moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Posłanka walczy o pieniądze dla szpitala! "Tego typu jednostki powinny być w pełni finansowane przez budżet państwa i przez NFZ"

Wtorek, 21 lipca 2020
 • Posłanka walczy o pieniądze dla szpitala!

Posłanka Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że będzie zabiegać o środki z budżetu państwa i NFZ-u dla gnieźnieńskiego szpitala. Działanie ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego.

Oddanie tego wspaniałego budynku mieszkańcom powiatu gnieźnieńskiego, to niezwykle ważny moment, ale to dopiero jakaś część drogi, którą musimy przebyć - mówi Paulina Hennig-Kloska. Dalej czeka nas integracja całego szpitala w jednym miejscu - to poprawi zdecydowanie rachunek ekonomiczny, a na koniec jego oddłużenie. Tak się składa, że w zeszłym roku zapadł wyrok Trybunału Konstytucyjnego, który mówi wyraźnie, że tego typu jednostki powinny być w pełni finansowane przez budżet państwa i przez NFZ, a nie przez jednostki samorządu terytorialnego, które są tylko i wyłącznie podwykonawcą, działającym na zlecenie Ministerstwa Zdrowia i rządu. Jeszcze w tym roku wystąpimy w Sejmowej Komisji Zdrowia i Sejmowej Komisji Finansów Publicznych, a tak się składa, że jestem członkiem obydwu, do prac nad przyszłorocznym budżetem, który ten wyrok Trybunału Konstytucyjnego będzie musiał zrealizować, co oznacza, że będzie trzeba zagospodarować dodatkowe środki w NFZ na te szpitale, gdzie rachunek ekonomiczny się nie zmienia, tak by pokrywać te straty. Z drugiej strony będę dążyć do tego, by te zaległe dopłaty do rachunku ekonomicznego, które były wykładane z kasy Starostwa Powiatowego w Gnieźnie, również zostały jednostką samorządu terytorialnego zwrócone. Nie mówię tutaj tylko o Gnieźnie, ale w całej Polsce taki wariant powinniśmy przyjąć, bo to było niezgodne z zasadami w oparciu, o które funkcjonuje państwo polskie. Jeżeli dobrowolnie rząd nie zdecyduje się na taki ruch, żeby te środki samorządom uzupełnić, a to są miliony złotych, jak wiadomo starostwo dopłacało do szpitala w tym roku i prawdopodobnie będzie dopłacać w przyszłym i może w kolejnych latach, bo o tym mówi rachunek ekonomiczny, więc jeżeli państwo polskie samo się na taki ruch nie zdecyduje, to będę namawiać pana starostę, ale również innych starostów w Polsce o wystąpienie na drogą sądową i odszkodowanie. Trzeba pamiętać, że te środki, które starostwo musi wyłożyć na brakującą część leczenia ludzi w powiecie gnieźnieńskim, są wygospodarowywane kosztem innych ważnych rzeczy w powiecie, mało tego utrzymanie tego szpitala determinuje budżet starostwa powiatowego, przez co brakuje środków na inne rzeczy. Wierzę, że uda nam się w Sejmie i pracy w poszczególnych komisjach wypracować takie rozwiązanie, które będzie w tym zakresie porozumieniem, bo przecież wszystkie siły polityczne deklarują, że zdrowie ma być priorytetem.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Paulina Michalska, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(9)

 • 27.07.2020 05:29  Odpowiedz na komentarz

  Do zNiESMACZoNEGO i Witka - chłopaki NIE dorastacie Pani posłance nawet do pięt !

 • Tan "nasza posłanka" przynosi Gnieznu tylko wstyd. Jeszcze trzy lata musimy się z nią męczyć. Mam nadzieję, że potem już o niej nikt w Polsce nie usłyszy !

 • 23.07.2020 09:45  Odpowiedz na komentarz

  Wy z Platformy to już lepiej o nic nie zabiegajcie. Gdybyście negocjowali budżet z UE nic byśmy nie dostali. Dano by ochłapy i byście się zgodzili w zamian za to, że jakiś urzędnik brukselski poklepie was po ramieniu. PO zawsze była wobec Brukseli uległa, co tylko świadczy o słabości tego ugrupowania.

