moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

"Kryminalne Gniezno" dostępne już pod koniec lipca!

Środa, 8 lipca 2020

Zapowiadana w ubiegłym roku książka Rafała Jurke "Kryminalne Gniezno" ukaże się pod koniec lipca. Wiele skrywanych, mrocznych tajemnic ujrzy światło dzienne.

Więc jednak książka będzie dostępna dla zainteresowanych historią naszego miasta i regionu.
Panie Redaktorze, powinienem przeprosić, że nie dotrzymałem wcześniejszego terminu, złożyło się na to wiele czynników. Teraz mogę spokojnie powiedzieć, że na przełomie lipca i sierpnia książka będzie w sprzedaży.

Pomimo wcześniej zamieszczanych informacji o treści proszę przypomnieć co znajdzie się w książce.

Książka „Kryminalne Gniezno” to zbiór opowieści o mieszkańcach grodu Lecha, którzy popadli w konflikt z prawem, stali się ofiarami przestępstw lub byli ich świadkami. Opisywane przypadki rozciągają się od około połowy XIX wieku aż po moment wybuchu II wojny światowej.

Jakie kategorie przestępstw zostały opisane?

Dokonałem prostego, ale też czytelnego podziału przestępstw, które bez względu na epokę uznawane są za niezgodne z obowiązującymi normami. Rozdział pierwszy poświęciłem złodziejom, drugi oszustom i fałszerzom. Trzecia część opisuje morderców. W rozdziale czwartym znalazły się przypadki różnych dewiacji seksualnych, problem prostytucji i innych namiętności oraz alkoholizmu jako takiego. Nawet jeżeli przypadki gnieźnieńskich i „importowanych” pijaków przedstawione zostały nieco żartobliwie to był to bardzo duży problem społeczny. Następny rozdział pokazuje wypadki jakim ulegali gnieźnianie. Tu musze wymienić przypadek kamienicy przy ul. Chrobrego, w której doszło do dwóch wybuchów. W drugiej eksplozji właściciel nieruchomości niestety poniósł śmierć. Osobnym, ostatnim rozdziałem są wypadki komunikacyjne. Okazało się, że bez względu na rodzaj pojazdu jaki gnieźnianie wybierali, ulegali w nich wielu wypadkom. Odnosili obrażenia lub ginęli jadąc konno, bryczką, rowerem, samochodem, autobusem, koleją i samolotem. Najbardziej drastyczny jest przypadek siedmioletniego Mariana Izbińskiego, który zginął od śmigła na improwizowanym lotnisku na Kawiarach.

O kim będziemy mogli przeczytać?
Na końcu książki umieszczony jest alfabetyczny indeks nazwisk. Jest ich kilkaset. Zgodnie z wcześniejszym schematem; przestępcy, ofiary i świadkowie. Jeżeli Pan Redaktor pozwoli to nie będziemy zdradzali zbyt wielu szczegółów.

Ile stron ma książka?

Odpowiem nieco obrazowo. Podczas pisania wyszło mi 260 stron, kiedy oddawałem książkę do składu to dowiedziałem się, że zastosowałem mniejszą czcionkę i mniejsze odstępy między wierszami. Skutek jest taki, ze gdyby książka ukazała się w formacie A5 to byłoby około 400 stron. Niekoniecznie miałem ochotę obdarować czytelników cegłą, więc wybrałem format B5. Nawet w tym formacie książka jest dość obszerna, ma około 280 stron.

Kłopoty z wydaniem?

Koniecznie muszę podziękować zarządowi Organizacji Turystycznej Szlak Piastowski. Szczególne podziękowania dla przewodniczącej stowarzyszenia Urszuli Łomnickiej. Wyraziła zgodę i przekonała zarząd aby książka ukazała się nakładem OT Szlak Piastowski. Jeszcze raz serdeczne podziękowania, bo bez tego wsparcia byłoby zdecydowanie trudniej. Dobrnęliśmy jednak do szczęśliwego finału i jak wcześniej mówiłem już za trzy tygodnie książkę będzie można kupić.

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(2)

PODOBNE TEMATY
"Dzieje Osiedla Winiary w Gnieźnie" - prezentacja książki już 19 maja W czwartek, 19 maja, o godz. 17.00, w auli Szkoły Podstawowej nr 12 na Osiedlu Kazimierza Wielkiego... Czwartek, 12 maja 2022
Biblioteka Publiczna Miasta Gniezna podsumowuje 2021 rok Każdy rozpoczynający się rok to okazja do spojrzenia wstecz i ogarnięcia wzorkiem przebytej już drogi.... Środa, 12 stycznia 2022
Zakończenie roku czytelniczych dyskusji z piernikiem i upominkami Grudniowe spotkania w gronie przyjaciół w naszych zakładach pracy, czy organizacjach, do których należymy... Sobota, 25 grudnia 2021
Dawid Jung uhonorowany Krzyżem Św. Jana Pawła II Dawid Jung, muzyk i pisarz działający czynnie w Gnieźnie, niedawno nominowany do Bydgoskiej Nagrody... Niedziela, 23 maja 2021