moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Została oszukana przez fałszywego policjanta! Straciła 41 tys. zł!

Wtorek, 18 sierpnia 2020
 • Została oszukana przez fałszywego policjanta! Straciła 41 tys. zł!

Co rusz pojawiają się nowe komunikaty o działaniu oszustów. Zawsze trzeba być czujnym, bo podobne historie mogą zadziać się u nas. Ty razem 41 tysięcy złotych straciła 50-letnia mieszkanka gminy Czarnków, po tym jak przekazała pieniądze nieznajomemu mężczyźnie. Kobieta przekonana była, że gotówka potrzebna jest jej córce, aby uniknęła więzienia za spowodowanie śmiertelnego wypadku drogowego. Jednak jak się później okazało, była to nieprawda. Policjanci poszukują oszustów i po raz kolejny przestrzegają przed nieznajomymi.

13 sierpnia br. policjanci z Czarnkowa otrzymali kilka zgłoszeń od zaniepokojonych mieszkańców naszego powiatu, którzy informowali o próbie oszustwa „pod legendą”. Przestępcy próbowali wyłudzić od nich pieniądze. Osoby te w porę zareagowały i powiadomiły policjantów.

Niestety tego samego dnia około godziny 16.00, 50-letnia mieszkanka gminy Czarnków, poinformowała funkcjonariuszy, że padła ofiarą oszustwa. W wyniku przestępczego procederu kobieta straciła 41 tys. złotych.

Z relacji pokrzywdzonej wynikało, że na jej telefon zadzwonił fałszywy policjant, przedstawiając nieprawdziwe informacje o rzekomym wypadku drogowym, jaki miała spowodować córka kobiety. Następnie sprawca poinformował o konieczności przekazania pieniędzy, aby rzekoma córka mogła uniknąć aresztu. Sposób prowadzenia rozmowy był na tyle przekonujący, że 50-latka uwierzyła w opowieść. Chwilę po zakończonej rozmowie udała się we wskazane miejsce, gdzie zjawił się mężczyzna, któremu przekazała pieniądze, w kwocie 41 tys. złotych. Była przekonana, że pomaga córce, jednak po kilku godzinach, po rozmowie z córką, kobieta zorientowała się, że padła ofiarą oszustwa.

Policja poszukuje sprawców i po raz kolejny apeluje do wszystkich o rozwagę i rozsądek w kontaktach z nieznajomymi. Przestrzegamy przed łatwowiernością w przypadku podobnych telefonów. Każdą taką informację należy zweryfikować, a szczególnie wtedy, gdy rozmówca prosi nas o pieniądze.

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o przekazanie pieniędzy należy zawsze:
 • potwierdzić informację u innych członków rodziny,
 • nie działać w pośpiechu,
 • odłożyć termin udzielenia pożyczki,
 • nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel,
 • nigdy nie przekazywać pieniędzy osobom obcym,
 • o każdym podejrzanym telefonie niezwłocznie powiadomić Policję.

Pamiętaj, Policja nigdy nie prosi o przekazanie pieniędzy i nigdy nie dzwoni z takim żądaniem. Bądź czujny, nie daj się oszukać!
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(3)

 • 20.08.2020 15:00  Odpowiedz na komentarz

  Ta kobieta powinna z urzędu być karana bo chciała dać łapówkę aby zatuszować śmiertelny wypadek córki.
  Dobrze ją ktoś wyrolował.

 • 19.08.2020 16:24  Odpowiedz na komentarz

  Ta kobieta powinna zadzwonić do córki. Poza tym do więzienia idzie się na mocy decyzji sądu i ewentualną kaucję zasądza też sąd. Gdyby był wypadek śmiertelny to rusza wtedy całe postępowanie i nie ma mowy, żeby gdzieś wpłacać jakiekolwiek pieniądze. Kaucję to zasądza sąd, ale od dokonania wypadku do decyzji sądu jest jakiś przedział czasowy przecież.

  20.08.2020 06:20

  Masz RACJĘ, niestety społeczeństwo ubożeje umysłowo i pomimo apeli ta metoda oszustwa będzie chyba wieczna

PODOBNE TEMATY
Twoje dziecko jedzie autokarem na wakacje lub obóz? Zadbaj o jego bezpieczeństwo Dobrym zwyczajem stało się już kontrolowanie przez policjantów ruchu drogowego autokarów, które zawiozą... Piątek, 1 lipca 2022
29-latek zatrzymał pijanego 55-latka! Kiedy na miejsce przyjechali policjanci, senior próbował udawać pasażera Ujęcie obywatelskie nietrzeźwego kierowcy przez 29-letniego mieszkańca gminy Trzemeszno pokazuje, że... Piątek, 1 lipca 2022
Gnieźnieńscy policjanci szukają kierowców pokrzywdzonych w dwóch kolizjach drogowych! Policjanci Wydziału Kryminalnego gnieźnieńskiej komendy szukają kierowców pokrzywdzonych w dwóch kolizjach... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy TADEK w gminie Kiszkowo! Niedziela na długo pozostanie w pamięci mieszkańców gminy Kiszkowo. Tego dnia miała miejsce wyjątkowa... Czwartek, 30 czerwca 2022