moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ruszyła naprawa drogi na Dalkach! Miasto Gniezno "wypięło się" na powiat i mieszkańców?

Wtorek, 4 sierpnia 2020
 • Ruszyła naprawa drogi na Dalkach! Miasto Gniezno

Temat zapadniętej jezdni i uszkodzonego rurociągu, a co za tym idzie - zamkniętej drogi na Dalkach, budzi spore kontrowersje. Starostwo Powiatowe szybko podjęło działania mające na celu opanowanie tej sytuacji i naprawę zarówno rurociągu, jak i jezdni. W tym celu zwrócono się m.in. do Gminy Gniezno i Miasta Gniezno z prośbą o szybką, nawet negatywną odpowiedź. Tak, jak pierwszy samorząd odpowiedział szybko, tak Miasto zlekceważyło nie tyle starostwo, co mieszkańców.

Dwa tygodnie temu doszło do zapadnięcia jezdni i chodnika na drodze powiatowej w miejscowości Dalki - mówi Stanisław Dolaciński, dyrektor Powiatowego Zarządu Dróg w Gnieźnie. Gmina Gniezno i Powiatowy Zarząd Dróg podjęły wówczas  niezbędne działania, w celu zabezpieczenia tego miejsca, zamknięcia drogi oraz opracowania objazdów. Przyczyną awarii jest rozszczelnienie lub prawdopodobnie pęknięcie rurociągu na zamkniętym rowie melioracyjnym. To urządzenie ma już 100-letni okres żywotności i odbiega od współczesnych norm. Drugim powodem są też opady deszczu, które spowodowały podmycie i w konsekwencji zapadnięcie jezdni. Dlatego też Miasto Gniezno, Gmina Gniezno, Wody Polskie i Związek Spółek Wodnych, to są cztery podmioty, które wspólnie powinny odpowiadać za koszty związane z naprawą. Jako Powiatowy Zarząd Dróg podjęlibyśmy bardzo szybko działania związane z usunięciem tej awarii, jednak to właściciel jest zobowiązany w pierwszej kolejności do usunięcia tej usterki. W związku z tym, że przez okres dwóch tygodni nie udało się ustalić, kto jest właścicielem tych urządzeń, podjęliśmy się naprawie w trosce o bezpieczeństwo mieszkańców, ale też by przywrócić jak najszybciej ruch komunikacyjny. Zakresem prac jest objęte: rozebranie nawierzchni asfaltowej wraz z podbudową, wykonanie wykopu metodą szerokoprzestrzenną, rozebranie rurociągu, wykonanie ławy betonowej pod rurociąg, ułożenie rur wraz z zasypaniem i wykonanie nawierzchni asfaltowej wraz z odtworzeniem chodników. Koszt tej naprawy wyniesie nie mniej niż 80 tys. zł. Już w piątek pewne działania zostały podjęte i będziemy starać się, aby do połowy sierpnia ta droga została przywrócona do stanu pierwotnego. Wszystko jednak jest zależne od warunków atmosferycznych, jeśli pogoda będzie sprzyjać, będziemy robić wszystko, aby stało się to jeszcze szybciej.

Starosta Piotr Gruszczyński podkreślił, że jeszcze kilka lat temu Miasto Gniezno deklarowało chęć partycypacji w kosztach wymiany rurociągu na Dalkach. Teraz starostwo nawet nie uzyskało odpowiedzi na przesłane pismo. Chciałbym przede wszystkim przeprosić wszystkich użytkowników tej drogi, którzy są zmuszani do różnego rodzaju objazdów i będą jeszcze do połowy miesiąca - mówi starosta Piotr Gruszczyński. Od początku chcieliśmy jak najszybciej tą kwestie rozwiązać. W ubiegły poniedziałek podjęliśmy decyzję, że zwrócimy się do wszystkich podmiotów z zapytaniem, czy włączają się w naprawę pod kątem finansowym, czy informacji - czyli, czy przyznają się do tego, że to co się wydarzyło jest związane z ich obszarem odpowiedzialności. Odpowiedź na te pytania pozwalała nam podejmować stosowne czynności. Część odpowiedzi dotarła do nas w czwartek, natomiast jeden z podmiotów do dnia dzisiejszego w ogóle nie udzielił nam odpowiedzi, w związku z czym traktujemy to jako niechęć, żeby współuczestniczyć w rozwiązaniu tego problemu. To co na dzień dzisiejszy budzi w nas niepokój, to to, że na odcinku 8 metrów wstawimy porządną rurę, ale która tak naprawdę nie będzie spełniała odpowiednich parametrów, jeśli chodzi o średnicę. Wstawiamy rurę DN 500 mm, a według obliczeń powinna to być rura DN 1000 mm. Niestety nie możemy wstawić większej, ponieważ po drugiej stronie drogi, gdzie kiedyś znajdowały się tereny rolnicze, a dzisiaj mamy gospodarstwa domowe, znajduje się właśnie rura DN 500 mm. To oznacza, że pewnie w niedługim czasie dojdzie do kolejnej katastrofy. Jednak nie są to nasze tereny i nasza rura i nie wolno nam ingerować w coś, co powinno być załatwione na spotkaniu z podmiotami.

