moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdzamy!

Poniedziałek, 29 czerwca 2020
  • Czy fotowoltaika się opłaca? Sprawdzamy!

Instalacje fotowoltaiczne cieszą się coraz większą popularnością w Polsce. Energia źródeł odnawialnych to przyjazne dla środowiska rozwiązanie, które pozwala gospodarstwom, spółdzielniom i firmom na częściową lub całkowitą niezależność energetyczną od zewnętrznych dostawców energii elektrycznej. W 2019 roku zostały wprowadzone zmiany formalno-prawne, które mają znacznie ułatwić instytucjom i osobom fizycznym podjąć decyzję o inwestycji w fotowoltaikę. Dodatkowo organizowane są kampanie mające na celu zachęcić Polaków do składania wniosków o bezzwrotną dotację na zakup i montaż paneli fotowoltaicznych.

Projekty wspierające fotowoltaikę w Polsce
W Polsce rozwijają się programy i dofinansowania, które przy spełnieniu odpowiednich warunków przez wnioskodawców, pomagają pokryć koszty instalacji fotowoltaicznych. Wysokość dofinansowania uzależniona jest rodzaju inwestycji oraz sposobu rozliczania się podatnika.

Program Mój Prąd powstał z inicjatywy Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Osoby fizyczne mogą złożyć wniosek online o dofinansowanie w formie bezzwrotnej dotacji zakupu i montażu instalacji fotowoltaicznej.

Zaoszczędzimy więcej, jeśli połączymy dofinansowanie z programu Mój Prąd z Ulgą termomodernizacyjną, która przysługuje właścicielom jednorodzinnych budynków mieszkalnych, których budowa oficjalnie została zakończona. Polega na odliczeniu od rocznego zeznania podatkowego wydatków na inwestycję termomodernizacyjną, w której skład wchodzi fotowoltaika lub kolektory słoneczne.

W maju 2020 roku Mój Prąd został zintegrowany z programem Czyste Powietrze, który obejmuje dofinansowanie kompleksowej termomodernizacji domów: m. in. instalację fotowoltaicznych odnawialnych źródeł energii. Warunkiem podstawowym do otrzymania dotacji jest wymiana starego pieca na nowy i ekologiczny, lub w przypadku nowych budynków zakup i montaż nowego ekologicznego źródła ciepła. Budżet dostępny jest w formie dotacji lub pożyczki. Osoby, które skorzystają z programu Czyste Powietrze, otrzymają zwrot części zainwestowanych środków.

O fotowoltaice dowiemy się więcej na stronie firmy Fotowoltaika SunErgo, która jest profesjonalistą w branży energii odnawialnej.


Instalacja off-gird, czy on-gird?

Istnieją dwa rodzaje instalacji fotowoltaicznych, które umożliwiają wykorzystanie wyprodukowanej energii.

Off-gird to rozwiązanie, dzięki któremu możemy uniezależnić się od zewnętrznych dostawców prądu. Wytworzona energia zostaje magazynowana w akumulatorach i jej zapas może być wykorzystywany w dowolnym momencie. To dobre rozwiązanie dla firm, które zużywają energię elektryczną w nocy lub mogą traktować takie rozwiązanie jako awaryjny zapas energetyczny.

Instalacja typu on-gird w przeciwieństwie do off-gird podłączona jest do sieci energetycznej i nie umożliwia nam gromadzenia energii na zapas. W tego typu instalacji zamontowane są liczniki dwukierunkowe, dzięki którym jesteśmy w stanie monitorować ilość energii wyprodukowanej i przesłanej do sieci, oraz ilość energii, która wraca do naszych domów. Prawo energetyczne i Ustawa o odnawialnych źródłach energii pozwala nam na oddawanie wyprodukowanych nadwyżek energii bezpośrednio do sieci energetycznej, do której jesteśmy podłączeni.

Pod linkiem https://sunergo.pl/blog/instalacja-fotowoltaiczna-off-grid-czy-on-grid/ uzyskamy szczegółowe informacje na temat charakterystyki wspomnianych wyżej instalacji.

Nowelizacja ustawy OZE
Po nowelizacji ustawy o odnawialnych źródłach energii w 2019 roku, przedsiębiorcy mogą korzystać z fotowoltaiki na podobnych zasadach, jak osoby fizyczne (stać się prosumentami). Firmy tak samo jak gospodarstwa domowe mogą odsyłać nadwyżki wygenerowanego prądu i pobierać energię elektryczną w momencie, gdy ich instalacja nie wytwarza wystarczającej ilości prądu. Po nowelizacji to działanie zostało nazwane pakietem prosumenckim. Podstawowym warunkiem jest, by wytwarzany w ten sposób prąd przez przedsiębiorców, nie stał się głównym przedmiotem ich działalności gospodarczej.

Podobnie jest z tworzonymi na terenie gmin spółdzielniami energetycznymi. W ramach promowania rozwiązań OZE spółdzielnie mogą rozliczać się z wyprodukowanych nadwyżek prądu w systemie odpustów.

Koszt instalacji fotowoltaicznej zazwyczaj mieści się między 15 000 a 25 000 zł. Ostateczna cena zależy od mocy instalacji oraz dofinansowania, z jakiego skorzystamy. Planując budowę instalacji, musimy przede wszystkim określić, jaką ilość energii elektrycznej będziemy potrzebowali w ciągu roku, co stanie się podstawą do dobrania mocy instalacji i poniesienia związanych z tym kosztów. Warto skorzystać z profesjonalnego audytu fotowoltaicznego, dzięki któremu dokładnie zaplanujemy naszą instalację.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna szansą dla Gminy Niechanowo! W Kędzierzynie (Gmina Niechanowo) ma powstać największa w Polsce elektrownia fotowoltaiczna. Na 90 hektarach... Wtorek, 28 września 2021
Urząd Gminy Niechanowo zabiera głos w sprawie budowy największej farmy fotowoltaicznej w Polsce Kilka dni temu pisaliśmy o największej farmie fotowoltaicznej w Polsce, która ma powstać w Kędzierzynie... Wtorek, 21 września 2021
Największa farma fotowoltaiczna ma powstać w Kędzierzynie! Mieszkańcy protestują! 180 megawatów na ponad 100 hektarach to parametry farmy fotowoltaicznej, która ma powstać w Kędzierzynie... Piątek, 17 września 2021
Trzy elektrownie fotowoltaiczne w Szczytnikach Duchownych W Szczytnikach Duchownych powstają trzy elektrownie fotowoltaiczne. Budowa ruszyła raptem kilka dni... Niedziela, 22 sierpnia 2021