moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja? Posłanka interweniuje u komisarzy wyborczych

Czwartek, 23 kwietnia 2020
 • Czy wybory prezydenckie odbędą się 10 maja? Posłanka interweniuje u komisarzy wyborczych

W trakcie wczorajszej konferencji prasowej posłanka na Sejm RP Paulina Hennig-Kloska poinformowała, że w związku ze zbliżającymi się wyborami prezydenckimi zwróciła się do komisarzy wyborczych w Koninie z prośbą o informację na temat stanu przygotowania do wyborów, które według przyjętego harmonogramu powinny odbyć się 10 maja. W swoim piśmie posłanka pyta czy we wszystkich obwodowych komisjach wyborczych działających na terenie delegatury w Koninie, w tym na terenie powiatu gnieźnieńskiego, udało się powołać pełne składy komisji oraz w jaki sposób zabezpieczone zostanie zdrowie i życie ich członków.

W opinii Posłanki majowe wybory powinny zostać przełożone, gdyż niezależnie od formy ich przeprowadzenia będą stanowić zagrożenie dla naszego zdrowia i życia, takie stanowisko potwierdza też opinia Polskiego Towarzystwa Epidemiologicznego. To absurdalne, że na 19 dni przed wyborami nie wiemy, kiedy ostatecznie wybory się odbędą i w jakiej formie - mówi Paulina Hennig-Kloska. Na czas epidemii zawieszono niektóre przepisy kodeksu wyborczego, odsuwając od organizacji wyborów Państwową Komisję Wyborczą. Według najnowszych przepisów PKW nie może określić wzoru kart wyborczych ani zlecić ich druku, zakazano też gminom wydawania obwieszczeń wyborczych o wyznaczeniu granic obwodów. Z drugiej strony przepisy o głosowaniu korespondencyjnym nie są jeszcze gotowe i rodzą szereg wątpliwości, tak prawników, przedstawicieli PKW, jak i opinii publicznej. Zmiany, które forsuje PiS, wskazują, że pakiety wyborcze ma przygotować minister ds. aktywów państwowych Jacek Sasin, głosy liczyć komisarze wyborczy, powołani przez ministra Mariusza Błaszczaka, a przesyłki dostarczać Poczta Polska, której prezesem został niedawno wiceminister Obrony Narodowej - także przedstawiciel PiS. Taka organizacja wyborów, nie zapewnia nam ich przejrzystości, ale też nie wypełnia wymogów konstytucyjnych by wybory były tajne, bezpośrednie i powszechne.

W ocenie Koalicji Obywatelskiej bezpieczne wybory mogą odbyć się najszybciej za kilka miesięcy, a do tego czasu powinien obowiązywać w Polsce stan klęski żywiołowej, który faktycznie mamy. Przygotowaniem wyborów powinna zająć się Państwowa Komisja Wyborcza, a nie Minister Sasin. To PKW musi posiadać pełną kontrolę nad przebiegiem procesu wyborczego, drukiem kart i liczeniem głosów.

Osobiście posłanka zadeklarowała wszystkim mieszkańcom Gniezna, że do końca będzie sprzeciwiać się zmianom w Konstytucji, mającym na celu prowizoryczne rozwiązania problemu oraz majowym wyborom, które miałyby zostać przeprowadzone, czy to w sposób tradycyjny, czy korespondencyjnie. Parlamentarzystka nadal wierzy, że możliwe jest jeszcze wypracowanie w tej kwestii kompromisu ponad politycznymi podziałami.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • prosze nie utrudniać życia ludziom zamieszkałym w mieście i zająć się czymś co pani potafi

 • Wybory powinny się odbyć normalnie a nie listownie bo rzeczywiście prawda taka, że KORESPONDENCyjne są logistycznie na dnie morza i to najgłębszego. Andrzej dupa i tak wygra bo w opozycja nie wystawiła niestety nikogo na kogo warto by zagłosować, a głosy i tak zostaną rozbite jak ostatnio.

 • 25.04.2020 00:18  Odpowiedz na komentarz

  Pani Kloska niech pani powie co osiągneliście w sejmie jako nowoczesna ???? Petru was wprowadził a wy go zdradziliście i sprzedaliście pełowcy was wchłonęli i co pokaaliście a no nic
  .Pani partia i pani nie powinniście zabierać głosu bo każdy rozsądny człowiek uważa was jako idealny przykład upadku.

 • 24.04.2020 17:15  Odpowiedz na komentarz

  Jeśli nie chcą wyborów to niech uchwalą zmianę Konstytucji tak, żeby Duda od razu bez wyborów miał drugą kadencję ze względu na obecną sytuację. Wtedy kwestia wyborów zostanie definitywnie zamknięta.

 • 24.04.2020 13:02  Odpowiedz na komentarz

  TO PANI SZEF W SENACIE BLOKUJE USTAWY DOTYCZACE WYBORÓW. UWAZAM, ŻE NIE MA CO CZEKAĆ Z WYBORAMI.KONSTYTUCJA WYRAŹNIE MOWI DO KIEDY MUSZĄ SIĘ ODBYĆ. KRAJ NIE MOZE BYC BEZ PREZYDENTA. GŁOSOWANIE KORESPONDECYJNE TO NAJLEPSZE Z OBECNIE MOZLIWYCH.

  26.04.2020 13:06

  Puknij się w głowę rita

 • bLE BLE BLE. Dzieciaki zaraz wrócą do szkół a ona uważa, że wyborów nie wolno przeprowadzać ! A do urzędów można chodzić załatwiać sprawy ? Można. A do policji można chodzić ze skargami? można. A do pociągu wolno wsiadać ? można . A do pracy np do Amazona autobusem można jechać ? Można.. O sklepach to już nawet nie wspomnę . !! to O co więc, to darcie mor...... .

  24.04.2020 20:58

  Powiedział co wiedział. Żenada

PODOBNE TEMATY
Radny Artur Kuczma przechodzi do partii Szymona Hołowni Artur Kuczma, radny Rady Miasta Gniezna, poinformowało dzisiaj na swoim fanpage'u, że opuszcza szeregi... Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
PiS nie zgadza się ze słowami starosty. Jak zdaniem radnych opozycji wygląda budżet powiatu? Marcin Makohoński wypowiedział się na temat stanu finansów powiatu gnieźnieńskiego. Zdaniem radnego... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 mln zł dla SP nr 3! Niezrozumiała "miłość" prezydenta Budasza i posła Dolaty? Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie otrzymała 4 mln zł na budowę hali sportowej. Środki pochodzą z budżetu... Niedziela, 4 kwietnia 2021
List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl W piątek 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł pt. "Irracjonalne zachowanie posła Dolaty! Nagrywał spotkanie... Środa, 17 marca 2021