moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak ważny jest dobry geodeta podczas budowy domu jednorodzinnego?

Poniedziałek, 31 sierpnia 2020
  • Jak ważny jest dobry geodeta podczas budowy domu jednorodzinnego?

Przygotowując się do inwestycji, jaką jest budowa domu, czeka nas zadanie przygotowania budowy, a następnie jej przeprowadzenie. W trakcie tego procesu istotnym elementem są prace geodezyjne. Geodeta towarzyszy inwestorom na każdym etapie budowy. Powierzając obsługę geodezyjną budowy własnego domu jednorodzinnego, w którym chcemy spędzić resztę życia, musimy przede wszystkim wybrać odpowiednią osobę, której będziemy mogli zaufać. Ponieważ każdy z etapów obsługi ma ogromny wpływ na kolejne, najlepiej jest unikać nierzetelnie wykonywanej pracy już od samego początku inwestycji.

Etap I
Inwestycja zapoczątkowana jest zazwyczaj zakupem działki budowlanej pod budowę domu jednorodzinnego. Należy tę działkę szczegółowo zlokalizować, czyli odszukać znaki graniczne, które wskażą granice własności kupowanej przez inwestorów nieruchomości gruntowej. Kiedy sprzedający nie zadbał wcześniej o obecność znaków granicznych, warto przed dokonaniem zakupu zlecić ich odszukanie, bądź wznowienie uprawnionemu do takich działań geodecie (tutaj potrzebne są uprawnienia geodezyjne w zakresie 2). Bazując na istniejących dokumentach, geodeta wskaże dokładny przebieg granic działki.

Etap II

Po zawarciu aktu notarialnego inwestorzy mogą już planować swoje wymarzone „cztery kąty". Podczas ustalania warunków zabudowy działki budowlanej jednym z dokumentów, jakie są niezbędne do dalszych działań, jest mapa do celów projektowych. Na takiej mapie architekt umieszcza zaprojektowany budynek. W celu sporządzenia mapy do celów projektowych dla konkretnej inwestycji geodeta nanosi aktualizacje na mapie zasadniczej, którą uzyskał od odpowiedniego miejscowo ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Geodeta także dokonuje wszelkich pomiarów sytuacyjnych w obrębie działki, gdyż mogą one mieć wpływ na ostateczną lokalizację budynku.

Etap III
Geodeta kolejny raz pojawia się na terenie inwestycji, kiedy rozpoczynają się prace budowlane. Kiedy projekt budowlany zostanie zatwierdzony, a pozwolenie na budowę wydane, budynek może zostać wytyczony w terenie. Geodeta wyznacza główne osie domu, jego punkty charakterystyczne (np. wykusz) oraz stałe punkty wysokościowe (tzw. repery). Po zakończeniu swoich prac geodeta sporządza odpowiedni szkic tyczenia, a także dokonuje odpowiedniego wpisu w dzienniku budowy.

Etap IV
Kiedy dom jest już wybudowany, wszelkie prace budowlane zakończyły się, wtedy geodeta musi wykonać powykonawczą inwentaryzację obiektu. Geodeta dokonuje pomiarów wybudowanego domu i przygotowuje odpowiednią dokumentację geodezyjną, w której zawiera informacje na temat rozmieszczenia samego budynku oraz wszelkich przyłączy w przestrzeni. Dokumentację tę przekazuje następnie do ośrodka dokumentacji geodezyjnej i kartograficznej. Wynikiem opracowania jest mapa z inwentaryzacji powykonawczej obiektów budowlanych. Dodatkowo geodeta sprawdzi, czy budynek został wybudowany w miejscu wcześniej wyznaczonym, czy nie, a informację o zgodności lub niezgodności  z projektem przekaże kierownikowi budowy.

Jak widać proces budowy to dość długa i skomplikowana inwestycja. Warto wystrzegać się błędów podczas jej trwania, a prace wymagające wyspecjalizowanych działań powierzyć profesjonaliście. Pozwoli to na uniknięcie niepotrzebnych błędów, których naprawa mogłaby znacznie wydłużyć proces inwestycji oraz spowodować podwyższenie jej kosztów. Dobry geodeta, który będzie wspierał inwestycję swoją wiedzą, sprzętem oraz doświadczeniem, to bardzo ważny element całego procesu. Takim geodetą jest np. pan Jakub Zieliński PanGEO - Geodeta Gniezno - który świadczy swoje usługi w Gnieźnie oraz okolicznych miejscowościach.
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Smołowanie dachu w ponad 30-stopniowym upale ponad siły 70-latka W czwartek, w godzinach popołudniowych służby ratunkowe otrzymały informację, z której wynikało, że... Sobota, 2 lipca 2022
Dachowanie między Czerniejewem a Neklą W piątek o godz. 14.30 służby ratunkowe zostały powiadomione o dachowaniu samochodu osobowego między... Sobota, 2 lipca 2022
Twoje dziecko jedzie autokarem na wakacje lub obóz? Zadbaj o jego bezpieczeństwo Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie przez policjantów ruchu drogowego autokarów, które zawiozą... Piątek, 1 lipca 2022
29-latek zatrzymał pijanego 55-latka! Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, senior próbował udawać pasażera Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierowcy przez 29-letniego mieszkańca gminy Trzemeszno pokazuje, że... Piątek, 1 lipca 2022