moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak uniknąć problemów ze współlokatorami na studiach?

Wtorek, 7 kwietnia 2020
  • Jak uniknąć problemów ze współlokatorami na studiach?

Większość Urzędników się zgadza, że życie ze współlokatorami jest jednym z najbardziej formujących doświadczeń studentów. Czy damy radę mieszkać z kimś, kogo w ogóle nie znamy? Czy będziemy musieli sprzątać po sobie i po lokatorze? Czy nam zjedzą wszystko z lodówki?

Sytuacja z współlokatorem może w najlepszym wypadku uczynić życie studenckie szczęśliwszym, a w najgorszym wypadku - wracanie do domu każdego dnia uczynić koszmarem. Niektórzy się więcej będą martwić kosztami życia studenckiego, ale badania ujawniły, że 25% studentów zgłosiło problemy z współlokatorem. Aby Ci pomóc, zebraliśmy niektóre z najczęstszych problemów związanych ze współlokatorami oraz porady, które pomogą Ci zachować współzależność.

Skargi na hałas

Zaczynamy od tego - czy Twój współlokator wraca późno do domu i zatrzaskuje za sobą drzwi, albo słychać głośnej muzyki o każdej porze dnia i jak to wpływa na nasze życie studenckie? Pod wieloma względami hałas może przypominać inwazję w przestrzeń osobistą, i nie tylko. Możemy się spotkać z problemem spania w nocy, a również utrudnić nam koncentrację. Oczywiście, wszystkich mniej niepokoi nas hałas, jaki wydajemy, niż hałas wydawany przez innych. Więc, może nieświadomie my robimy problem.

W takim przypadku najważniejsze jest, by rozmawiać. Nie jest strasznie zapytać „Czy nie masz nic przeciwko łagodniejszym zamykaniu drzwi szafy rano”? Jeżeli nam przeszkadzają szumy w nocy, możemy wypróbować zatyczki do uszu, a z drugiej strony, nocne sowy powinny unikać bycia zbyt głośnym lub ustawiania ton alarmów.

Wziąć bez pytania
Następna sprawa, jeżeli chodzi o typowe problemy z współlokatorem, jest posiadanie współlokatora, który bierze Twoje rzeczy bez pytania. Jest to zdecydowanie jednym z najgorszych przestępstw. Wyobraźmy sobie taką sytuację - wracamy z uczelni, zmęczeni, nie możemy się doczekać dokończyć resztki od wczoraj - a tam je nie ma. To może być niezwykle frustrujące. Albo odkrycie, że Twój szampon w jakiś sposób wyczerpuje się dwa razy szybciej niż zwykle.

W takiej sytuacji, trzeba pomyśleć i możliwe jest, że twój współlokator nie będzie miał kłopotów, jeśli tak samo swobodnie zabierzesz jego rzeczy. Jednak, granice są ważne, i znów trzeba podejść do tematu w sposób, który nie prowadzi do konfliktu. Zamiast podnieść głos, możemy spokojnie powiedzieć - że zauważyliśmy, że brakuje nam połowy kanapki i poprosić - „czy mógłbyś zapytać, zanim coś weźmiesz”? Taki sposób rozwiązania problemu rzadziej prowadzi do kłótni.

Nieoczekiwany „trzeci współlokator”
Może nie jeden z najczęstszych problemów, ale może być równie irytujący - partner współlokatora spędza tyle samo czasu w pokoju lub mieszkaniu, co on. Nie zgodziłeś się na tego współlokatora, ani nikt nie zapytał, czy jest to w porządku. Dodatkowo, jak jesteśmy w małej przestrzeni, jest duża możliwość, że nam ta osoba w pewnym momencie będzie przeszkadzać. Możemy spędzać swój czas gdzieś indziej - spacer, zakłady bukmacherskie, siłownia, kto co lubi, ale to nie jest rozwiązanie.

Im wcześniej możesz to rozwiązać, tym lepiej. Wyjaśnij swojemu współlokatorowi, że na trzecią osobę się nie zgodziłeś, i zapytaj, czy ta osoba może spędzać mniej czasu z wami. Z drugiej strony, jeżeli ta osoba jest w porządku i dobrze jest być w jej pobliżu, niesprawiedliwe jest, aby ktoś mieszkał z tobą bez pozwolenia i obowiązków. W takim przypadku możesz zapytać czy może przyczynić się do czynszu albo gotowaniu, sprzątaniu itp.

Bałagan lub nieczystość
Dla większości osób, najważniejsze jest utrzymać czystość we wspólnych przestrzeniach. Możesz porozmawiać o czystości wspólnych przestrzeni życiowych w sposób, który nie zachęca do obrony współlokatora. Rozpocznij dialog w sposób bez oskarżeń, proponować sprzątanie np. w ten weekend, albo wyjaśnić, że oboje macie obowiązek utrzymywać wspólne przestrzenie do życia czyste i uporządkowane. Oczywiście, stwierdzając, że mogą zachować swoją przestrzeń osobistą jakkolwiek im się podoba.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Licealiści z I LO kwestowali dla dzieci z Domów Dziecka Tradycją już stało się, że w okresie świątecznym uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego im. B. Chrobrego... Czwartek, 20 stycznia 2022
Narada z dyrektorami szkół Tuż przed feriami zimowymi w Starostwie Powiatowym w Gnieźnie odbyło się spotkanie Starosty Powiatu... Piątek, 14 stycznia 2022
I LO w Gnieźnie w top 25 najlepszych liceów w Wielkopolsce! Opublikowany został najnowszy ranking Fundacji Perspektywy W tegorocznym zestawieniu najwyższe miejsce wśród gnieźnieńskich liceów ogólnokształcących zajęło I... Piątek, 14 stycznia 2022
Przetarg na rozbudowę "Trójki" ogłoszony Szkoła Podstawowa nr 3 będzie rozbudowana. Miasto Gniezno właśnie ogłosiło przetarg na realizację tego... Piątek, 14 stycznia 2022