moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pierwsze stypendia kulturalne im. Sławomira Kuczkowskiego przyznane

Czwartek, 1 października 2020
  • Pierwsze stypendia kulturalne im. Sławomira Kuczkowskiego przyznane

Znamy już dwóch pierwszych laureatów stypendiów im. Sławomira Kuczkowskiego dla osób zajmujących się twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury oraz opieką nad zabytkami. Z rąk Prezydenta Miasta Gniezna odebrali je 1 października Sara-Maria Powaga oraz Krystian Klej, którzy otrzymają kwotę 2 500 złotych na realizację koncertu "Muzyka Kameralna na Wzgórzu Lecha" wraz z wydaniem płyty.

O stypendium ubiegało się 6 osób, reprezentujących różne dziedziny sztuki i mających różne pomysły na działania kulturalne w naszym mieście. Komisja w składzie: Marta Pacak, Olga Gandurska, Piotr Wiśniewski, Artur Kuczma, Jarosław Mikołajczyk (wiceprzewodniczący) i Wiktor Koliński (przewodniczący) musiała podjąć niełatwą decyzję, gdyż każdy wniosek był wart rozpatrzenia. Ostatecznie, Komisja zarekomendowała przyznanie stypendiów wspomnianym muzykom, do czego przychylił się Prezydent Tomasz Budasz.

Sara-Maria Powaga to skrzypaczka (m.in. Polska Orkiestra Muzyki Filmowej, Orkiestra Kameralna Accademia dell'Arco, Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Pomorskiej), studentka Akademii Muzycznej w Bydgoszczy, gnieźnianka. Koncertowała m.in. w Hiszpanii i Rosji. Współpracowała z takimi artystami, jak Krzysztof Cugowski, Kasia Kowalska czy Andrzej Piaseczny. Jej projekt stypendialny zakłada zorganizowanie koncertu gnieźnieńskich solistów (oprócz niej samej miałby w nim zagrać drugi stypendysta - Krystian Klej) z towarzyszeniem Orkiestry Kameralnej Accademii dell'Arco w maju 2021 roku w Katedrze Gnieźnieńskiej. Owocem koncertu „Muzyka Kameralna na Wzgórzu Lecha”, będzie także wydanie płyty. Projekt pokazywałby, że z Pierwszej Stolicy pochodzą świetni muzycy, gdyż oprócz obu stypendystów, na koncercie pojawi się jeszcze inny gnieźnianin, prof. Paweł Radziński, który przewodzić będzie Orkiestrze Kameralnej.

Krystian Klej to solista i kameralista organowy, absolwent (licencjat) i student (studia magisterskie) Akademii Muzycznej w Poznaniu, gnieźnianin. Brał udział w licznych koncertach organowych w Gnieźnie, Magdeburgu czy Poznaniu. Dyrektor Letnich Prezentacji Organowych, kompozytor. Jego projekt zakłada zorganizowanie wspólnie z Sarą-Marią Powagą koncertu „Muzyka Kameralna na Wzgórzu Lecha”. Jego uczestnicy podejmą się wykonania nowych kompozycji, co ma nie tylko promować gnieźnieńską kulturę, ale także zaktywizować społeczność słuchaczy i artystów. Owocem koncertu ma być także wydanie płyty z zapisem występu live.

Warto przypomnieć, że stypendium nosi imię Sławomira Kuczkowskiego - jednego z najważniejszych twórców gnieźnieńskiej kultury niezależnej przełomu XX i XXI wieku. Był założycielem Teatru Wizji i Medytacji „Czerwona Główka” oraz Teatru Poezji Poetów Różnych. Zajmował się reżyserią, był animatorem kultury oraz autorem audycji literackich w lokalnych rozgłośniach radiowych. Ważnym obszarem jego twórczości była także poezja - za tom „Piętno” został uhonorowany pośmiertnie Nagrodą im. ks. Jana Twardowskiego. Był także członkiem-założycielem Gnieźnieńskiego Stowarzyszenia Konfraternia Teatralna oraz długoletnim pracownikiem Młodzieżowego Domu Kultury.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Rozwiązania finansowe dla przemysłu" - konferencja dla przedsiębiorców już 13 stycznia Już 13 stycznia w VR Inkubatorze w Fałkowie odbędzie się konferencja pt. "Rozwiązania finansowe dla... Poniedziałek, 10 stycznia 2022
Rozpoczęcie inwestycji Korzystne inwestycje. Środa, 15 grudnia 2021
Świąteczny Jarmark w Gnieźnie z Lunaparkiem Maja Już niedługo Święta Bożego Narodzenia. W dniach 6 - 12 grudnia w Gnieźnie odbywa się świąteczny Jarmark.... Niedziela, 5 grudnia 2021
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021