moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Abp Wojciech Polak o filmie "Zabawa w chowanego"

Sobota, 16 maja 2020
 • Abp Wojciech Polak o filmie

Publikujemy oświadczenie abp. Wojciecha Polaka odnośnie filmu "Zabawa w chowanego".

Oświadczenie

Film „Zabawa w chowanego”, który obejrzałem, ukazuje, że nie dochowano obowiązujących w Kościele standardów ochrony dzieci i młodzieży. Mam na myśli sposób traktowania osób pokrzywdzonych i ich rodzin, brak podjęcia odpowiednich działań w wyniku otrzymanych informacji o wykorzystywaniu seksualnym dzieci przez księdza, czyli niewypełnienie obowiązków nałożonych na przełożonego przez prawo kościelne.
Każda prawdopodobna wiadomość o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej przez księdza, która wpływa do biskupa lub do kurii, musi być w Kościele uznana za zawiadomienie zobowiązujące do wszczęcia dochodzenia kanonicznego oraz do ograniczenia duchownego w czynnościach. Niedopuszczalne jest przesuwanie podejrzanego księdza do miejsca, w którym może mieć jakikolwiek kontakt z dziećmi.
Ze  względu na przedstawione w filmie informacje, jako Delegat Episkopatu Polski ds. Ochrony Dzieci i Młodzieży, zwracam się poprzez Nuncjaturę do Stolicy Apostolskiej o wszczęcie postępowania nakazanego przez motu proprio papieża Franciszka dotyczącego zaniechania wymaganego prawem działania.
Dziękuję osobom pokrzywdzonym, które decydują się opowiedzieć o doznanej krzywdzie. Apeluję, aby każdy, kto posiada wiedzę o wykorzystaniu seksualnym osoby małoletniej, pamiętał, że jest zobowiązany w sumieniu - i przepisami prawa - do złożenia zawiadomienia. Proszę księży, siostry zakonne, rodziców i wychowawców o to, by nie kierowali się fałszywą logiką troski o Kościół, skutkującą ukrywaniem sprawców przestępstw seksualnych.
Z bólem słyszę o cierpieniu każdej osoby pokrzywdzonej przez duchownego. Jest to zawsze wynik nadużycia zaufania, jakim obdarzony jest przedstawiciel Kościoła. Dlatego każda osoba pokrzywdzona powinna szybko uzyskać ze strony biskupa natychmiastową ofertę pomocy psychologicznej, duszpasterskiej i prawnej, z której mogłaby skorzystać, jeżeli będzie tym zainteresowana. Jest to podstawowy wyraz solidarności i odpowiedzialności Kościoła.
Chcę równocześnie podkreślić, że zasadę współpracy między prokuraturą a Kościołem w celu ochrony osób małoletnich i ukarania sprawców uważam za rzecz potrzebną i dobrą. Taka obustronna współpraca musi być zawsze prowadzona w sposób przejrzysty i uczciwy, z zachowaniem wszystkich procedur. Dzięki niej nie tylko prokuratura otrzymuje potrzebne informacje od Kościoła, ale także instytucje kościelne mogą otrzymać dostęp do wyników postępowania dowodowego prowadzonego przez organy ścigania. Umożliwia to unikanie kilkukrotnego przesłuchiwania osób pokrzywdzonych oraz pozwala sprawniej i bardziej efektywnie prowadzić postępowanie kanoniczne.
Historie z filmu nie są prawdą o zdecydowanej większości księży. Nie możemy pozwolić na to, by skandaliczne przypadki przekreśliły dobro, które jest w Kościele. W zdecydowanej większości księża i siostry zakonne to ludzie z powołaniem, sumiennie wypełniający swoje obowiązki. Nie ma wśród duchownych miejsca dla osób wykorzystujących seksualnie małoletnich. Nie ma zgody na ukrywanie ich przestępstw. Ścigamy sprawców również po to, by stanąć po stronie dobrych księży i wraz z nimi pomagać wszystkim wiernym w odkrywaniu Bożej miłości.

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 21.05.2020 11:14  Odpowiedz na komentarz

  Część II.
  Przypomnijmy, abp Muszyński zarejestrowany został jako współpracownik służb, na ingresie abp Kowalczyka była cała wierchuszka SLD i PO. W katedrze w pierwszym rzędzie był TW OLIN i inni zwolennicy aborcji, eutanazji i innych dewiacji. A prymas Polak? Można odnieść wrażenie, że to zwolennik samobiczowania, nie patrzący na konsekwencje jakie to wywoła. Nie chodzi o zamiatanie pod dywan przestępstw dokonywanych przez duchownych, ale o to, że prymas powinien być sumieniem Narodu, a niestety nie jest.

 • 21.05.2020 11:09  Odpowiedz na komentarz

  Proszę zapytać prymasa, czy zdecyduje się zabrać głos w sprawie filmu redaktora Latkowskiego? Kiedy trzeba uderzyć w Kościół to prymas leci jako pierwszy, żeby uderzyć kijem, kiedy ma zabrać głos w sprawie ważnych dla społeczeństwa spraw, to chowa głowę w piasek. Gdyby prymas był trochę starszy to można by pomyśleć, że jest jednym z ateistów wprowadzonych do kościoła przez amerykańskich komunistów. Niestety polski kościół od 1981 roku, czyli od śmierci kardynała Wyszyńskiego nie ma prawdziwego prymasa. Koniec Części I

 • 19.05.2020 12:20  Odpowiedz na komentarz

  Okropność i obrzydliwość. Najlepszy w filmie jest komentarz ksiedza Isakowicza Zaleskiego :)

 • 17.05.2020 02:21  Odpowiedz na komentarz

  (...)Dlatego każda osoba pokrzywdzona powinna szybko uzyskać ze strony biskupa natychmiastową ofertę pomocy psychologicznej, duszpasterskiej i PRAWNEJ(...)
  A o finansowej to już NIE? ????

 • 17.05.2020 00:36  Odpowiedz na komentarz

  Film przeraża tylko to bardzo dziwne wszyscy o tym wiedzą a teraz udają zdziwionych otych problemach wie Watykan ale ma klapki na oczach sam jestem ojcem niewiem co bym zrobił takiemu człowiekowi jeżeli można tak go mazwac

PODOBNE TEMATY
Konkurs o Prymasie Tysiąclecia rozstrzygnięty! Ogłoszony przez Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie Ogólnopolski Konkurs Literacko-Artystyczny ?Primus... Środa, 13 października 2021
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Dziękczynienie Archidiecezji Gnieźnieńskiej za Beatyfikację Kard. Stefana Wyszyńskiego Program dziękczynienia obejmuje zarówno modlitwę, jak i wydarzenia o charakterze edukacyjno-kulturalnym.... Sobota, 4 września 2021
Muzyczna uczta w Archikatedrze Gnieźnieńskiej W najbliższy piątek, 27 sierpnia, mury Archikatedry Gnieźnieńskiej wypełnią niezwykłe brzmienia. Słuchaczy... Czwartek, 26 sierpnia 2021