moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Klasa wielozawodowa - dlaczego warto ją wybrać?

Środa, 1 lipca 2020
  • Klasa wielozawodowa - dlaczego warto ją wybrać?

Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie wspólnie z Wielkopolską Izbą Gospodarczą tworzą klasę wielozawodową. Dlaczego warto skorzystać z tej oferty? Na nasze pytania odpowiada Sylwester Sip - dyrektor CKZiU.

Od pewnego czasu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie współpracuje z Wielkopolską Izbą Gospodarczą. Jak ocenia Pan to partnerstwo i jakie korzyści niesie ono dla obydwu stron?
W grudniu ubiegłego roku podpisaliśmy umowę o współpracy z jedną z największych organizacji zrzeszających lokalnych pracodawców a mianowicie z Wielkopolską Izbą Gospodarczą. Organizacja ta zrzesza ponad stu pracodawców i bardzo dynamicznie działa na rzecz nie tylko swoich członków, ale także angażuje się na rzecz rozwoju regionu. Jednym z elementów podpisanego porozumienia było podjęcie wspólnych działań na rzecz wsparcia szkolnictwa zawodowego, a w tym powstał projekt utworzenia klasy wielozawodowej pod patronatem WIG. Korzyści z tego partnerstwa są oczywiste. Wsparcie rzeczowe i kadrowe dla placówki, a dla pracodawców w perspektywie młode, dobrze przygotowane kadry fachowców, jednak należy pamiętać, że podmiotem tego wsparcia są młodzi ludzie, którym tworzy się doskonałe warunki do nauki w zawodach cenionych w regionie, co oznacza dobrą przyszłość dla tych, którzy podejmą się nauki w ramach tego projektu.

Powstał pomysł utworzenia klasy wielozawodowej. Jak ten projekt ma wyglądać i jakie jest jego główne zadanie?
Głównym zadaniem tego projektu jest wykształcenie młodych kadr fachowców doskonale wyposażonych w cenione umiejętności i kwalifikacje poszukiwane na rynku pracy. Model kształcenia w tej klasie jest następujący. Kształcenie ogólne oraz teoretyczne przygotowanie zawodowe będzie realizowane w CKZiU, natomiast kształcenie praktyczne, które jest kluczowym elementem kształcenia zawodowego może odbywać się w dwóch formach:
  • jako młodociany pracownik po podpisaniu umowy z pracodawcą (w każdym zawodzie do którego nauczania praktycznego zakład jest uprawniony) lub
  • jako uczeń CKZiU (w zawodach, w których placówka naucza)

Uczniowie wyżej wymienionej klasy mogą liczyć także na stypendium. Jaka będzie jego wysokość i kto może z niego skorzystać?

W celu stworzenia dodatkowej motywacji do nauki został opracowany system stypendialny dla uczniów, którzy osiągną wyniki określone w specjalnie opracowanym regulaminie. Regulamin ten stanowi załącznik do podpisanego porozumienia, a za tym i też pewne zobowiązanie finansowe dla naszych partnerów. Dla uczniów ambitnych oznacza to, że oprócz wynagrodzenia (dla młodocianych pracowników) już po pierwszym semestrze uczniowie mają szansę na finansową zachętę do nauki.

CKZiU to wiodąca placówka oświatowa kształcąca w różnych kierunkach zawodowych. Dlaczego warto wybrać właśnie Waszą szkołę?
CKZiU to przede wszystkim placówka, która bardzo dynamicznie się rozwija. W ostatnim okresie zostało zrealizowanych kilka inwestycyjnych projektów unijnych, które dziś pod względem stworzonej bazy stawiają tą placówkę w czołówce Wielkopolski. Placówka ta posiada obecnie doskonałe warunki do nauki i pracy. Budynek jest nowoczesny, po przeprowadzonej termomodernizacji z odnawialnymi źródłami energii, z zapleczem socjalnym dla uczniów i pracowników dostosowany dla osób niepełnosprawnych. Posiada doskonałe wyposażenie a uczniowie naszej placówki mogą uczestniczyć w projektach UE, które między innymi obejmują finansowanie dodatkowych uprawnień oraz płatne staże w okresie wakacji. Ogromny potencjał stanowi także kadra dobrze wykształconych zawodowców, często z wieloletnim doświadczeniem w przemyśle.
Każda osoba, która podejmie się nauki w naszej placówce nie tylko skorzysta z tego potencjału ale może w doskonałych warunkach realizować swoje pasje. Zapraszamy absolwentów szkoły podstawowej do wzięcia udziału w rekrutacji do klasy CKZiU pod patronatem Wielkopolskiej Izby Gospodarczej (kontakt: sekretariat@ckziu.gniezno.pl).

 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nowe zapisy na Bransoletki życia dla Seniorów! Miasto Gniezno kolejny już, piąty rok przy współpracy z firmą SiDLY Sp. z o.o. realizuje program Teleopieki... Środa, 19 stycznia 2022
Trwa rewitalizacja Wenecji! Kiedy mieszkańcy będą mogli korzystać z nowej przestrzeni wokół jeziora? Na Wenecji cały czas trwają prace. Właśnie na nowym tarasie widokowym nad jeziorem pojawiły się siedziska.... Piątek, 14 stycznia 2022
Jakie jest zastosowanie myjek ultradźwiękowych? Mycie przemysłowe wymaga zastosowania odpowiednich, dostosowanych do procesu urządzeń myjących. Dobrze... Środa, 12 stycznia 2022
Komunikat w sprawie dodatku osłonowego 3 stycznia 2022 roku została opublikowana ustawa o dodatku osłonowym. Osoby, którym przysługuje to świadczenie... Środa, 12 stycznia 2022