moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Upamiętnili 80. rocznicę śmierci kom. Józefa Wróblewskiego

Środa, 22 kwietnia 2020
  • Upamiętnili 80. rocznicę śmierci kom. Józefa Wróblewskiego

Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie insp. Przemysław Kozanecki oddał honory ostatniemu przedwojennemu komendantowi kom. Józefowi Wróblewskiemu w 80. rocznicę jego śmierci. Pan komendant złożył również kwiaty pod tablicą upamiętniającą poległych i pomordowanych policjantów II RP z powiatu gnieźnieńskiego.

„Bóg, Honor, Ojczyzna niech zawsze Ci towarzyszy! Opiekuj się babcią i pozdrów całą moją kochaną rodzinę.” - to ostatnie słowa wypowiedziane 27 sierpnia 1939 roku do swojej chrześniaczki Krystyny przez kom. Józefa Wróblewskiego. Policjant ten był ostatnim, przed wybuchem II wojny światowej Kierownikiem Komisariatu Policji w Gnieźnie. Nigdy nie zdjął munduru Policji Polskiej, by móc uratować swoje życie.

Dziś mija 80. rocznica jak został bestialsko zamordowany strzałem w tył głowy przez NKWD w Kalininie. Kom. Józef Wróblewski swoją postawą, swoim życiem, a na końcu tragiczną śmiercią wskazywał podwładnym, najbliższym, całemu otoczeniu na wartości najwyższe, na ideały, dla których poświęcił życie.

Szef gnieźnieńskich policjantów insp. Przemysław Kozanecki oddał mu dzisiaj honory i złożył kwiaty pod poświęconą mu na budynku komendy tablicą.

W ramach przypadającego w kwietniu Miesiąca Pamięci Narodowej, Komendant Powiatowy Policji w Gnieźnie oddał również honory poległym i pomordowanym policjantom II RP z powiatu gnieźnieńskiego, składając kwiaty pod tablicą upamiętniającym ich tragiczny los.

Ze stacji kolejowej jeńcy przewożeni byli do siedziby NKWD w Kalininie. Z cel więzienia prowadzono ich do specjalnych pomieszczeń, gdzie raz jeszcze sprawdzano tożsamość, a następnie do wygłuszonej wojłokiem celi piwnicznej, w której dokonywano rozstrzeliwań. Strzelano w potylicę z niemieckich pistoletów Walther, a następnie okręcano głowy płaszczami. Egzekucje trwały do świtu. Ciała zamordowanych ładowano na samochody ciężarowe i wywożono do wcześniej przygotowanych dołów na należącym do NKWD terenie leśnym nad rzeką Twercą, koło wsi Miednoje. Pogrzebano tu skrycie ponad 6 300 ofiar.
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Rekordowy Budżet Obywatelski. Znamy już wyniki Aż 7 101 mieszkańców Gniezna zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna na rok 2022. To najwyższa... Środa, 13 października 2021
Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej już 23 października w Parowozowni! Czasami zdarza się, że "na dnie szafy" znajdziemy coś niezwykle cennego. Tak się złożyło, że jeden z... Piątek, 1 października 2021
Przebudowa ul. Gdańskiej - postęp prac Trwa przebudowa ul. Gdańskiej w Gnieźnie. Zobaczcie na jakim etapie są prace. Piątek, 1 października 2021
Wiadukt po próbach obciążeniowych! Wiadukt w Gnieźnie pozytywnie przeszedł już próby obciążeniowe. Na obiekt wjechały dwie ciężarówki 4-osiowe... Środa, 29 września 2021