moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Przeglądy systemów kominowych i "niebezpieczna" prośba do mieszkańców

Poniedziałek, 3 sierpnia 2020
 • Przeglądy systemów kominowych i

Do skrzynek pocztowych mieszkańców bloków wchodzących w zasób Gnieźnieńskiej Spółdzielni Mieszkaniowej trafiły informacje, które z jednej strony mają zwiększyć bezpieczeństwo w trakcie przeprowadzanych kontroli przewodów kominowych, z drugiej jednak zwiększają zagrożenie i są sprzeczne z wytycznymi np. Policji.

Poniżej informacja, która trafiła do mieszkańców:

 

O komentarz poprosiliśmy adwokata. Część zaleceń, na które powołuje się Spółdzielnia Mieszkaniowa jest dość kontrowersyjna i nie znajduje uzasadnienia w przepisach prawa - mówi adwokat Radosław Szczepaniak. Na pewno Spółdzielnia nie ma prawa odmówić czynności, jeżeli na przykład domownik nie będzie chciał opuścić tego samego pomieszczenia, w którym znajduje się osoba dokonująca kontroli. Może to być co najwyżej prośba Spółdzielni, a nie stawiany warunek pod rygorem skierowania wniosku do dostawcy paliwa gazowego o odcięcie dopływu gazu do mieszkania. 

Głos w sprawie zabrał także jeden z policjantów, który także mieszka w blokach spółdzielni. „Przejście domowników do pomieszczenia, w którym nie będzie prowadzona kontrola” i „Niekorzystanie z telefonów komórkowych w czasie kontroli” - te dwa punkty od razu kojarzą mi się ze stworzeniem idealnych warunków do kradzieży - mówi policjant. Tyle mówi się o oszustach podszywających się pod pracowników służby zdrowia, energetyki, nawet policjantów. Załóżmy sytuację hipotetyczną: fałszywy kominiarz przychodzi i informuje, że ktoś najwyraźniej zerwał kartkę z informacją o planowanej kontroli. Nie mamy korzystać z telefonu komórkowego, więc nie możemy zweryfikować tej informacji. Dodatkowo mamy tę osobę zostawić samą w kolejnych pomieszczeniach. Czy tylko mi wydaje się, że jest to stworzenie idealnych warunków do kradzieży?
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • Jeśli po 2 nieudanych kontrolach instalacji oraz nie dostarczeniu dokumentów( w własnym zakresie) że instalacja jest sprawna jak najbardziej pogotowie gazowe może na wniosek spółdzielni mieszkaniowej zainteresować się tą sprawą i odłączyć gaz .

 • 05.08.2020 07:20  Odpowiedz na komentarz

  Przegląd musi być. Jak coś się stanie, to każdy właściciel wyciąga papier o przeglądzie i jest ok. Gorzej jak nie ma takiego papieru...tu zaczynają się poważne problemy.niech prawnik powie , co stanie się z właścicielem mieszkania jak przez niego blok wyleci w powietrze? Albo ktoś się zaczadzi?

 • spółdzielnia Mieszkaniowa w ogóle zapomniała, że jest okres wakacyjny i mimo wszystko ludzie wyjeżdżają na wakacje. A jeżeli nie jada nad morze, to chociaż siedzą w swoich domkach na KALINIE. a ten numer telefonu kominiarzy, napisany na samym dole druku, jakąś wyblakłą czcionką, to może sobie prezes spółdzielni wsadzić gdzieś. Czy nie mozna było tego numeru napisać dużą wytłuszczona czcionką ?

 • 23.06.2020 GSM na swych drzwiach wejściowych poinformowała że od tego dnia min."zawiesza wykonywanie przeglądów...". Jednak po rozesłaniu informacji do spółdzielców o rozpoczęciu od 15 lipca przeglądów pojawiła się nowa informacja z tą samą datą w której w ogóle nie ma mowy o przeglądach. Może pan adwokat wyjaśni jak taka sytuacja ma się do obowiązującego prawa?...

 • 04.08.2020 15:11  Odpowiedz na komentarz

  Spółdzielnia Mieszkaniowa przeprowadzając kontrolę szczelności instalacji gazowej w godzinach przed południem zapomniał że mieszkańcy pracują najczęściej do 7-15

 • Ja mam zaplacony rachunek gazowy do konca roku i nie mam zamiaru wpuszczac nikogo na przeglad do mieszkania.Dobrze by bylo aby przedstawiciel spoldzielni byl przy takim przegladzie.Ale straszenie odcieciem gazu chyba mija sie z prawem

PODOBNE TEMATY