moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Poker - gra szczęścia czy umiejętności?

Czwartek, 15 października 2020
  • Poker - gra szczęścia czy umiejętności?

Poker to najbardziej popularna hazardowa, gra karciana. Wielokrotnie zastanawiano się, czy kwestią wygranej są umiejętności zawodnika, czy jednak szczęście w trakcie rozdania kart. Czy faktycznie los jest głównym czynnikiem wygranej w trakcie partii pokerowej?

Aby zacząć rozważania, warto odpowiedzieć, jak ogólnie wyglądają zasady poker Texas Holdem, czyli najpopularniejszej odmiany pokera na świecie. To bardzo popularna gra hazardowa, rozgrywana najczęściej jedną, standardową 52 kartową talią. Zadaniem zawodnika jest ułożenie jak najwyższego układu z kart, które otrzyma od krupiera. Gracz, który skompletował najwyższy układ kart, wygrywa rozdanie i zgarnia całą pulę stawki.

Istnieje kilka odmian pokera, które różni między innymi ilość rozdawanych kart oraz sposobu dobrania pozostałych, wymieniamy między innymi: Texas Hold’em, Poker pięciokartowy dobierany, Razz, Badugi, Omaha High-Low oraz 7 Card Stud.

Na temat pokera powstały liczne badania naukowe, których zadaniem było dowieść, co jest tak naprawdę najważniejszym czynnikiem do wygrania w pokerowym rozdaniu. Nie da się ukryć, że w pokerze istnieje znacznie mniejsza losowość, niż w przypadku pozostałych gier karcianych. Co prawda istnieje tutaj duży czynnik zależny od losu, jednak gracz ma znacznie większą kontrolę niż na przykład w blackjacku, gdzie jest całkowicie zależy od rozdania i może liczyć wyłącznie na łut szczęścia.

Wiele opracowań naukowych stawia sprawę jasno - doświadczenie i umiejętności są kluczem do wygrania partii pokerowych. Bardzo ważne są również decyzje podejmowane przy stole, obrana taktyka i sposób zachowania. Nawet jeśli w ręku zawodnik ma bardzo słabe karty dające nikłe szanse na wygranie partii, odpowiednie blefowanie i zachowanie zewnętrzne może pomóc wybrnąć z beznadziejnej sytuacji i ugrania czegoś z niczego.

Istnieje wiele taktyk pokerowych, które są na co dzień używane przez profesjonalnych zawodników. W internecie znajduje się mnóstwo poradników oraz lekcji pokerowych. Dowodzi to tylko wcześniej postawionej tezie, że poker to gra umiejętności oraz wyćwiczonych latami nawyków.

Słynne zachowania w trakcie partii pokera są już legendą. Mowa tu między innymi o popularnej „kamiennej twarzy”, czyli bezemocjonalnej mimice twarzy. Nawet najmniejszy ruch brwiami, gałek ocznych czy kącików ust może sprzedać rywalom wskazówki o posiadanych w dłoni kart. Wiele zawodników prowadzi otwarty dialog z innymi siedzącymi przy stole, stroi żarty lub nawet otwarcie mówi o swojej sytuacji, co najczęściej prowadzi do blefu. Kontrola emocjami i sprzedawanie ich pozostałym graczom jest niezwykle ważna.

Wniosek nasuwa się sam - głównym czynnikiem wygranej w pokerze są umiejętności. Poker tak jak inna gra hazardowa ma podłoże losowości i przypadkowości, jednak doświadczeni i bardzo obyci gracze mają większe szanse na wygraną, niż nowi, nieopierzeni w rozgrywce zawodnicy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Niezwykły koncert w eSTeDe 1 grudnia w Centrum Kultury Scena To Dziwna, podczas koncertu zatytułowanego "Rozśpiewane eSTeDe", zaprezentowali... Piątek, 3 grudnia 2021
40. rocznica wprowadzenia Stanu Wojennego - koncert Piotra Bukartyka i wystawa 13 grudnia obchodzimy 40. rocznicę wprowadzenia Stanu Wojennego. W związku z powyższym MOK ma dla Państwa... Środa, 1 grudnia 2021
Toruńska super grupa Open Blues już 10 grudnia w eSTeDe Centrum Kultury "Scena to dziwna", serdecznie zaprasza miłośników dobrej muzyki na koncert zespołu Open... Wtorek, 30 listopada 2021
"Bliżej Natury" - Wystawa Okręgu Wielkopolskiego Związku Polskich Fotografów Przyrody W piątek, w Czytelni na piętrze I LO w Gnieźnie odbył się wernisaż wystawy fotograficznej Bliżej Natury.... Niedziela, 28 listopada 2021