moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Największe firmy IT w Polsce

Poniedziałek, 18 maja 2020
  • Największe firmy IT w Polsce

Nie ma co do tego wątpliwości, firmy informatyczne są jednym z głównych filarów polskiej gospodarki. W kontekście rynku pracy, są gwarantem bezpiecznej kariery zawodowej z duża możliwością rozwoju.

Sytuacja w ostatnich latach
Firmy informatyczne to przyszłość polskiego rynku pracy. Ostatnie lata okazały się szczególnie przychylne dla rozwoju tej branży. Na rok 2018 ogólne dochody w branży IT w Polsce wynosiły 49.5 mld złotych z czego 58% przychodów pochodziło ze sprzedaży sprzętu informatycznego.

Naturalnie dobra pozycja firm IT w Polsce jest odzwierciedleniem międzynarodowego trendu. Spółki zajmujące się sprzedażą sprzętu i udzielaniem usług w branży informatycznej są kluczowym graczem w obecnej globalnej ekonomii, dlatego to nieuniknione, że znalazły swoje miejsce również na polskim rynku.

Opinie o pracodawcach w Polsce są szczególnie pozytywne. Jako kraj o socjalistycznej przeszłości, poziom rozwoju kultury pracy do pewnego stopnia nadal nosi znamiona poprzedniego systemu.

Rozwój branży IT jest w tym wypadku dobrym przykładem postępu jaki miał miejsce w naszym kraju w przeciągu ostatnich 30 lat. Firmy informatyczne wyróżniają się zachodnią kultura pracy, co sprawia, że na polskim rynku stanowią pewnego rodzaju novum. Odzwierciedleniem tego są pozytywne opinie pracowników o pracodawcach.

Ciekawym zjawiskiem jest również to, jak impulsy zakupowe takie jak programy 500 + i 300 + wpłynęły na rozwój branży IT w Polsce. W stosunku do sytuacji z przed wprowadzenia programów można zauważyć ewidentny wzrost w dochodach. Jak widać, część społeczeństwa, której dotyczyły dane programy należy do docelowych klientów w branży IT.

Rok 2020
Przewiduje się, że w tym roku ogólna wartość branży informatycznej w Polsce ma osiągnąć 6,24 mld dolarów. Jest to szczególnie wysoki współczynnik, nawet w skali międzynarodowej.

W stosunku do uprzednich lat można zauważyć współczynnik wzrostu wynoszący 6% procent rocznie. Branża IT w Polsce, ma się w ostatnich latach całkiem dobrze. Również rokowanie na przyszłość są bardzo obiecujące i wróżą utwierdzenie pozycji branży IT jako jednej z głównych gałęzi polskiej gospodarki.

W tym kontekście opinie pracowników także są bardzo pozytywne. Jako prężnie rozwijający się obszar gospodarki. Branża Informatyczna jest w stanie zapewnić swoim pracownikom wyjątkowo dobre warunki materialne, oraz system pracy, który odpowiednio wynagradza włożony przez pracownika wysiłek i szanuje rozdział między życiem prywatnym a pracą.

Szczególnie ciekawe w kontekście pozycji rynku IT w Polsce jest jego pozycja na tle spadkowych tendencji na rynku globalnym. Na przykład pomimo spowolnienia rozwoju branży informatycznej w 2015 roku, firmy IT w Polsce nieustannie rozwiały się z corocznym wzrostem wynoszącym kilka procent, tendencja ta ma miejsce do dziś. Ze współczynnikiem rocznego wzrostu sięgającym około sześciu procent rocznie.

Podsumowanie
W latach 2017-2018 do firmy IT o najlepszej pozycji na polskim rynku należały między innymi.
  1. ABC Data - zajmująca się dystrybucją sprzętu IT oraz dodatkowo dystrybucją sprzętu RTV i AGD
  2. Action - poza sprzętem IT, RTV i AGD jest również odpowiedzialna za marki ActiveJet i Actina
  3. Lenovo Technology B.V. - oryginalnie pochodząca z Hong Kongu firma zajmują się produkcją sprzętu informatycznego już od 1984 roku.
  4. ABB - działająca od lat 90 tych firma zajmująca się dystrybucją technologii informatycznej
  5. HP Inc. firma, jest obecnie jednym z przodujących dystrybutorów sprzętu informatycznego w Polsce i na świecie, odzwierciedleniem tego są pozytywne opinie o pracy pisane przez zatrudnione tam osoby.
     

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zgubiono aparat słuchowy W czwartek (tydzień temu) zgubiono aparat słuchowy widoczny na zdjęciu, prawdopodobnie w Gnieźnie lub... Czwartek, 2 czerwca 2022
Jakie etui najlepiej chroni telefon? Etui na telefon stanowi solidne zabezpieczenie smartfona, dlatego podczas jego zakupu warto, abyśmy... Poniedziałek, 9 maja 2022
Jak zdobyć więcej wyświetleń na YouTube? YouTube to platforma, z której korzysta się z reguły w świadomy, zamierzony sposób. Zazwyczaj oglądamy... Poniedziałek, 28 marca 2022
Kto musi kupić dekoder DVB-T2? Począwszy od połowy marca, pierwsze regiony w Polsce będą miały możliwość oglądania swoich ulubionych... Sobota, 19 lutego 2022