moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wszywka esperal w Poznaniu jako metoda leczenia alkoholizmu

Czwartek, 15 października 2020
 • Wszywka esperal w Poznaniu jako metoda leczenia alkoholizmu

Alkohol jest zakorzeniony w tradycji, kulturze, naszym życiu codziennym. Pojawia się na stole podczas świąt, traktowany jest jako prezent. Reklamują go piłkarze, a podczas meczów zdarza nam się po niego sięgać. Napoje alkoholowe pojawiają się w filmach, serialach, a nawet bajkach. Staje się środkiem kontrolującym nasze życie. Rezygnacja z nałogu nie jest łatwa. Można jednak zdecydować się na zaszycie esperalu.

Sposoby leczenia alkoholizmu - etapy działania

Skuteczne leczenie choroby alkoholowej to proces składający się z kilku etapów i powiązanych ze sobą terapii wspierających. Najczęściej są to: detoksykacja, czyli oczyszczanie organizmu po długim ciągu alkoholowym. Następnie - wszycie wszywki esperal w Poznaniu oraz psychoterapia indywidualna bądź rodzinna. Leczenie może być związane z przymusową hospitalizacją. Walkę z nałogiem można również rozpocząć w ośrodku uzależnień lub samodzielnie zająć się tym w domowych warunkach.
W czasie walki z nałogiem osoba uzależniona może skorzystać z terapii awersyjnej, czyli wszycia disulfiramu oraz zapisać się na terapię z psychoterapeutą. Alkoholik zawsze ma możliwość wyboru. Każdą z metod da się zastosować pojedynczo, ale najlepiej się sprawdza kompleksowe leczenie, które pomaga w poprawie stanu psychicznego oraz fizycznego pacjenta. Po zakończeniu terapii trzeba zachować szczególna ostrożność w kontakcie z bodźcami, które mogą doprowadzić do głodu alkoholowego. Pomimo ukończenia terapii i zachowania trzeźwości dzięki wszywce alkoholowej, nałogowiec nie przestaje być alkoholikiem. Ryzyko nawrotu zawsze jest wysokie mimo długości abstynencji.

Rola wszywanego esperalu w Poznaniu w procesie leczenia choroby alkoholowej

Zadanie leku Disulfiram wiąże się ze zmianą prędkości metabolizmu alkoholu etylowego w organizmie pacjenta. Wszywka alkoholowa w Poznaniu występuje w dwóch odmianach: preparatu przyjmowanego doustnie o nazwie Anticol oraz tabletki do implantacji Disulfiram. Ich działanie polega na wywoływaniu awersji do spożywania alkoholu. Chodzi tutaj o wzbudzenie przykrych dolegliwości po spożyciu trunku, dzięki czemu przestaje się on kojarzyć z przyjemnością.
Wszywka antyalkoholowa działa maksymalnie 8 do 12 miesięcy, w zależności od organizmu i jego odporności. Przez rok działania esperalu nie wolno spożywać alkoholu, ponieważ może to skutkować objawami zatrucia od razu po wypiciu. W wyniku połączenia disulfiramu z płynem etylowym cierpią, przede wszystkim narządy wewnętrzne i psychika.

Przeciwwskazania i skutki uboczne zaszycia się

W trakcie działania wszywki esperal nawet najmniejsza ilość alkoholu może zaszkodzić. Mogą się wtedy pojawiać różnorodne skutki uboczne. Najczęściej występujące to:
 • bóle, zawroty głowy,
 • bóle brzucha,
 • wymioty,
 • duszności,
 • tachykardia,
 • pogorszenie snu,
 • stany lękowe,
 • niepokój.

Alkohol szkodzi zdrowiu, aczkolwiek jest też szereg przeciwwskazań, kiedy nie możemy leczyć się za pomocą implantacji leku esperal w Poznaniu:
 • niewydolność obwodowa krążenia,
 • niewydolność serca,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • stan nietrzeźwości,
 • zapalenie wielonerwowe,
 • zawał serca,
 • ciąża, karmienie piersią.

Osoby z takimi chorobami, a również pacjenci w starszym wieku mogą o wiele gorzej się poczuć w przypadku spożycia alkoholu w trakcie leczenia esperalem. Zawsze trzeba pamiętać, że skutki mogą być nieodwracalne. Czasem ich intensywność trudno przewidzieć, dlatego pacjenci boją się ryzykować. Jeśli jednak osoba uzależniona wraca do nałogu, lekarz nie ponosi za to odpowiedzialności.

Artykuł napisany przy współpracy ze specjalistą w zakresie wszycia esperalu w Poznaniu.
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Wraca temat opłat za koncesję alkoholową. Komisja Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego opiniowała uchwałę Polityki Społecznej i Bezpieczeństwa Publicznego opiniowała we wtorek uchwałę dotyczącą zwolnienia przedsiębiorców... Środa, 2 czerwca 2021
Dzisiaj Dzień Dziecka i ... Dzień Bez Alkoholu Dzień bez Alkoholu to polskie święto ustanowione uchwałą Sejmu RP 24 maja 2006 roku, na 1 czerwca ze... Wtorek, 1 czerwca 2021
Władze samorządowe upamiętniły 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja Mieszkańcy i samorządowcy powiatu gnieźnieńskiego oraz przedstawiciele organizacji społecznych i ugrupowań... Poniedziałek, 3 maja 2021
Przedsiębiorcy zwolnieni z raty za koncesję Rada Miasta Gniezna przyjęła 15 marca uchwałę w sprawie zwolnienia z drugiej raty opłaty za korzystanie... Środa, 7 kwietnia 2021