moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Nowoczesne centrum nauki już wkrótce w Pierwszej Stolicy!

Poniedziałek, 17 sierpnia 2020
 • Nowoczesne centrum nauki już wkrótce w Pierwszej Stolicy!

Dzięki współpracy z Fundacją Velux, od której Urząd Miasta otrzymał prawie 2 miliony euro, powstanie nowoczesne centrum kształcenia. "Stolica eXperymentu", tak będzie nazywał się projekt, ma w pełni sprostać wyzwaniu, jakim jest wyjście naprzeciw oczekiwaniom nie tylko rynku edukacyjnego, ale i rynku pracy. Nie będzie to konkurencyjna szkoła, ale centrum nauki w jakimś stopniu wzorowane na Centrum Nauki "Kopernik".

Kształcenie w ramach Stolicy eXperymentu odbywać będzie się w oparciu o założenie STEM: Science, Technology, Engineering end Mathematics (Nauka, Technologia, Inżynieria i Matematyka), co oznacza m.in. nowoczesne podejście do badań i innowacji występujących w szkole. Ideą tego przedsięwzięcia jest kształtowanie w młodych ludziach nie tylko fascynacji techniką i technologią, ale również chęci poszukiwania nowych rozwiązań, innowacji i prowadzenia badań. Projekt skierowany jest nie tylko do najmłodszych, ale również do uczniów szkół średnich czy studentów.

Na stronie Fundacji VELUX czytamy:

Miasto Gniezno współpracuje z miejskimi szkołami nad stworzeniem interaktywnego Centrum nauki - Stolicy experymentu, które wprowadzi młodych ludzi w tematykę z zakresu nauki i techniki, w tym mechaniki, fizyki, chemii, robotyki, automatyki, programowania a także modelowania kształtów i wirtualnej rzeczywistości. W ten sposób Miasto chce inspirować młodych ludzi do rozważenia kariery w dziedzinie nauki i techniki. Centrum, planowane jako miejsce zarówno do zabawy, jak i nauki, zostanie otwarte pod koniec 2021 roku. Pomysłodawcy projektu oczekują, że Stolicę experymentu odwiedzi 80 tysięcy gości rocznie.
Goście będą także zachęcani do współpracy i wykorzystywania ekspozycji do poszukiwania odpowiedzi na pytania dotyczące nauki i techniki. Centrum powstaje we współpracy z lokalnymi szkołami zawodowymi i średnimi, a jego ambicją jest zachęcenie młodych ludzi do wybrania kariery w dziedzinie nauki i techniki. W tym celu stolica experymentu planuje także organizowanie inspirujących zajęć i warsztatów w laboratoriach, prowadzonych przez wykładowców akademickich i nauczycieli ze szkół zawodowych. Prezydent Miasta Gniezna, Tomasz Budasz wyjaśnia, że choć gnieźnieński projekt idzie za przykładem Centrum Nauki Kopernik w Warszawie oraz metod stosowanych przez kopenhaskie Planetarium Tycho Brahe, Stolica experymentu położy większy nacisk na edukację niż na rozrywkę. To przedsięwzięcie edukacyjne, które ma na celu budowanie kadr dla nowoczesnego przemysłu już od najmłodszego pokolenia. Dzisiejsza edukacja zawodowa, mimo że unowocześniana, nie jest dostosowana Na potrzeby Centrum Nauki zakupione zostaną roboty Gniezno to szybko rozwijające się miasto, aby jednak utrzymać tę dynamikę wzrostu, musi zmierzyć się z nasilającym się problemem braku wysoko wykwalifikowanej siły roboczej. Tę kwestię potęguje również spadająca popularność szkół zawodowych wśród młodzieży. W odpowiedzi na te wyzwania Urząd Miejski w Gnieźnie, dzięki dofinansowaniu z FUNDACJI VELUX, rozpoczęło prace nad projektem Stolica experymentu. Przedsięwzięcie zakłada stworzenie interaktywnego Centrum Nauki i kształcenia zawodowego o powierzchni 1400 m2, które wprowadzi młodych ludzi w tematykę z zakresu nauki i techniki, w tym mechaniki, fizyki, chemii, robotyki, automatyki, programowania a także modelowania kształtów i wirtualnej rzeczywistości. Pomysłodawcy mają nadzieję, że dzieci odwiedzające Centrum będą mogły poprzez zabawę rozwinąć zainteresowanie nauką i techniką, a jednocześnie pobudzi to ich Odwiedzający Stolicę experymentu będą mogli przetestować nowe technologie
w Stolicy experymentu duży nacisk zostanie położony na podstawy programowania, sterowania mini robotów oraz mini sterowników, a także poznanie przez młodych Gnieźnian gruntownych podstaw z zakresu fizyki i chemii. Nade wszystko przyświeca nam postawiona na wysokim poziomie edukacja z zakresu automatyki i robotyki, kreowania i wytwarzania kształtów także w ramach druku 3D oraz tworzenia materiałów z zakresu wirtualnej i alternatywnej rzeczywistości. Mamy bowiem świadomość, że tylko nowoczesna edukacja zawodowa prowadzona od najmłodszych lat pozwoli nam wykształcić młodych i kreatywnych ludzi, którzy będą zdolni prowadzić transformacje w kierunku przemysłu 4.0 i podnosić znaczenie w tym zakresie subregionu gnieźnieńskiego - dodaje Tomasz Budasz. Prezydent Gniezna wyjaśnia, że miasto tworząc projekt Stolica experymentu liczy na stworzenie zaplecza dla rozwoju i tworzenia się nowoczesnych firm, opartych na najnowszych technologiach, które potrzebują wysoko wykwalifikowanej kadry pracowniczej. Dzięki temu będzie wzrastało znaczenie subregionu gnieźnieńskiego jako ośrodka dysponującego zaawansowanymi technologiami i odpowiednią kadrą. Będziemy także zdolni podnosić jakość życia naszych mieszkańców, co jest dla nas najważniejsze. Naszym zdaniem poprzez rozwój technologiczny możemy budować realny rozwój miasta i jego mieszkańców. Jest to także szansa dla rozwoju edukacji zawodowej na poziomie szkoły średniej, jaki i szkoły wyższej, co powinno przyczynić się do nakręcania spirali rozwoju - prognozuje. Prace nad koncepcją budynku, w którym znajdzie się Stolica experymentu, zakończyły się w 2019 roku. Od 2020 roku planowane jest rozpoczęcie rzeczowej realizacji projektu. Pomysłodawcy projektu oczekują, że Centrum odwiedzi 80 tysięcy gości rocznie.

