moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ogrodził rośliny na chodniku drutem kolczastym! Interweniowała Straż Miejska

Środa, 15 kwietnia 2020
 • Ogrodził rośliny na chodniku drutem kolczastym! Interweniowała Straż Miejska

We wtorek przed godz. 18.00 jeden z naszych Czytelników powiadomił nas o nietypowym zabezpieczeniu roślin posadzonych przy chodniku na ul. Chociszewskiego. Mieszkaniec zrobił wokół nich ogrodzenie z drutu kolczastego, co zagrażało nie tylko przechodniom, ale także zwierzętom.

Jak pisał nasz Czytelnik:

„W Gnieźnie przy ul. Chociszewskiego właściciel nieruchomości postanowił zabezpieczyć posadzone przy ogólnodostępnym chodniku rośliny, ogrodzeniem z drutu kolczastego. Nie dość, że w ten sposób stworzył zagrożenie choćby dla małych dzieci (niech maluch przewróci się przy tym „wynalazku” i upadnie twarzą lub szyją w ogrodzenie) czy zwierząt, to jeszcze złamał obowiązujące przepisy.
Dz.U. z 1999 nr 15 poz 140 „Warunki techniczne, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.”
Dział II ZABUDOWA I ZAGOSPODAROWANIE DZIAŁKI BUDOWLANEJ
Rozdział 9 § 43. 1. Ogrodzenie nie może stwarzać zagrożenia dla bezpieczeństwa ludzi i zwierząt. Umieszczanie na wysokości mniejszej niż 1,8 m drutu kolczastego, tłuczonego szkła oraz innych ostro zakończonych elementów jest zabronione.
Zwracam się z prośbą o podjęcie ewentualnej interwencji w tej sprawie czy choćby nagłośnienie tego faktu celem uczulenia rodziców, by uważali na dzieci w okolicach tej posesji.”


Sprawę niezwłocznie przekazaliśmy do Straży Miejskiej. Funkcjonariusze raptem kwadrans od zgłoszenia usunęli drut kolczasty. Jak poinformował nas komendant Straży Miejskiej:

Straż Miejska w Gnieźnie w dniu 14.04.2020r. drogą mailową otrzymała takie zgłoszenie. Niezwłocznie udali się tam funkcjonariusze z patrolu, na moje polecenie usunęli ogrodzenie wykonane z drutu kolczastego. Jesteśmy w trakcie ustalania kto i na czyje polecenie wykonał taką "ozdobę dla kwiatków". Usunęliśmy faktyczne zagrożenie nie tylko dla ludzi, ale zwierząt. Takie "budowle" nie mogą znajdować się w przestrzeni publicznej miasta Gniezna. O wyniku powiadomimy odrębnym mailem.

Aktualizacja z dnia 16.04.2020 r:
Uprzejmie informuję, że przeprowadzono rozmowę z osobą odpowiedzialną za zabezpieczenie rabatki z kwiatami drutem kolczastym na terenie prywatnym. Zastosowano przewidziane prawem środki oddziaływania wychowawczego z art. 41 kodeksu wykroczeń w postaci pouczenia. Miejsce to zostanie zagospodarowane w inny sposób, tak aby psy będące pod nadzorem swoich właścicieli nie załatwiały się na kwietniku. Jednocześnie uprzedzamy właścicieli aby we właściwy sposób sprawowali nadzór nad swoim zwierzęciem i nie narażali się na odpowiedzialność karną z art. 77 kw.

 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Czytelnik

Napisz komentarz

Komentarze(14)

 • Popieram tego pana co ogrodził kwiatki drutem w 100 % .Każdy normalny człowiek posprząta po swoim psie ale są jednostki które nie pojmują problemu i właśnie przed takimi ludźmi ten pan broni zieliń i swoją pracę. pOZDRO DLA NORMALNYCH.

 • 19.04.2020 16:31  Odpowiedz na komentarz

  Chciała bym ,żeby te wszystkie kodeksy wykroczeń byly stosowane dla tych co niszczą i depczą zieleń. Dziwne,że im się zawsze "upiecze".

 • 19.04.2020 10:25  Odpowiedz na komentarz

  Dziś rano 19 04 ide Mieszka a na chodniku nasrane jak ktoś wyprowadzi psa to niech po nim sprzata ,zero luktury i obycia własciciela,jak ktoś widzi takiego młotka to zwracać uwagę.

