moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak posprzątać po remoncie?

Poniedziałek, 8 czerwca 2020
  • Jak posprzątać po remoncie?

Większość z nas, zabierając się do remontu, wyobraża sobie piękne, gruntownie odnowione mieszkanie lub dom z nowymi meblami, lśniącymi podłogami, nowoczesną kuchnią i łazienką. Tymczasem pomiędzy zakończeniem prac remontowych a spełnieniem tych wyobrażeń jest jeszcze jeden istotny etap - sprzątania. Jest to etap zdecydowanie najmniej przyjemny. Podpowiadamy, jak zaplanować sprzątanie po remoncie i zabrać się do niego, aby było jak najdokładniejsze i jak najmniej uciążliwe.

Wywóz odpadów i gruzu
Do wywozu gruzu najlepiej wynająć specjalistyczną firmę, która zorganizuje również wywóz odpadów poremontowych. Można mieć wówczas pewność, że nie zostaną one np. porzucone w niedozwolonym miejscu, a będą posortowane i poddane recyklingowi. Firmy posiadają specjalne kontenery na gruz, które są podstawiane we wskazane miejsce i z niego odbierane.
Profesjonalne firmy usługowe dysponują kontenerami o różnej pojemności, od 1,7 aż do 16 m3, w zależności od zapotrzebowania klienta. Oprócz tego, dla klientów, którzy chcą się pozbyć gruzu i śmieci z wyższych kondygnacji, przeznaczone są rękawy zsypowe. Wywóz gruzu w Gnieźnie oferuje m.in. firma SKIP. Do sprzątania drobniejszego gruzu najlepiej wypożyczyć odkurzacz przemysłowy.

Kiedy gruz został już wywieziony

Po wywózce, która z pewnością wygenerowała masę dodatkowego pyłu i kurzu (oprócz szlifowania, tynkowania, itp.), pora na sprzątanie mieszkania. Najważniejszą zasadą, dotyczącą wszystkich lokali po remoncie, jest sprzątanie od góry do dołu. Najpierw czyści się najwyższą kondygnację, a na niej sufit, potem lampy, następnie ściany, w dalszej kolejności meble, wreszcie okna i podłogę.
Niezwykle istotne jest też, aby powstały podczas remontu i wywozu gruzu pył i kurz, osadzony na meblach, ścianach i podłogach (mimo zabezpieczenia ich folią malarską na samoprzylepnych taśmach) usuwać na sucho. Użycie wody spowoduje wytworzenie się błota, które jest bardzo trudne do usunięcia; po wyschnięciu powierzchnia, która wydawała się czysta, pokryta jest matowymi smugami, a pozbycie się ich jest szalenie pracochłonne.
Po sprzątaniu suchym kolej na czyszczenie mokre. Potrzebny będzie odpowiedni sprzęt, akcesoria i środki chemiczne. Jest to etap, w którym pracuje się za pomocą mopów, szczotek i ścierek. Warto zakupić mop profesjonalny, który jest droższy od zwykłego domowego, ale bardzo wytrzymały, mający wymienne elementy i zbiornik na wodę. Z pewnością, po spełnieniu swojego zadania po remoncie, będzie przydatny podczas zwykłego okresowego sprzątania.
Niezbędne jest sprawdzenie, czy nie pozostały nigdzie plamy z farb czy lakierów. W zależności od rodzaju plam należy je zmyć za pomocą rozpuszczalników, specjalnie przeznaczonych dla danej farby bądź lakieru. Robi się to przed ogólnym myciem wodą z domieszką środka myjącego. Specjalną uwagę należy zwrócić na okna, listwy przypodłogowe, parapety, włączniki światła i futryny.

Czym czyścić ściany, podłogi i meble?
Mopy, szczotki i ścierki - ale co do czego? Na pewno, kupując urządzenia i akcesoria czyszczące, trzeba czytać etykiety. Zawsze do czyszczenia używać należy produktów przeznaczonych dla danej powierzchni. Inaczej czyści się podłoża z drewna bejcowanego, inaczej - z oliwionego, jeszcze inaczej - z lakierowanego. Specjalne narzędzia i środki służą do czyszczenia paneli, linoleum, laminatów, PCV, szkła czy poliwęglanu.
Jeżeli sprzątanie jest ponad nasze siły, można zlecić wykonanie tej usługi firmie sprzątającej. Podczas wstępnej wizyty, połączonej z podpisaniem umowy, przedstawiciel firmy zorientuje się, jakie będą potrzebne urządzenia, a do nich każda firma posiada odpowiednie, profesjonalne środki.

Podsumowanie
Przed przystąpieniem do sprzątania usuwamy gruz i odpady poremontowe. Sprzątanie przeprowadzamy w następującej kolejności:
  • Odkurzamy i myjemy sufity oraz żyrandole
  • Za pomocą suchej szczotki usuwamy kurz z mebli
  • Myjemy powierzchnię mebli za pomocą ścierki i środka czyszczącego wysokiej jakości, specjalnie przeznaczonego do danej powierzchni
  • Czyścimy ściany: suchą szczotką na kiju zmiatamy pył od góry do dołu, następnie czynność tę powtarzamy, po czym myjemy ścianę za pomocą płaskiego mopa i wody z dodatkiem niewielkiej ilości łagodnego środka na bazie detergentu (np. płynu do mycia naczyń). Mop nie może ociekać wodą, bowiem może to spowodować powstanie zacieków. Dlatego przydatny będzie wspomniany wyżej mop profesjonalny z wymiennymi elementami i pojemnikiem na wodę, Każdą ścianę myjemy po wypraniu mopa i zmianie wody na czystą
  • Zamiatamy dokładnie podłogę na sucho, najpierw szczotką twardszą (z uwzględnieniem rodzaju powierzchni), potem miękką. Następnie myjemy podłogę wodą z dodatkiem detergentu.

Jeżeli do sprzątania zabieramy się samodzielnie, konieczne jest przygotowanie ubrania ochronnego (kombinezonu), a przynajmniej rękawic ochronnych, a w razie dużych ilości pyłu - maski i okularów na twarz i nakrycia głowy. Zawsze należy pamiętać o zabezpieczeniu środków czyszczących w taki sposób, aby znalazły się poza zasięgiem małych dzieci, jak również psów, kotów i innych zwierząt domowych.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Uroczyste otwarcie fabryki pierwszego inwestora w SSE Łubowo Po 10 miesiącach od symbolicznego wbicia łopaty, w lipcu 2021 roku Bovelli Bedding sp. z o.o. zainaugurowała... Poniedziałek, 25 października 2021
Rekordowy Budżet Obywatelski. Znamy już wyniki Aż 7 101 mieszkańców Gniezna zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna na rok 2022. To najwyższa... Środa, 13 października 2021
Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej już 23 października w Parowozowni! Czasami zdarza się, że "na dnie szafy" znajdziemy coś niezwykle cennego. Tak się złożyło, że jeden z... Piątek, 1 października 2021
Przebudowa ul. Gdańskiej - postęp prac Trwa przebudowa ul. Gdańskiej w Gnieźnie. Zobaczcie na jakim etapie są prace. Piątek, 1 października 2021