moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Logopeda w czasie pandemii. Zapracowany specjalista, który marzy o wakacjach i spędzaniu czasu z ludźmi

Niedziela, 21 czerwca 2020
  • Logopeda w czasie pandemii. Zapracowany specjalista, który marzy o wakacjach i spędzaniu czasu z ludźmi

Ostatnie 3 miesiące pandemii były dla nas wszystkich dość trudnym, specyficznym czasem. Wiele osób siedziało w domach, wielu z nas także pracowało właśnie ze swoich domów. Taką osobą jest m.in. Magdalena Smolarek, logopedka pracująca w Witkowie, Poznaniu i Skórzewie, pomysłodawczyni projektu LOGOkreacja, od 3 miesięcy prowadząca zajęcia i terapie online z domu.

Kiedy rozmawialiśmy ostatnim razem zacząłem od pytania jak się czujesz, więc pozwolisz, że i tym razem tak rozpocznę.
Pewnie! Jak się czuję? Szczerze? Trochę zmęczona i nie ukrywam, że czekam już na wakacje.

Zmęczona? Wiele osób zapewne zapytałoby: ale czym? Przecież od 3 miesięcy pracujesz z domu.
No właśnie: P R A C U J E S Z! Eh, nawet nie przypuszczałam, że praca online będzie tak wymagająca. Nie chodzi tyle o przygotowanie do zajęć, wykonywanie pomocy dydaktycznych itp., ponieważ tę pracę wykonywałam już wcześniej. Chodzi bardziej o ilość zadań każdego dnia - rano terapie online, następnie zajęcia live dla dzieci lub nagrywanie takich zajęć, kolejne terapie online, montowanie nagranych zajęć, wysyłanie kart pracy rodzicom, no i nagle robi się wieczór. Na szczęście w tym tygodniu ostatnie zajęcia, terapie online, wirtualne rozdanie dyplomów i wakacje. A od września, mam nadzieję, wszystko już wróci do normy, czyli do stacjonarnych zajęć i bezpośrednich, realnych spotkań z ludźmi. Już nie mogę się doczekać!

Jednak nie musisz przecież wychodzić z domu, więc ...

 ... więc mam łatwiej? Poniekąd tak, ale zamiast spotykać się z ludźmi spędzam kilkanaście godzin przed komputerem. I chyba to właśnie męczy najbardziej. Dodatkowo, skoro właśnie pracuję z domu, mam jeszcze sporo innych zadań, takich domowych również. Wiem, że nie tylko ja tak pracuję, na takich super pełnych obrotach, więc chciałabym w tym miejscu szczególnie pozdrowić wszystkich innych nauczycieli i specjalistów, jak logopedzi czy psycholodzy, którzy podobnie jak ja dzielnie pracowali każdego dnia ze swojego domu. Podziwiam też rodziców, zarówno tych, którzy ze mną współpracowali każdego dnia, jak i tych, którzy działali z innymi, ponieważ domyślam się jak dziwna i nietypowa sytuacja to musiała być dla nich. Czymś innym jest posłanie dziecka do przedszkola, do szkoły, na terapię, a następnie odrobienie z nim zadań, a czymś innym jest spędzanie całego dnia z dzieckiem w domu pomagając mu w zajęciach, będąc obecnym na terapii online.

Chwalisz, pozdrawiasz i podziwiasz rodziców i nauczycieli, ale nie wszyscy tak pochlebnie jak ty wypowiadają się o jednej i drugiej grupie np. na internetowych forach.
Hm... wiadomo, że każdy człowiek, a tym samym każdy rodzic czy nauczyciel jest inny. Jedni mogą być w pełni zaangażowani, jak rodzice, z jakimi współpracuję, nauczyciele, jakich znam z przedszkoli, w jakich działam czy jak ja. Innym natomiast może po prostu zależeć mniej i to widać w ich pracy. Jednak nie jest to sytuacja znana z ostatnich 3 miesięcy epidemii tylko tak po prostu jest. Znamy i pamiętamy przecież zarówno fantastycznych nauczycieli, oddanych swojej pracy, a także tych, którzy trochę pomylili swoje powołanie. Pozwolisz, że na tym zakończę ten temat, bo długo można by było o tym jeszcze rozmawiać.

Ostatnim razem wspominałaś też, że oprócz zajęć online i terapii masz jeszcze inne plany związane z Twoją pracą. Opowiesz nam o nich?
Jedne z tych planów już się spełniły, bo zaczęłam współpracować ze wspaniałym zespołem 4 logopedek z całej Polski współtworząc z nimi projekt Akademia Kursowebinarów. Naszym zadaniem jest m.in. tworzenie kart pracy, pomocy dydaktycznych, z jakich mogą korzystać zarówno rodzice, jak i nauczyciele. Dodatkowo nagrywamy też szkolenia, prowadzimy webinary. Jednym słowem: dzieje się!

Widzę też, że Twój kanał na YouTube się rozrasta, więc także temu poświęcasz uwagę ...
Tak, tak, chociaż to już taki dodatek, taka „wisienka na torcie” moich różnych działań. To jakby całe moje zajęcia zamknięte w kilkanastominutowej pigułce.

Czego Tobie życzyć na tak dość specyficzne zakończenie roku?
Odpoczynku i trochę wolnego czasu :) Chociaż wiem, że jak tylko taki wolny czas się pojawi to wykorzystam go na kolejne logopedyczno-kreatywne działania. Przez te 3 miesiące niestety nauczyłam się tak złego nawyku - pracowania nawet w czasie wolnym. Jestem w skałach - nagrywam live i coś reklamuję. Jestem nad jeziorem - nagrywam kolejny odcinek na mój kanał YouTube. Eh, ja tak chyba po prostu już mam.

OK, to tego właśnie życzę z naciskiem na absolutnie wolny czas!
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Poukładana głowa to sprawa priorytetowa - mural z Żydowa wyróżniony w konkursie "Zdrowie to sztuka" Współczesne czasy są trudne dla każdego z nas. Pandemia, choroby cywilizacyjne, długotrwały stres, szybkie... Czwartek, 30 czerwca 2022
Dyrektorzy na następne 5 lat Prezydent Tomasz Budasz wręczył powierzenia na stanowiska dyrektorów miejskich placówek oświatowych... Środa, 29 czerwca 2022
Strefa Bezpieczeństwa Compensy w Gnieźnie W niedzielę 26 czerwca na Rynku w Gnieźnie odbył się piknik rodzinny "Strefa Bezpieczeństwa Compensy".... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Ponad 5 tysięcy uczniów szkół podstawowych rozpoczęło wakacje Dla 5 253 uczniów nadszedł czas zakończenia miejskiego roku szkolnego. Prezydent Tomasz Budasz wspólnie... Niedziela, 26 czerwca 2022