 • Czyżby to księża emeryci ???

 • 17.04.2020 20:02  Odpowiedz na komentarz

  Popieram, wyprowadzają swoje pupile gdzie popadnie, nawet tabliczki z zakazem nie pomagają,a co kto mi zabroni, nie ważne że pod czyjeś okna, przecież to mój "ukochany pulpilek"....

 • 16.04.2020 13:52  Odpowiedz na komentarz

  A może tak pastucha założyć człowiek U trochę wyobrażni

 • 16.04.2020 13:01  Odpowiedz na komentarz

  Karać i to nie finansowi, bo i tak nie zapłacą . Brak pracy to też brak pieniędzy.
  Karać nie za wyjście babci, czy dziadka na chwilę na spacer, ale spacerowiczów że swoimi psami. Odchodów pełno i wszędzie.
  Niech odpracują w zieleni miejskiej!

 • 16.04.2020 10:24  Odpowiedz na komentarz

  Ja popieram mieszkańca człowiek dba o swoją pracę ,a ogrodenie świadczy jakich ma sąsiadów Brawo dla właściciela i prośba do właścicieli psów sprzątajcie po swoich psach gówienka bo normalni ludzie się brzydzą iść zabrudzonym chodnikiem

 • Myślę że są inne sposoby Zabezpieczenie tego typu ZIELEŃCY, autor poprostu wykazał się brakiem wyobraźni, albo użył ją z WIELKIA przesadą, dając do zrozumienia, że zieleniec ma służyć wszystkim, nie tylko właścicielą czworonoznych pupili

 • 16.04.2020 09:25  Odpowiedz na komentarz

  Co z tego, że własność prywatna? Są przepisy określające pewne warunki zabudowy i zabezpieczeń na terenie prywatnym. Przepisy te zostały wspomniane w artykule. Skoro dane zabezpieczenie jest niezgodne z przepisami i stwarza zagrożenie, to właściciel nie może go stosować. Możemy rozporządzać swoją własnością, ale zgodnie z przepisami, by nie stwarzać zagrożenia.

 • Skoro własność prywatna to po co ta historia.. A jeszcze że dzieci mogą się skaleczyć hihihi przecież teraz nie wolno dzieciom samowolnie chodzić bez dorosłych więc chyba się nie skaleczą.. Co za durnie to opisują brak słów

 • 16.04.2020 01:08  Odpowiedz na komentarz

  Człowiek się broni jak psy sasiada szczaja na roślinki albo wandale wyrywają to co ma zrobić????Pokazał dobitnie ,że sprzeciwia się prostocie ludzi którzy nie szanują czyjejś własności i pracy.

 • czy na pewno ten teren zielony - ogrodzony drutem , znajduje się na chodniku miejskim ? Czy to nie jest już prywatny dojazd do posesji od strony publicznej ulicy ? Czy Straż Miejska ma prawo dawać mandat za coś, co chroni sobie jakiś prywatny właściciel, na swoim prywatnym terenie ? Czy każdy prywatny teren musi być od razu ogrodzony płotem, by było wiadomo , ze nie należy on do Urzędu Miasta Gniezna ?

  17.04.2020 22:47

  Tak Dzieci obecnie same nie chodz? jak w pomniał ktoś w komentarzu,ale w swoim życiu na ulicy podnosiłam starsz? osobę , Ten kto założył tEN drut KOJAŻY MI S?Ę Z PROBLEMAM? EMOCJIONALNYMI -" PORANEK ŚW?STAKA"

PODOBNE TEMATY
Kolizja między Niechanowem a Witkowem W sobotę ok. godz. 10.55 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na skrzyżowaniu w Miroszce... Niedziela, 22 maja 2022
Obchody Powiatowego Dnia Strażaka! Wyróżniono zasłużonych druhów Dzisiaj w Gnieźnie odbyły się uroczyste obchody Powiatowego Dnia Strażaka. Świętowanie rozpoczęło się... Sobota, 21 maja 2022
Przez godzinę byli uwięzieni w windzie Przez około godzinę kilka osób było uwięzionych w windzie, w Centrum Kultury Scena To Dziwna w Gnieźnie.... Sobota, 21 maja 2022
Osoby szukające pracy na celowniku oszustów internetowych Internet jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do poszukiwania zatrudnienia. Ilość ofert pracy,... Sobota, 21 maja 2022