moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Praca w opiece osób starszych w Niemczech - kto może się o nią starać?

Środa, 22 kwietnia 2020
  • Praca w opiece osób starszych w Niemczech - kto może się o nią starać?

Praca w opiece osób starszych za granicą zyskuje na popularności wśród Polek i Polaków. Do jej podjęcia skłaniają atrakcyjne zarobki, brak konieczności posiadania specjalistycznego wykształcenia oraz możliwość spełnienia się w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Dobrą opiekunką osób starszych nie może jednak zostać każdy - kandydat do pracy w tym zawodzie musi bowiem posiadać pewne określone predyspozycje oraz umiejętności.

Opieka osób starszych w Niemczech - doświadczenie zawodowe i umiejętności językowe
Opieka osób starszych polega na codziennym pomaganiu seniorom w zwykłych czynnościach. Opiekunka ma za zadanie wspomaganie swojego podopiecznego np. w przemieszczaniu się, przygotowywaniu posiłków oraz dbanie o jego dom i najbliższe otoczenie. Osoby starsze korzystające z profesjonalnego wsparcia opiekunek mogą być zarówno w pełni sprawne, jak i schorowane, wymagające bardziej specjalistycznej opieki. Zasadniczo to właśnie stan zdrowia oraz wymagania seniora warunkują zakres obowiązków oraz kwalifikacje opiekunki.

Opieka osób starszych świadczona w stosunku do cieszącego się dobrym stanem zdrowia seniora zwykle nie wymaga od opiekunki specjalistycznego wykształcenia, ograniczając się do wspierania podopiecznego w codziennych czynnościach. Każda kandydatka na opiekunkę musi jednak posiadać doświadczenie w zajmowaniu się starszą osobą. Pod uwagę w rekrutacji brane jest jednak nie tylko doświadczenie stricte zawodowe, ale także prywatne, zdobyte np. podczas zajmowania się starszym członkiem rodziny lub w czasie wolontariatu.

Praca w opiece osób starszych w Niemczech wymaga także od opiekunki znajomości języka niemieckiego na komunikatywnym poziomie. Jest to warunek niezbędny, gdyż tylko w ten sposób opiekunka będzie w stanie porozumiewać się z podopiecznym, zrozumieć jego potrzeby oraz dotrzymywać mu towarzystwa w codziennym życiu. Wszystkie osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, powinny więc zadbać o przygotowanie językowe przed zgłoszeniem swojej kandydatury.

Opieka osób starszych a predyspozycje personalne
Oprócz doświadczenia i znajomości języka niemieckiego, opiekunka osób starszych powinna posiadać dodatkowo pewne określone cechy charakteru, które są szczególnie pożądane w tym zawodzie. Opiekunka osób starszych powinna być osobą ciepłą, wyrozumiałą i wrażliwą, aby mogła stworzyć przyjazną atmosferę w domu seniora oraz nawiązać z nim ciepłe, rodzinne relacje. Cennymi cechami są także cierpliwość oraz wyrozumiałość - osoby starsze często bywają bowiem emocjonalne, wymagające i ograniczone chorobami. Opiekunka powinna być świadoma ograniczeń swojego podopiecznego, nie ulegać negatywnym emocjom i starać się go wspierać najlepiej, jak potrafi.

Każda kandydatka do pracy w opiece osób starszych powinna być ponadto odpowiedzialna i obowiązkowa. Starsze osoby muszą regularnie odwiedzać lekarza, przyjmować leki w określonych dawkach i porach, a obowiązek przestrzegania tych zasad leży po stronie opiekunki. W pracy w tym zawodzie przydaje się także wytrzymałość fizyczna oraz pracowitość - opieka osób starszych obejmuje bowiem nie tylko zajmowanie się samym seniorem, ale także jego domem, zakupami i przygotowywaniem posiłków. Zdecydowanie nie jest to więc praca dla osób, które chciałyby zarabiać bez wysiłku i zaangażowania ze swojej strony.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Męskie marynarki casualowe - jak nosić je na co dzień? Spotkanie biznesowe, wyjście do teatru czy restauracji, spotkanie ze znajomymi, randka - na każdą z... Wtorek, 17 maja 2022
Delegacja ORP Gniezno z wizytą w Pierwszej Stolicy Do Gniezna z wizytą przyjechała delegacja ORP Gniezno na czele z kmdr. ppor. Przemysławem Lizikiem.... Wtorek, 17 maja 2022
Biesiada Senioralna za nami! Tańce, konkursy, dobra muzyka, pyszne jedzenie i pozytywne nastawienie - taką receptę na udaną imprezę... Niedziela, 15 maja 2022
Bezpłatne szkolenie dla Ukraińców! Przyjdź i dowiedz się, jak otworzyć firmę w Polsce! 25 maja o godz. 12.00 w VR Inkubator w Fałkowie odbędzie się bezpłatne szkolenie dla obywateli Ukrainy,... Niedziela, 15 maja 2022