moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Dźwięki gitary ponownie ożywiły mury katedry

Poniedziałek, 24 sierpnia 2020
  • Dźwięki gitary ponownie ożywiły mury katedry

W piątek, w gnieźnieńskiej katedrze odbył się koncert w ramach Festiwalu Akademia Gitary. W Pierwszej Stolicy wystąpili Avi Avital i Łukasz Kuropaczewski.

Przez cały okres trwania Festiwalu stał się on przestrzenią do wymiany doświadczeń, rozmów o muzyce oraz doskonalenia umiejętności poprzez spotkania z Mistrzami. Zaangażowanie artystyczno-społeczne organizatorów w organizację wydarzeń popularyzowało muzykę strunową w całym kraju. Efektem festiwalu oraz działalności Łukasza Kuropaczewskiego podczas warsztatów jest wychowanie i wypromowanie nowego znakomitego pokolenia młodych gitarzystów klasycznych.

Akademia Gitary to projekt, który powstał z potrzeby przełamywania barier w dostępie do kultury i organizacji koncertów gitarowych na najwyższym poziomie. Przyciągnął tym samym do wielu miast i mniejszych miejscowości w Wielkopolsce melomanów i miłośników gitary z całej Europy i dał też możliwość podróżowania po regionie z festiwalową mapą koncertów. Przez lata był to jedyny projekt w Polsce, ukazujący pełny zakres możliwości twórczych związanych z gitarą, począwszy od gatunków muzycznych po praktyki wykonawcze.

Łącznie podczas wszystkich edycji festiwalu wystąpiło około 1000 artystów z Polski i zza granicy, w projekt włączyło się ponad 70 miast oraz 200 partnerów, zorganizowanych zostało 12 kursów gitarowych prowadzonych przez najwybitniejszych pedagogów z całej Europy, a oferta artystyczna dotarła do publiczności w całej Wielkopolsce łącząc ludzi różnych pokoleń i narodowości.

Realizacja Festiwalu była i jest możliwa dzięki przychylności i zaangażowaniu wielu samorządów i instytucji, dlatego wstęp na wydarzenia jest bezpłatny.

Akademia Gitary ma również wymiar charytatywny - od samego początku w trakcie wydarzeń Stowarzyszenie prowadzi zbiórkę publiczną na nieuleczalnie chore dzieci z Wielkopolski.

Organizatorem festiwalu jest BONA FIDE Stowarzyszenie Wielkopolan, działające od ponad 16 lat. Jego członkowie to ludzie, którzy na co dzień zajmują się pracą naukową, prowadzą własne firmy i pracują w instytucjach kultury, a w ramach Stowarzyszenia działają wspólnie na rzecz promocji Poznania i regionu, wspierając przy tym charytatywnie domy dziecka oraz hospicja. Organizują i włączają się w akcje wspierające aktywność społeczną dzieci, młodzieży, studentów oraz młodych przedsiębiorców. Myślą przewodnią Stowarzyszenia jest to, że nasza wspólna energia, praca, pomysły i zaangażowanie mogą zmieniać rzeczywistość dookoła nas.

Avi Avital (Izrael)   
Pierwszy mandolinista nominowany do nagrody Grammy w dziedzinie muzyki klasycznej, a także pierwszy nagrywający wyłącznie dla Deutsche Grammophon. Regularnie zapraszany jest na najważniejsze festiwale muzyczne, a współcześni kompozytorzy tworzą dla niego utwory. Absolwent Akademii Muzycznej w Jeruzalem oraz Konserwatorium Cesare Polliniego w Padwie. Spośród najważniejszych wydarzeń w sezonie 2019/20 wyróżnić można światową premierę Koncertu na Mandolinę Giovanniego Sollimy wraz z Orchestra Nazionale della RAI oraz trasę koncertową po Europie i Azji z płytą „Avital meets Avital”.

Łukasz Kuropaczewski   

Jeden z najwybitniejszych polskich gitarzystów klasycznych. Występował na najważniejszych salach koncertowych świata. Ma na swoim koncie 5 płyt, z czego aż trzy otrzymały nominację do Nagrody Fryderyk. Absolwent Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Peabody Conservatory of the Johns Hopkins University w Baltimore, USA. Jest wziętym wykładowcą gitary, prowadzi kursy i lekcje mistrzowskie podczas festiwali gitarowych w Europie oraz na ogólnoświatowych Uniwersytetach.
W latach 2007-2010 wykładał na University of Pennsylvania w Filadelfii, od 2008 roku jest profesorem Akademii Muzycznej w Poznaniu. W 2018 roku wygrał konkurs na profesurę w Kunstuniversitat w Graz, w Austrii, gdzie obecnie pracuje.
 

tekst: Informacja prasowa
foto: Rafał Mikuła

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • 26.08.2020 19:49  Odpowiedz na komentarz

    mANDOLINA brzmiała cudownie w rękach Avi Avital-a. Jeszcze nigdy w Gnieźnie gitara i mandolina nie uzupełniały się tak wspaniale, nie współbrzmiały tak idealnie. A w latach 60 - tych było w Gnieźnie jeszcze z trzydziestu mandolinistów. Starej przedwojennej szkoły. Szkoda, że Obecnie nie ma już chyba ani jednego. Na szczęście mamy w naszym Gnieźnie kilku Utalentowanych Gitarzystów. I cieszmy się chociaż z tego.

PODOBNE TEMATY
Nagrobek uszkodzony podczas pochówku obok - co zrobić w takiej sytuacji? W pojedynczych przypadkach może się zdarzyć, że podczas pogrzebu zostanie uszkodzony nagrobek obok miejsca... Czwartek, 23 czerwca 2022
Olej MCT - czym jest i jak powstaje? Olej MCT, czyli średniołańcuchowe kwasy tłuszczowe, Medium Chain Triglycerides to suplement diety o... Wtorek, 21 czerwca 2022
Procesja Bożego Ciała na Winiarach Zobaczcie naszą fotorelację z procesji Bożego Ciała na os. Winiary. Piątek, 17 czerwca 2022
Zmiany personalne 2022 w Archidiecezji Gnieźnieńskiej Prymas Polski abp Wojciech Polak dokonał zmian personalnych wśród duchowieństwa archidiecezji gnieźnieńskiej.... Piątek, 17 czerwca 2022