  29.07.2020 17:35

  Olena, a co mają wspólnego pieniądze z Brukseli z Platformą? Z tego co wiem to SLD i PiS wynegocjowały dla Polski więcej niż Unia chciała dać. Te pieniądze z UE, które wykorzystywano od 2009 roku to było dzięki PiS. Mo i pamiętajmy o Euro2012, gdy dorzucono nam jeszcze więcej. Przypominam, że te zawody sportowe wywalczył PiS, a nie Platforma. Poza tym jak dają to się bierze. PO nic nie wywalczyła, bo wolała brylować na salonach i być klepana po ramieniu.

  23.07.2020 15:19

  Ale Euro z Brukseli juz Tobie nie smierdza, Co za hipokryta

 • 23.07.2020 07:17  Odpowiedz na komentarz

  eJ TY . POGROMCO REALISTY. A jak jesteś tak dobrze poinformowany, to napisz nam tu szybciutko ile zarabiał pan Bestwina ( były dyrektor szpitala), a ile będzie teraz zarabiał nowy dyrektor szpitala pan Grzegorz Sieńczewski. No napisz ! ty, wszystko wiedzący !! Gdy by nie PiS To nawet nikt by nie zaczął budowy tego szpitala. Gdyby nie PiS, TO cAŁA DRUżYNA bUDASZA I gRUSZCZYŃSKIEGO cały ten nowy szpital, dwa lata temu by rozebrała do zera !!

 • Te Realista ty sie zapytaj posła PIS Dolaty z gniezna co on moze? bo on i jego partia jest u władzy od 5 lat w polsce a szpital w gnieznie kompletnie olał nawet wtedy kiedy starostwo bylo tez pisowe ! olali temat szpitala mimo ze dolata mogl pieniadze z centrali zalatwic A nie zrobil nic! to ze teraz szpital jest w fazie wykanczania to tylko dlatego baranie ze obecne wladze starostwa wziely na to kredyt . caly pis to cholerna amatorszyzna ktora tylko czeka aby sie gdzies nachapac czego przykladem byl poprzedni dyrektorek szpitala z nadania PIS ktory pensje mial wiekszą niz minister zdrowia.

 • 22.07.2020 13:11  Odpowiedz na komentarz

  SZKODA pOLSKI NA TEGO TYPU PROJEKTY ...

 • 22.07.2020 07:19  Odpowiedz na komentarz

  tA POSŁANKA CIĄGLE MYŚLI, ŻE ONA COKOLWIEK JESZCZE MOŻE ?? a MI SIĘ WYDAJE , ŻE ONA CO NAJWYŻEJ, MOŻE SOBIE JESZCZE TYLKO PODRAPAĆ W ..... i MOŻE ODBIERAĆ SWOJĄ WYSOKĄ DIETĘ POSELSKĄ ZA .......... .

PODOBNE TEMATY
Nowe samochody dla OSP Kiszkowo i OSP Mieleszyn Dwa ciężkie samochody ratowniczo-gaśnicze trafią do jednostek OSP z powiatu gnieźnieńskiego. Czerwone... Poniedziałek, 24 stycznia 2022
Wypadek na ul. Lednickiej! Trzy osoby w szpitalu! W sobotę ok. godz. 16.30 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na ul. Lednickiej w Gnieźnie.... Poniedziałek, 24 stycznia 2022
Zderzenie trzech aut na ul. Poznańskiej w Gnieźnie W sobotę ok. godz. 13.30 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na ul. Poznańskiej w Gnieźnie.... Poniedziałek, 24 stycznia 2022
Wypadek na ul. Gdańskiej! Dziecko trafiło do szpitala! W niedzielę ok. godz. 16.00 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na skrzyżowaniu ul. Gdańskiej... Niedziela, 23 stycznia 2022