moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Z małej wsi po Mistrzostwo Polski Strefy Zachodniej i Wicemistrzostwo w Pucharze Polski! Historia Karola Pawlaka

Piątek, 3 kwietnia 2020
  • Z małej wsi po Mistrzostwo Polski Strefy Zachodniej i Wicemistrzostwo w Pucharze Polski! Historia Karola Pawlaka

Miał raptem kilka lat kiedy zakochał się w motocyklach. Teraz, w wieku 25 lat, sięgnął po Mistrzostwo Polski. Karol Pawlak opowiedział nam swoją historią w krótkim wywiadzie.

Może zacznijmy od samego początku. Skąd Twoja pasja do motocykli i kiedy zacząłeś jeździć, a potem trenować?
Moja pasja do motocykli zrodziła się tak naprawdę w dzieciństwie. Zawsze marzyłem o własnym motocyklu, który w późniejszym czasie dostałem od rodziców, a sama miłość do motocrossu pojawiła się 5 kilometrów od mojego domu gdy starsi koledzy, w tym również był mój obecny sponsor, trenowali na motocyklach crossowych. Gdy usłyszałem dźwięk motocykli pojechałem, jeszcze wtedy rowerem, zobaczyć jak wygląda jazda na motorze crossowym. Wtedy się zaczęło. Zakochałem się w motocrossie i postanowiłem, że też tak chcę jeździć. Tak się stało. W 2014 roku zacząłem jeździć typowo amatorsko, nie myśląc o zawodach czy zrobieniu licencji. Na początku 2015 roku zrodził się pomysł o zrobieniu licencji i wystartowaniu w pierwszych zawodach zupełnie na surowo bez przygotowania fizycznego i zaczęło mi to nawet nieźle wychodzić. Po zrobieniu licencji zacząłem ostro trenować, aż do dnia dzisiejszego. Raz zaszczepiona miłość do motocrossu nie przemija nigdy. Świadczy o tym fakt, że po całym dniu spędzonym w pracy, gdy organizm odczuwa zmęczenie, przychodzi ochota na ciężkie treningi i jazdę na motorze. Czasem trudno wytłumaczyć to co się porostu czuje.

Ile motocykli miałeś w swoim życiu? Był jakiś, do którego miałeś wyjątkowy sentyment?

Motocykli crossowych w swoim życiu miałem 5, w tym: Kawasaki, trzy Yamahy oraz KTM’a. Sentymentem darzę motocykl, na którym stanąłem po raz pierwszy na najwyższym stopniu podium oraz osiągnąłem najwięcej dotychczasowych sukcesów - jest to motocykl marki Yamaha YZF250 z 2018 roku, którą mam do dnia dzisiejszego i służy mi jako motocykl rezerwowy.

Za chwile rusza sezon. Jak się do niego przygotowywałeś? Czy zima to dobry czas na „zatroszczenie się” o sprzęt?

Do sezonu 2020 zacząłem przygotowania od połowy listopada 2019 roku. Są to mozolne i ciężkie treningi, które odbywają się 5 dni w tygodniu. Nie tylko sama jazda na motocyklu. Są to również treningi takie jak bieganie, spiningi rowerowe, basen, siłownia, treningi stabilizacyjne i wiele innych ćwiczeń.

Czy zima to dobry czas na zatroszczenie się o sprzęt?

Zimą bardziej skupiam się na przygotowaniu swojej kondycji, ponieważ sprzęt muszę mieć przygotowany zawsze, na każdy trening i zawody. Sprawdzany jest z bardzo dużą dokładnością i precyzją, ponieważ motocross jest sportem nie tylko bardzo kosztownym ale ekstremalnym i wymagającym zarówno dobrego przygotowania fizycznego, jak i sprzętowego. Przygotowanie motocykla wiąże się również z moim bezpieczeństwem, a o mój motocykl zawsze dba najlepszy mechanik na świecie czyli mój tata wraz z Panem Tadeuszem Januchowskim, za co bardzo im dziękuję.

Poprzedni sezon był dla Ciebie bardzo udany. Można powiedzieć, że zwycięstwo goniło zwycięstwo. Jakie plany i cele masz na ten rok?
Tak, to prawda - swój założony cel osiągnąłem. Mistrzostwo w klasie MX2C zdobyte. Już przed sezonem 2019 powiedziałem najbliższym, że jak wygram cały cykl mistrzostw w swojej klasie będę się starał o przyznanie licencji A i start w prestiżowej klasie jaką jest klasa MX Open. Oficjalnie mogę powiedzieć, że licencja została mi przyznana i w roku 2020 będę startował w klasie MX Open. Moim celem na ten rok jest bezpiecznie kończyć każde zawody, jak i treningi oraz walczyć o jak najlepsze miejsca w nowej dla mnie klasie. Mam wielkie wsparcie w moich rodzicach, rodzinie, mojej dziewczynie oraz przyjaciołach, za co im dziękuję z całego serca. Dziękuję także moim sponsorom: Mechanika Pojazdowa Jurcar, EHstudio Project & Design, ELFIH Agregaty Prądotwórcze, 777 Części Samochodowe, Karka, Drukarnia Dozór, BUD BAU.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Wypadek w Chłądowie! Pijany kierowca podawał się za pasażera! W niedzielę ok. godz. 15.15 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku samochodu osobowego w Chłądowie.... Niedziela, 20 czerwca 2021
Atak nożownika w Kłecku! Nie żyje mężczyzna! Zabił go brat bliźniak! W sobotę ok. godz. 20.00 służby ratunkowe zostały powiadomione o rannym mężczyźnie w Kłecku. Na miejsce... Niedziela, 20 czerwca 2021
Mieszkaniec Jankowa Dolnego skasował osiem samochodów podczas jednej kolizji! W nocy z soboty na niedziele, na warszawskiej Ochocie, na ul. Szczęśliwieckiej doszło do kolizji drogowej.... Piątek, 18 czerwca 2021
Wypadek na ul. Konikowo! 20-latka w szpitalu! Dobre warunki atmosferyczne mogą stwarzać złudzenie poczucia bezpieczeństwa na drodze i tym samym skutecznie... Czwartek, 17 czerwca 2021