moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę?

Piątek, 31 lipca 2020
  • Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę?

Najważniejsze o czym powinien pamiętać sprawca wypadku to zweryfikowanie, kto ucierpiał wskutek zdarzenia. Pamiętajmy! Nie ma nic bardziej istotnego niż ludzkie życie!

W bardziej tragicznych sytuacjach na drodze koniecznym jest zawiadomienie służb medycznych i to zawsze powinno być pierwszym oraz najważniejszym działaniem, gdy na miejscu znajdują się ofiary. Niemniej istotnym jest zabezpieczenie przestrzeni, w której doszło do szkody tak, by z jednej strony możliwy był dalszy ruch kołowy, a z drugiej, aby nie zatrzeć śladów wypadku lub kolizji. Jeśli sytuacja jest dużo bardziej poważna, po prostu zadbaj o bezpieczeństwo i nie ruszaj pojazdów.

Szkoda z OC sprawcy
Czy sprawca wypadku musi zgłosić szkodę? Nie, to osoba poszkodowana jest zobowiązana do zgłoszenia tego rodzaju zdarzenia. Należy w tym momencie skorzystać z OC sprawcy - mówią eksperci firmy Beesafe.pl.

Oznacza to, że w chwili, gdy doszło do kolizji lub zdarzenia drogowego musimy pamiętać o spisaniu oświadczenia lub wezwaniu policji. Tego rodzaju dokument, który to po pierwsze weryfikuje uczestników wypadku, a po wtóre stwierdza, kto jest winny powstałej szkodzie, niezbędny będzie, aby nastąpiła wypłatę odszkodowania z OC sprawcy.

Naturalnie bardzo rzadko zdarza się, że kierowcy posiadają druk z oświadczeniem wyrazie wypadku w samochodzie. Najczęściej właściciele pojazdów spisują oświadczenie na zwykłej kartce. Nie zwalnia nas to jednak z obowiązku zawarcia w tego rodzaju dokumencie kilku podstawowych informacji. Nie tylko wspomnianych wyżej danych oraz stwierdzenia, kto jest winien, ale również opisu powstałych uszkodzeń samochodów i danych wszystkich uczestników zdarzenia, łącznie z numerem PESEL, a także informacji dotyczących towarzystwa ubezpieczeniowego sprawcy.

Jeżeli na miejsce wypadku zostanie wezwana policja, nie musisz się o nic martwić, ponieważ to funkcjonariusze dokonają weryfikacji wszystkich niezbędnych dokumentów, a także stworzą notatkę, na podstawie której będziesz miał prawo dochodzić swoich praw w towarzystwie ubezpieczeniowym.

Wypłata odszkodowania z OC
W ramach odszkodowania możemy starać się o dwa rodzaje rekompensat za zdarzenie. Po pierwsze mówimy o szkodzie rzeczowej, a po drugie o szkodzie na osobie. O ile zazwyczaj zdarzenia drogowe kojarzą nam się ze zniszczeniami pojazdów, które trzeba naprawić, nie wiemy, o co jeszcze możemy się starać w ramach tego rodzaju świadczenia od ubezpieczyciela.

Poszkodowany może domagać się nie tylko rekompensaty finansowej za naprawę samochodu, ale również zwrotu pieniędzy za wynajęcie auta zastępczego. Tu pamiętajmy, że obecnie sugerowanie ofiarom wypadku, że mogą korzystać z komunikacji miejskiej, nie powinno już mieć miejsca. Od kilku lat zgodnie z wyrokami sądu zakłady ubezpieczeniowe mają obowiązek rekompensaty tego rodzaju świadczenia.

Szkoda na osobie z OC sprawcy obejmuje z kolei zwrot kosztów leczenia i rehabilitacji, a także zadośćuczynienie za ból oraz cierpienie. W uzasadnionych przypadkach ofiara może domagać się wieloletniej renty, zwrotu kosztów przekwalifikowania zawodowego i rekompensaty za utracone dochody. Wszystkie te zobowiązania pokrywane są z obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego sprawcy wypadku drogowego. Więcej na temat obowiązkowego OC, można przeczytać na stronie https://beesafe.pl/ubezpieczenie-oc/ . Warto pamiętać przy tym, że kary za jego brak są bardzo wysokie i sięgają nawet kilku tysięcy złotych.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
ZUS wypłaci emerytury i renty przed świętami Emeryci i renciści, których termin płatności świadczenia przypada na 25 grudnia, otrzymają emerytury... Wtorek, 21 grudnia 2021
W poniedziałki ZUS do 17.00 Począwszy od 22 listopada, w każdy poniedziałek, sale obsługi klientów w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych... Wtorek, 16 listopada 2021
ZUS ogłasza konkurs dla dzieci, młodzieży i studentów Temat konkursu: "Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?". Zadbaj o bezpieczeństwo... Poniedziałek, 18 października 2021
Całoroczna kawiarnio-lodziarnia poszukuje osób do pracy Kawiarnio-lodziarnia w centrum Gniezna zatrudni kobiety do sprzedaży, przygotowywania deserów, gofrów... Czwartek, 13 maja 2021