moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Na ul. Polnej powstaną nowe domy? Teren zmienia swoje przeznaczenie po upadku ogrodnictwa

Środa, 29 lipca 2020
  • Na ul. Polnej powstaną nowe domy? Teren zmienia swoje przeznaczenie po upadku ogrodnictwa

Urząd Miasta w Gnieźnie podjął działania nad sporządzeniem miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego przy ul. Polnej, który pozwoli na wybudowanie w tym miejscu domów jednorodzinnych, czy zabudowę usługową.

Aktualnie teren przy ul. Polnej zajmują w większej części szklarnie, które zgodnie z planem UM miałyby zostać zastąpione budynkami jednorodzinnymi oraz zabudową usługową. W powstałym projekcie podkreśla się wymogi co do geometrii dachu, powierzchni usług podstawowych, rodzaju budynków, które mogą powstać na terenie, powierzchni ogrodzenia, czy wytyczne dotyczące miejsc postojowych.

Prace nad miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego mogły zostać podjęte na wniosek właściciela nieruchomości. Jak czytamy w księgach wieczystych: w 2005 oraz w 2015 roku nieruchomości, na których znajdują się szklarnie zostały obciążone hipotekami w sumie na ok. 2 mln zł (działki nr 14/3 i 14/5). W 2018 roku wszczęto egzekucje komornicze z tych nieruchomości. Do wierzycieli przyłączały się kolejne firmy. Jakiś czas temu ogrodnictwo funkcjonujące w tym miejscu przestało działać. Długi zaczęły rosnąć. Wierzyciele weszli także na część domu należącą do właściciela szklarni.

Tak zakończyła się epoka jednej z największych firm ogrodniczych w naszym regionie, która miała wieloletnie tradycje.

Teren nie jest sprzyjający dla inwestycji pod budownictwo mieszkaniowe. Wody gruntowe znajdują się tam na bardzo wysokim poziomie (raptem od niespełna metra do dwóch metrów poniżej poziomu gruntu). Dla potencjalnego inwestora uporanie się z takim stanem faktycznym to nie tyle wyzwanie technologiczne w XXI wieku, co po prostu wysokie koszty budowy, a to natomiast zaniża wartość terenu. Sama ulica Polna natomiast jest ślepa, a wyjazd na Rondo Gnieźnieńskich Olimpijczyków nie należy do przyjemnych dla kierowców.

Projekt i wszelkie informacje dostępne są na stronie Urzędu Miasta w Gnieźnie. Swoje uwagi lub propozycje można zgłaszać do 14 sierpnia bieżącego roku.
 

tekst: Paulina Michalska, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 30.07.2020 23:15  Odpowiedz na komentarz

    A czy ktoś pomyślał o tym że ulica Polna nie ma chodnika jest ciasna samochody z kamienic parkują na ulicy gdzie nie można się normalnie minąć.jeszcze dochodzą samochody pozostawiane na łuku drogi przez działkowiczów.

  • 30.07.2020 07:30  Odpowiedz na komentarz

    a może by tak przy tej okazji zaplanować budowĘ nowej ulicy wzdłUŻ torów kolejowych po ich południowej stronie ???? Ta ulica mogła by połĄczyĆ Dalki z galerią PIASTOWA BEZ KONIECZNOŚCI przejeżdżania DWA RAZY PRZEZ TOROWISKO pkp !!

PODOBNE TEMATY
Nie będzie strajku w firmie Jeremias W piątek związki zawodowe podpisały porozumienie z zarządem firmy Jeremias. Tym samy nie dojdzie do... Sobota, 13 listopada 2021
Zmiana organizacji ruchy na skrzyżowaniu ul. Moniuszki i Mieszka I! Można skręcać w lewo Radni Miasta Gniezna: Olga Gandurska, Angelika Ślachcińska i Artur Kuczma wnioskowali o likwidację zakazu... Poniedziałek, 1 listopada 2021
Szukasz mieszkania w Gnieźnie? Przekonaj się, na co warto zwrócić uwagę Podstawowa decyzja dotyczy zwykle rodzaju nieruchomości. Dom, a może mieszkanie? Po rozważeniu wszystkich... Piątek, 29 października 2021
Podstawowe informacje o profesjonalnych rusztowaniach aluminiowych Stabilne rusztowania należą do podstawowego wyposażenia w wielu branżach. Praca na wysokości wymaga... Piątek, 29 października 2021