Głos w sprawie zabrał także radca prawny, a jednocześnie miejski radny - Tomasz Dzionek. Z prawnego punktu widzenia, nie ma takiej możliwości, żeby powiat był właścicielem tej rury - mówi Tomasz Dzionek, radca prawny. Może on jednak wykonać remont jezdni, która się zapadła. Rurociąg jest jednak częścią całej instalacji, w związku z czym podejrzenie pada na Miasto Gniezno, Gminę Gniezno, bądź na spółki wodne i do tych podmiotów zostały skierowane wezwania. Czas usunięcia awaria się wydłużył, ponieważ starostwo oczekiwało od wymienionych podmiotów odpowiedzi i potwierdzenia, że oni są właścicielami tej rury, ponieważ bez ich zgody starostwo nie może jej nawet tknąć. Biorąc pod uwagę to, że czas wymieniony w wezwaniu minął, starostwo postanowiło tę awarię usunąć - uzupełnić dziurę, nawierzchnię, a następnie podjąć kroki prawne względem podmiotów, które powinny być odpowiedzialne za wymianę tej rury. Prawo wodne mówi wprost, że Wody Polskie muszą prowadzić ewidencje wszelkiej sieci, w związku z czym uda się na pewno ustalić podmiot, który będzie za to odpowiedzialny.

Ostateczny termin naprawy wyznaczono na połowę sierpnia, jednak bardzo możliwe, że zadanie uda się zakończyć wcześniej.

tekst: Paulina Michalska, Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • w komunikacji jest źle, bo znowu rządzi tam Krawczyk. A ten nie ma zielonego pojęcia o mądrym kierowaniu ludźmi. On POTRAFI TYLKO SKAKAĆ Z PARTII DO PARTII w poszukiwaniu lepszej posady. To wielki ............. . tylko szuka haków na dolatę. w tym jest nie dozastąpienia. bo drugiego tak mści..... człowieka, nie znajdziesz w Gnieźnie. Jak mówią jego obecne pracownice, ich obecny kierownik jest w tym wydziale komunikacji tylko zawalidrogą. ale cóż tylko takie kadry ma TERAZ "PO".

 • 16.08.2020 14:03  Odpowiedz na komentarz

  Przepust jak piszesz jest tylko pod droga. A rura melioracyjna o1000 d jest bardzo długa i zbiera wody opadowe z całej okolicy. A rura poniemiecka i do POLSKI nie należy. Brak map.

 • 05.08.2020 22:02  Odpowiedz na komentarz

  Naprawde tak trudno coś zrobić z ta dziurą

 • 05.08.2020 12:04  Odpowiedz na komentarz

  p.s. p. Dolaciński to już nie z-ca dyrektora, ale dyrektor pzd

 • 05.08.2020 11:55  Odpowiedz na komentarz

  "Głos w sprawie zabrał także radca prawny, a jednocześnie miejski radny - Tomasz Dzionek. Z prawnego punktu widzenia, nie ma takiej możliwości, żeby powiat był właścicielem tej rury". PO PIERWSZE Z TECHNICZNEGO PUNKTU WIDZENIA TO NIE RURA TYLKO PRZEPUST POD DROGĄ. A Z PRAWNEGO PUNKTU WIDZENIA, ZGODNIE Z ART. 4 UST. 2 USTAWY O DROGACH PUBLICZNYCH JEST ON ELEMENTEM DROGI (!) I JAKO TAKO PODLEGA ZARZĄDCY DROGI. jEŻELI NIE TO PROSZĘ WYJAŚNIĆ DLACZEGO PZD CO ROKU WYDAJE ileś tam PIENIĘDZY NA REMONTY PRZEPUSTÓW POD DROGAMI?

 • Panie Dzionek A co z przejazdem na Dalkach.... hasło z kampanii wyborczej?

 • 05.08.2020 00:46  Odpowiedz na komentarz

  Wróciła komuna w starostwie przy rejestracji pojazdów to co się wszyscy dziwią że taka dziura stoi 2 tygodnie :) a co dokumentacja musi sie zgadzać :) Czy sie stoi czy się leży kasa się należy - więc proszę o wytrwałość i nie komentowanie szybkości działania - się zrobi niedługo :)

  05.08.2020 22:02

  Wesołe jest życie kolejkowicza ???????? A dlaczego w komunikacji są kolejki? Dwóch kierowników, nowi pracownicy...

PODOBNE TEMATY
Urządził sobie rajd ulicami Gniezna! Uszkodził kilka aut i znaków drogowych! 27 czerwca o poranku dyżurny gnieźnieńskiej policji został poinformowany, że w rejonie ulicy 3 Maja... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
32-latek poszukiwany listem gończym zatrzymany podczas kontroli drogowej! Miał przy sobie amfetaminę W minioną niedzielę na jednej z gnieźnieńskich ulic policjanci ruchu drogowego zatrzymali do kontroli... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Dachowanie w Kozłowie W sobotę ok. godz. 16.50 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o dachowaniu samochodu w Kozłowie. Do... Niedziela, 26 czerwca 2022
Wypadek między Mieleszynem a Karniszewem! Jedna osoba w szpitalu W środę o godz. 9.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Mieleszynie. Do akcji wysłano... Sobota, 25 czerwca 2022