moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Kwarantanna, nadzór epidemiologiczny - czym się różnią?

Sobota, 28 marca 2020
 • Kwarantanna, nadzór epidemiologiczny - czym się różnią?

Anna Stejakowska - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gnieźnie wytłumaczyła różnicę między kwarantanną a nadzorem epidemiologicznym. Zapytaliśmy także o procedury w przypadku powrotu z za granicy oraz ocenę współpracy służb walczących z epidemią.

Dane, jeżeli chodzi o liczbę osób objętych kwarantanną, podawane przez Sanepid i Policję różnią się od siebie. Z czego to wynika?
Dane dotyczące ilości osób odbywających kwarantannę podawane codziennie mediom dotyczą osób, które miały kontakt z przypadkiem potwierdzonym zakażenia SARS-CoV-2. Na te osoby zostaje wydana decyzja PPIS w Gnieźnie dotycząca poddania się obowiązkowej kwarantannie w miejscu zamieszkania. Ponadto osoby, które w okresie od 15 marca 2020 r. przekraczają granicę państwową, w celu udania się do swojego miejsca zamieszkania lub pobytu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej są zobowiązane do odbycia obowiązkowej kwarantanny trwającej 14 dni, licząc od dnia następnego po przekroczeniu granicy. W takich sytuacjach Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny nie wydaje decyzji.

Są osoby objęte kwarantanną oraz nadzorem epidemiologicznym. Jaka jest różnica między tymi pojęciami?
Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej, która była narażona na zakażenie, w celu zapobieżenia szerzeniu się chorób szczególnie niebezpiecznych i wysoce zakaźnych. W obecnej sytuacji kwarantanna dotyczy osób zdrowych, które miały bliski kontakt z osobami zakażonymi, z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, a od 15 marca dla wszystkich obywateli Polski wracających z zagranicy. Osoby takie mają obowiązek pozostania w swoim miejscu zamieszkania lub w miejscu do tego wyznaczonym przez 14 dni od momentu kontaktu z osobą zakażoną lub podejrzaną o zakażenie koronawirusem, jak również od powrotu z zagranicy. Osoba taka ma kategoryczny zakaz opuszczania miejsca zamieszkania. Nie wolno jej wychodzić do sklepu, do lekarza czy nawet wyprowadzać psa, nie może również przyjmować gości. Osoba taka musi kontrolować swój stan zdrowia, a w razie wystąpienia gorączki, kaszlu lub problemów z oddychaniem powinna bezzwłocznie poinformować telefonicznie stację sanitarno-epidemiologiczną. Policja sprawdza, czy osoba taka przebywa w miejscu wskazanym do odbycia kwarantanny. Nadzór epidemiologiczny dotyczy osób zdrowych, które nie miały bezpośredniego kontaktu z osobą chorą lub z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, ale profilaktycznie sprawdza się stan zdrowia takiej osoby.

Co z kierowcami tirów, którzy przekraczają granice? Czy oni także są obejmowani 14-dniową kwarantanną?
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie ogłoszenia na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu epidemii (Dz. U. z 2020 r. poz. 491) obowiązku 14-dniowej kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej w ramach wykonywania czynności zawodowych przez kierowców wykonujących przewóz drogowy w ramach międzynarodowego transportu drogowego.

Gdzie powinny zgłaszać się osoby, które wróciły z zagranicy, przebywały w regionach o wysokim stopniu zagrożenia zarażeniem koronawirusem lub mogły mieć kontakt z osobami zarażonymi?

Osoby, które w ciągu ostatnich 14 dni miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2 lub wróciły z rejonów wysokiej transmisji wirusa, niezależnie od tego czy wystąpią objawy chorobowe, powinny pilnie skontaktować się z PSSE celem wdrożenia odpowiednich procedur. W przypadku wystąpienia objawów takich jak: wzrost temperatury ciała powyżej 38, kaszel, duszność należy je zgłosić pracownikowi PSSE lub samodzielnie udać się do Izby Przyjęć Szpitala Zakaźnego własnym środkiem transportu.

Kontakt między służbami walczącymi z epidemią - co trzeba poprawić?  Czy ta sytuacja pokazuje jakieś błędy, niedociągnięcia systemowe, nad którymi będzie trzeba popracować w przyszłości?
Sytuacja dotycząca epidemii jest dla wszystkich służb ogromnym wyzwaniem, dlatego ważna jest współpraca i zrozumienie oraz prowadzenie działań, które będą zmierzały do wspólnego rozwiązywania problemów. Dziękuję wszystkim służbom za bardzo dobrą współpracę i działanie.
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 18.04.2020 14:14  Odpowiedz na komentarz

  na nadzorze epidemiologicznym pielęgniarka pracuje w 2 miejscach i ma bliski kontakt z pacjentami

 • Przecież obecna władza PiS zakazała sanepidowi podawać dane dotyczące koronawirusa !!!

 • 29.03.2020 06:36  Odpowiedz na komentarz

  W sklepie na narożniku Czysta Cierpiegi LUDZIE wchodzą i nie przestrzegają przepisów .Tam taka ciasnota, że nie ma gdzie stać. Sprzedawczynię nie zwracają specjalnie UWAGI.Zadne przepisy nie są przestrzegane.

 • ???
  28.03.2020 17:30  Odpowiedz na komentarz

  A co może na to poradzić sanepid, że ludzie dostali małpiego rozumu? Stanąć przed sklepem i zasłonić wejście własną osobą?

 • Dzień dobry. Przed chwilą otrzymaliśmy wiadomość, że w gnieźnie stwierdzono pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem. Czy to PRAWDA?dzisiaj nie było komunikatu z SANEPID-u.

 • MAM pytanie do Pani Anny Stejakowskiej...Dlaczego Pani nie widzi
  co sie wyprawia w sklepie budowlanym przy GDAŃSKIE????! Gdzie jest z waszej strony JAKAŚ reakcja co do tego sklepu?! teraz jest tam WIĘKSZY tłok NIŻ przed wybuchem PANDEMII

PODOBNE TEMATY
Kolizja na al. Reymonta w Gnieźnie! Sprawca miał 1,3 promila alkoholu w organizmie Wczoraj ok. godz. 14.00 służby ratunkowe otrzymały informację o zderzeniu dwóch samochodów na al. Reymonta... Wtorek, 26 października 2021
Czym kierować się przy wyborze płynu na łuszczycę? Płyny na łuszczycę cieszą się całkiem sporym zainteresowaniem. Nie ma się temu, co dziwić, bo można... Poniedziałek, 25 października 2021
Zmiana organizacji ruchu - Wszystkich Świętych 2021 Prezydent Miasta Gniezna informuje, że w związku ze świętem Wszystkich Świętych zmianie ulegnie dotychczasowa... Poniedziałek, 25 października 2021
Potrącił psa, któy wbiegł pod samochód! Z pomocą przyszli policjanci! Dziś obchodzimy Dzień Kundelka. Z tej okazji publikujemy jedną z wielu historii, z którymi mamy do czynienia... Poniedziałek, 25 października 2021