Uroczyste rozpoczęcie projektu odbędzie się 21 sierpnia 2020 roku, w sali konferencyjnej Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie.
 

tekst: Paulina Michalska
foto: Fundacja VELUX

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • 19.08.2020 16:18  Odpowiedz na komentarz

  Notatka z Muzeum Kolejnictwa w Gnieźnie.
  Część jednej z hal wachlarzowych przygotowano w sposób koncepcyjny i logistyczny do aranżacji periodycznych wystaw, pokazów, konferencji i prezentacji o charakterze politechnicznym. Otoczenie zapewnia swobodny dojazd przedstawicielom firm, prelegentom, modelarzom. Całość przywodzi pomysł ?mikrotargów? w historycznym anturażu. Zachowano tematyczną spójność muzeum, wyróżniającą się różnorodnością podejścia do kwestii handlu, usług i przemysłu.

 • 19.08.2020 13:27  Odpowiedz na komentarz

  Parowozownia to super miejsce na coś takiego. Blisko dworca, miejsce związane z techniką. Jedyny problem to PKP.

 • 18.08.2020 21:27  Odpowiedz na komentarz

  Dokładnie parowozownia jest idealnym miejscem na takie centrum nauki.

 • 17.08.2020 14:49  Odpowiedz na komentarz

  Takie centrum Nauki powinno powstać na terenie szkoły na Cieszkowskiego ! w miejscu działek jakie obecnie chce Starostwo powiatowe sprzedać pod budownictwo jednorodzinne !

 • 17.08.2020 14:45  Odpowiedz na komentarz

  Czyli to Centrum Nauki powstanie obok budynku Kształcenia Ustawicznego ? w efekcie już nigdy nie postanie duże funkcjonalne rondo łączące kolizyjne skrzyżowania ulicy roosevelta z ulicą słowackiego i z ulicą staszica. Szkoda, Wielka szkoda. a była taka wielka szansa na uregulowaniu ruchu samochodowego w tym miejscu osiedla tyciąclecia.

 • Super, odpowiednie miejsce do tego rodzaju inwestycji to gnieźnieńska parowozownia.

 • 17.08.2020 12:19  Odpowiedz na komentarz

  Czyżby wreszcie zrozumiano że jedynym sposobem na ratunek dla tego miasta jest turystyka? Popieram i czekam na wydłużenie Lini kolejki wąskotorowej oraz rozwiązanie sprawy parowozowni (nie licząc katedry to najcenniejszy zabytek w tym mieście). Gniezno musi mieć coś więcej niż katedrę żeby przyciągnąć turystów i stać się popularnym miejscem wakacyjnym.

  18.08.2020 17:19

  Popieram gdzie te czasy jak ciuchcia dojeżdżała do anastazewa.a nawet do jabłonki.lezka w oku się kręci.

PODOBNE TEMATY
Rusza przestrzeń kreatywności z LEGO Education Jak uczyć kreatywnie w XXI wieku? Dowiecie się tego dzięki przestrzeni kreatywności z LEGO Education,... Piątek, 6 maja 2022
Majówka w Europarku Krasnal - zobaczcie jak bawili się gnieźnianie W Gnieźnie stacjonuje obecnie Europark Krasnal. Zobaczcie jak podczas majówki bawili się mieszkańcy... Środa, 4 maja 2022
Przegląd kostek brukowych - gdzie je kupić w okolicy Gniezna? Kostka brukowa jest materiałem powszechnie wykorzystywanym do tworzenia utwardzanych nawierzchni. Za... Czwartek, 28 kwietnia 2022
Kompresory tłokowe Airpress - dobry wybór dla każdego Pneumatyka, rozumiana jako praktyczne wykorzystanie niezwykłych możliwości sprężonego powietrza, szturmem... Piątek, 15 kwietnia 2022