moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Praca w opiece osób starszych w Niemczech - kto może się o nią starać?

Środa, 22 kwietnia 2020
  • Praca w opiece osób starszych w Niemczech - kto może się o nią starać?

Praca w opiece osób starszych za granicą zyskuje na popularności wśród Polek i Polaków. Do jej podjęcia skłaniają atrakcyjne zarobki, brak konieczności posiadania specjalistycznego wykształcenia oraz możliwość spełnienia się w niesieniu pomocy drugiemu człowiekowi. Dobrą opiekunką osób starszych nie może jednak zostać każdy - kandydat do pracy w tym zawodzie musi bowiem posiadać pewne określone predyspozycje oraz umiejętności.

Opieka osób starszych w Niemczech - doświadczenie zawodowe i umiejętności językowe
Opieka osób starszych polega na codziennym pomaganiu seniorom w zwykłych czynnościach. Opiekunka ma za zadanie wspomaganie swojego podopiecznego np. w przemieszczaniu się, przygotowywaniu posiłków oraz dbanie o jego dom i najbliższe otoczenie. Osoby starsze korzystające z profesjonalnego wsparcia opiekunek mogą być zarówno w pełni sprawne, jak i schorowane, wymagające bardziej specjalistycznej opieki. Zasadniczo to właśnie stan zdrowia oraz wymagania seniora warunkują zakres obowiązków oraz kwalifikacje opiekunki.

Opieka osób starszych świadczona w stosunku do cieszącego się dobrym stanem zdrowia seniora zwykle nie wymaga od opiekunki specjalistycznego wykształcenia, ograniczając się do wspierania podopiecznego w codziennych czynnościach. Każda kandydatka na opiekunkę musi jednak posiadać doświadczenie w zajmowaniu się starszą osobą. Pod uwagę w rekrutacji brane jest jednak nie tylko doświadczenie stricte zawodowe, ale także prywatne, zdobyte np. podczas zajmowania się starszym członkiem rodziny lub w czasie wolontariatu.

Praca w opiece osób starszych w Niemczech wymaga także od opiekunki znajomości języka niemieckiego na komunikatywnym poziomie. Jest to warunek niezbędny, gdyż tylko w ten sposób opiekunka będzie w stanie porozumiewać się z podopiecznym, zrozumieć jego potrzeby oraz dotrzymywać mu towarzystwa w codziennym życiu. Wszystkie osoby, które chcą pracować w tym zawodzie, powinny więc zadbać o przygotowanie językowe przed zgłoszeniem swojej kandydatury.

Opieka osób starszych a predyspozycje personalne
Oprócz doświadczenia i znajomości języka niemieckiego, opiekunka osób starszych powinna posiadać dodatkowo pewne określone cechy charakteru, które są szczególnie pożądane w tym zawodzie. Opiekunka osób starszych powinna być osobą ciepłą, wyrozumiałą i wrażliwą, aby mogła stworzyć przyjazną atmosferę w domu seniora oraz nawiązać z nim ciepłe, rodzinne relacje. Cennymi cechami są także cierpliwość oraz wyrozumiałość - osoby starsze często bywają bowiem emocjonalne, wymagające i ograniczone chorobami. Opiekunka powinna być świadoma ograniczeń swojego podopiecznego, nie ulegać negatywnym emocjom i starać się go wspierać najlepiej, jak potrafi.

Każda kandydatka do pracy w opiece osób starszych powinna być ponadto odpowiedzialna i obowiązkowa. Starsze osoby muszą regularnie odwiedzać lekarza, przyjmować leki w określonych dawkach i porach, a obowiązek przestrzegania tych zasad leży po stronie opiekunki. W pracy w tym zawodzie przydaje się także wytrzymałość fizyczna oraz pracowitość - opieka osób starszych obejmuje bowiem nie tylko zajmowanie się samym seniorem, ale także jego domem, zakupami i przygotowywaniem posiłków. Zdecydowanie nie jest to więc praca dla osób, które chciałyby zarabiać bez wysiłku i zaangażowania ze swojej strony.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Stypendium Wielkopolskiej Izby Gospodarczej przyznane W środę, w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Gnieźnie odbyła się Uroczystość wręczenia... Czwartek, 21 października 2021
We wtorek otwarcie wiaduktu w Gnieźnie! Znamy szczegóły przeprowadzonej inwestycji Dobra wiadomość dla mieszkańców Gniezna i kierowców przejeżdżających przez to miasto! We wtorek 26 października... Czwartek, 21 października 2021
Spotkanie z mieszkańcami Osiedla Konikowo Sprawy komunikacji, ruchu drogowego oraz ochrony środowiska zdominowały 18 października spotkanie mieszkańców... Środa, 20 października 2021
Otwarcie wiaduktu szybciej niż planowano Kilka dni temu informowaliśmy, że Wielkopolski Zarząd Dróg Wojewódzkich w Poznaniu planuje oddanie do... Środa, 20 października 2021