moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdzamy!

Poniedziałek, 29 czerwca 2020
  • Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdzamy!

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Energia źródeł odnawialnych to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala gospodarstwom, spółdzielniom i firmom na częściową lub całkowitą niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. W 2019 roku zostały wprowadzone zmiany formalno-prawne, które mają znacznie ułatwić instytucjom i osobom fizycznym podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę. Dodatkowo organizowane są kampanie mające na celu zachęcić Polaków do składania wniosków o bezzwrotną dotację na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

Projekty wspierające fotowoltaikę w Polsce
W Polsce rozwijają się programy i dofinansowania, które przy spełnieniu odpowiednich warunków przez wnioskodawców, pomagają pokryć koszty instalacji fotowoltaicznych. Wysokość dofinansowania uzależniona jest rodzaju inwestycji oraz sposobu rozliczania się podatnika.

Program Mój Prąd powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Zaoszczędzimy więcej, jeśli połączymy dofinansowanie z programu Mój Prąd z Ulgą termomodernizacyjną, która przysługuje właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, których budowa oficjalnie została zakończona. Polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną, w której skład wchodzi fotowoltaika lub kolektory słoneczne.

W maju 2020 roku Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze, który obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów: m. in. instalację fotowoltaicznych odnawialnych źródeł energii. Warunkiem podstawowym do otrzymania dotacji jest wymiana starego pieca na nowy i ekologiczny, lub w przypadku nowych budynków zakup i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła. Budżet dostępny jest w formie dotacji lub pożyczki. Osoby, które skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków.

O fotowoltaice dowiemy się więcej na stronie firmy Fotowoltaika SunErgo, która jest profesjonalistą w branży energii odnawialnej.


Instalacja off-gird, czy on-gird?

Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych, które umożliwiają wykorzystanie wyprodukowanej energii.

Off-gird to rozwiązanie, dzięki któremu możemy uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu. Wytworzona energia zostaje magazynowana w akumulatorach i jej zapas może być wykorzystywany w dowolnym momencie. To dobre rozwiązanie dla firm, które zużywają energię elektryczną w nocy lub mogą traktować takie rozwiązanie jako awaryjny zapas energetyczny.

Instalacja typu on-gird w przeciwieństwie do off-gird podłączona jest do sieci energetycznej i nie umożliwia nam gromadzenia energii na zapas. W tego typu instalacji zamontowane są liczniki dwukierunkowe, dzięki którym jesteśmy w stanie monitorować ilość energii wyprodukowanej i przesłanej do sieci, oraz ilość energii, która wraca do naszych domów. Prawo energetyczne i Ustawa o odnawialnych źródłach energii pozwala nam na oddawanie wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni.

Pod linkiem https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/ uzyskamy szczegółowe informacje na temat charakterystyki wspomnianych wyżej instalacji.

Nowelizacja ustawy OZE
Po nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2019 roku, przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne (stać się prosumentami). Firmy tak samo jak gospodarstwa domowe mogą odsyłać nadwyżki wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy ich instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości prądu. Po nowelizacji to działanie zostało nazwane pakietem prosumenckim. Podstawowym warunkiem jest, by wytwarzany w ten sposób prąd przez przedsiębiorców, nie stał się głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej.

Podobnie jest z tworzonymi na terenie gmin spółdzielniami energetycznymi. W ramach promowania rozwiązań OZE spółdzielnie mogą rozliczać się z wyprodukowanych nadwyżek prądu w systemie odpustów.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj mieści się między 15 000 a 25 000 zł. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Planując budowę instalacji, musimy przede wszystkim określić, jaką ilość energii elektrycznej będziemy potrzebowali w ciągu roku, co stanie się podstawą do dobrania mocy instalacji i poniesienia związanych z tym kosztów. Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy naszą instalację.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Radny wdarł się do cudzego domu i groził mieszkańcom! Usłyszał zarzuty! Rafałowi R., Radnemu Gminy Niechanowo postawiono zarzuty wtargnięcia do domu mieszkanki Szczytnik Duchownych,... Czwartek, 31 marca 2022
Klub Malucha "Wesołe Skrzaty" otwarty! Rodzice są zachwyceni obiektem! Ten dzień na długo pozostanie w pamięci mieszkańców Gminy Niechanowo, a to dlatego, że właśnie we wtorek... Środa, 2 lutego 2022
Radny przeprosił strażaków i wójta Rafał Rekruciak, radny Gminy Niechanowo, podczas poniedziałkowej sesji przeprosił strażaków i wójta... Poniedziałek, 31 stycznia 2022
Czujnik jakości powietrza został zamontowany w Gminie Gniezno! Gmina Gniezno zyskała pierwszy czujnik jakości powietrza, który został zamontowany na budynku Zespołu... Środa, 8 grudnia 2021