moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach miasta?

Czwartek, 22 października 2020
  • Mieszkanie w centrum czy dom na obrzeżach miasta?

Każdy, kto marzy o własnych czterech kątach, musi podjąć wiele decyzji związanych z przyszłą nieruchomością. Jedną z najbardziej kluczowych jest lokalizacja. Zależy nam na tym, byśmy mieszkali blisko pracy czy szkoły naszych dzieci, mieli dobry transport w każdy rejon miasta. Najlepszym rozwiązaniem jest mieszkanie w ścisłym centrum. Z drugiej strony jednak, woląc ciszę i spokój, duży metraż i własny ogród, lepiej jest zdecydować się na dom na obrzeżach. Co więc lepiej wybrać?

Mieszkanie w centrum - wady i zalety
Główną zaletą mieszkania w centrum jest bliskość niemal wszystkich niezbędnych nam obiektów infrastrukturalnych. Mamy duży wybór sklepów, placówek edukacyjnych, urzędów, miejsc kulturalnych. Wybierając lokalizację w pobliżu pracy, oszczędzamy bardzo wiele czasu na dojazd. Centrum miasta to także lepiej rozwinięta komunikacja miejska, która umożliwia nam łatwy i szybki transport w niemal dowolne miejsce. Bliskość dworców sprzyja podróżowaniu, a liczne ścieżki rowerowe zapraszają do aktywnej formy spędzania czasu.

Mieszkanie w centrum to też niestety sporo wad. Do najczęściej wymienianych należą:
  • hałas pod oknami, szczególnie jeśli mieszkamy przy ruchliwej ulicy,
  • możliwość trafienia na niezbyt uprzejmych sąsiadów za ścianą,
  • problemy z miejscem parkingowym pod domem,
  • mała powierzchnia użytkowa mieszkania.

Niestety, nie jesteśmy w stanie zaradzić wyżej wymienionym problemom. Nawet kupując mieszkanie w centrum przy mniej ruchliwej ulicy, nie możemy mieć gwarancji, że za kilka lat nie powstaną objazdy pod naszym domem lub inne inwestycje mieszkaniowe. Mała powierzchnia mieszkania to także swoisty hamulec dla nas przed powiększeniem rodziny. Choć na rynku pierwotnym znajdziemy nieruchomości 3- lub 4-pokojowe, to w porównaniu z domem na obrzeżach, będzie ona dalej ciasna. Jest to szczególnie widoczne obecnie, w trakcie pandemii, gdzie jesteśmy zmuszeni przez długi czas nie ruszać się z własnych, czterech ścian.

Dom na obrzeżach - wady i zalety
Wydawałoby się, że dom na obrzeżach ma same zalety. Któż by nie chciał mieszkać w pokaźnej nieruchomości z ogrodem? Wokół panuje cisza i spokój, nie ma przejeżdżających ciężarówek, a najbliższy sąsiad znajduje się kilkadziesiąt metrów dalej, za płotem. Bardzo dużym plusem są liczne tereny rekreacyjne i lasy, które znajdują się w pobliżu. Obrzeża miast bardzo często próbują „nadganiać” braki infrastrukturalne, dzięki czemu znalezienie dobrej szkoły, przychodni czy sklepu nie stanowi już takiego problemu, jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu.

Mieszkanie na obrzeżach to jednak także wady - przede wszystkim komunikacyjne. Pracując w centrum miasta, trzeba się liczyć z długim czasem dojazdu. Zależy to przede wszystkim od samej miejscowości. Domy na sprzedaż w Gnieźnie, przykładowo w okolicy Pławnika, są oddalone od ścisłego centrum drogą, którą pokonamy w zaledwie ok. 15-20 minut. Jednak we Wrocławiu będzie to już nawet 45-60 minut. Tego problemu nie mają osoby, które pracują z domu lub mają zakłady pracy poza miastem. Dużym plusem komunikacyjnym może być także bliskość obwodnicy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Rozwiązania finansowe dla przemysłu" - konferencja dla przedsiębiorców już 13 stycznia Już 13 stycznia w VR Inkubatorze w Fałkowie odbędzie się konferencja pt. "Rozwiązania finansowe dla... Poniedziałek, 10 stycznia 2022
Rozpoczęcie inwestycji Korzystne inwestycje. Środa, 15 grudnia 2021
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021
Zmiana organizacji ruchy na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Mieszka I! Można skręcać w lewo Radni Miasta Gniezna: Olga Gandurska, Angelika Ślachcińska i Artur Kuczma wnioskowali o likwidację zakazu... Poniedziałek, 1 listopada 2021