moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Lekkomyślność i brak poszanowania przepisów nigdy nie popłaca

Piątek, 19 czerwca 2020
  • Lekkomyślność i brak poszanowania przepisów nigdy nie popłaca

Dzikie wysypiska śmieci, czyli podrzucanie różnego rodzaju odpadów na tereny niezamieszkałe, pasy drogowe, rowy czy tereny leśne nie należą do rzadkości i w naszym mieście. Straż Miejska, pomimo stanu epidemii, niezwłocznie reaguje na wszelkie tego typu zgłoszenia, a w ciągu ostatnich tygodni udało się ustalić i ukarać kilku sprawców tego typu zdarzeń.

Zgłoszenia dotyczące dzikich wysypisk wiążą się najczęściej  z koniecznością przeszukania śmieciowiska w celu znalezienia dowodów identyfikujących sprawcę. Strażnicy wielokrotnie zapowiadali jednak, że nie będzie pobłażania wobec sprawców, którzy pomimo obowiązujących przepisów nadal podrzucają odpady gdzie popadnie. Tak też po raz kolejny się stało.

27 kwietnia, po żmudnym procesie poszukiwań, strażnicy ustalili sprawcę podrzuconych śmieci na ul. Gajowej. Okazał nim się być jeden z mieszkańców os. Grunwaldzkiego. Otrzymał on nie tylko mandat w kwocie 500 złotych, ale także wezwany został do usunięcia śmieci.

23 kwietnia z kolei, jedna z mieszkanek osiedla Grunwaldzkiego, podrzuciła śmieci do kontenera na odpady pocmentarne na ul. Żuławy. Zdradziły ją niestety, jak w wielu przypadkach znalezione w śmieciach dokumenty. Warto podkreślić, że współpraca zarządcy cmentarza ze Strażą Miejską przynosi już efekty nie pierwszy raz. Wielokrotnie w latach poprzednich identyfikowano sprawców czy to na podstawie monitoringu czy w wyniku przeszukania śmieci. Ukarana mandatem, zabrała śmieci do domu.

Kolejne zdarzenie miało miejsce w maju, kiedy to jedna z mieszkanek najpierw podrzuciła wielkie gabaryty na swojej ulicy, mimo iż za kilka dni zaplanowana była zbiórka takowych śmieci przez spółkę Urbis. Wówczas otrzymała ona upomnienie, jednakże trzy dni później te same śmieci znaleziono na sąsiedniej ulicy. Na sprawczynię nałożono wówczas mandat w wysokości 450 złotych. 8 czerwca, zaledwie trzy dni po ujawnieniu dzikiego wysypiska na ul. Kasztelańskiej, strażnicy miejscy ustalili sprawcę porzucania śmieci okołobudowlanych, które znalezione zostały przy jednej z dróg. Mieszkaniec, który prowadząc budowę domu zawierzył zbieraczom złomu, że ci wyręczą go w dostarczeniu śmieci na wysypisko, gdzie okazali się nigdy nie trafić. Mieszkaniec otrzymał wysoki mandat karny i usunął śmieci z pasa drogowego.

Straż Miejska apeluje o rozsądek i szczegółowe zapoznawanie się z zasadami odbioru odpadów. Przypominamy, że każdy z mieszkańców jest zobowiązany do gospodarowania swoimi śmieciami zgodnie z przepisami ustawy o odpadach, utrzymania czystości i porządku w gminach i uchwalonego przez radę Miasta Gniezna regulaminu. Pod żadnym pozorem nie wolno przekazywać odpadów innym osobom czy podmiotom, które nie posiadają stosownych licencji na gospodarkę i obrót odpadami. Przypominamy również, że od połowy maja działa ponownie PSZOK, mieszczący się przy ulicy Chrobrego 21.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieńscy policjanci szukają kierowców pokrzywdzonych w dwóch kolizjach drogowych! Policjanci Wydziału Kryminalnego gnieźnieńskiej komendy szukają kierowców pokrzywdzonych w dwóch kolizjach... Czwartek, 30 czerwca 2022
Nowy ciężki samochód ratowniczo-gaśniczy TADEK w gminie Kiszkowo! Niedziela na długo pozostanie w pamięci mieszkańców gminy Kiszkowo. Tego dnia miała miejsce wyjątkowa... Czwartek, 30 czerwca 2022
22 tysiące kary grozi firmie, która wykonywała transport niezgodnie z przepisami Nienormatywny przewóz kabotażowy, wykonywany przez zarejestrowaną w Niemczech firmę polskiego przewoźnika,... Środa, 29 czerwca 2022
Niesprawne hamulce i nie tylko Czerwcowe działania kontrolne inspektorów transportu drogowego z Gniezna z użyciem Mobilnej Jednostki... Środa, 29 czerwca 2022