moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Jak zacząć oszczędzać? Planujemy krok po kroku

Poniedziałek, 30 marca 2020
  • Jak zacząć oszczędzać? Planujemy krok po kroku

Zastanawiasz się czasem, skąd nagle możesz wyczarować oszczędności na pokrycie naprawy w razie nagłej awarii albo by po prostu skorzystać z dobrej okazji na tanie loty wakacyjne? Lokaty bankowe to dobry początek - cały czas cieszą się popularnością. Zanim jednak podejmiesz decyzję o ulokowaniu pieniędzy na lokacie, dowiedz się o niej więcej, a także poznaj skuteczne sposoby, aby nauczyć się oszczędzać.

Oszczędzanie nie jest trudne
Od czego zacząć oszczędzanie? Jaki produkt będzie bezpieczny, ale i pozwoli na zysk? Jedni mają oszczędzanie we krwi, inni muszą sobie ten nawyk wypracować. Nie każdy ma też odpowiednią wiedzę na temat produktów bankowych - jak np. lokaty bankowe czy konta oszczędnościowe. Kady jednak może zacząć planować domowy budżet i przestać pozwalać sobie na chwilowe kaprysy i zachcianki. Oszczędzanie pozwoli zapewnić bezpieczną przyszłość - to również sposób na zabezpieczenia przyszłości swojej rodziny. Jak zatem zacząć?

Porządna motywacja to podstawa

Dla każdego może to być coś innego - jedni odkładają na emeryturę, drudzy na studia lub mieszkanie dla dziecka, inni na wakacje, remont lub tzw. czarną godzinę. Każdy powód jest dobry, pod warunkiem, że daje nam motywację. To właśnie ona jest najważniejszym czynnikiem, dla którego staramy się odkładać określoną sumę co miesiąc lub po prostu zaczynamy kontrolować swoje bieżące wydatki. Często okazuje się, że wystarczy wprowadzić w życie drobne zmiany, aby móc wygospodarować pewne oszczędności.

Lokaty bankowe - proste i szybkie

Jednym z polecanych sposobów są też lokaty - np. przez Internet, na telefon lub w oddziale. Zwykle w ofercie banków jest duży wybór okresów lokacyjnych i można dopasować ofertę do swoich możliwości. Lokaty to proste, szybkie i całkowicie bezpieczne rozwiązanie. Najpopularniejsze w ostatnich latach są lokaty online, czyli bez wychodzenia z domu i czasochłonnych formalności.

Bankowość internetowa to bardzo popularny system, który dostarcza wielu wygodnych narzędzi - m.in. umożliwia łatwe skorzystanie z produktów oszczędnościowych. Santander Consumer Bank - bank od kredytów (i nie tylko) - oferuje też wygodne sposoby oszczędzania. W jego ofercie są wygodne lokaty z szerokim wyborem okresów lokacyjnych - od 1 do 36 miesięcy. Do tego atrakcyjne oprocentowanie. Poza pieniędzmi możesz w ten sposób zyskać trochę czasu, wybierając sprawdzone produkty bankowe. Poświęć go m.in. na zaplanowanie domowego budżetu.

Planuj domowy budżet

Dobrym sposobem na proste oszczędności jest staranne planowanie domowego budżetu i jego realizacja. Wypisz wszystkie niezbędne wydatki, a na zakupy wybieraj się koniecznie z listą produktów, które chcesz kupić. Na początku wymaga to determinacji, ale z czasem stanie się nawykiem.

Może okazać się, że w ten sposób zaoszczędzisz środki na weekendowy wypad czy remont, możesz też odkładać je na przyszłość, decydując się na lokaty - środki te przydadzą się na emeryturze lub na lepszy start w życie Twojego dziecka. Wystarczy zatem arkusz lub wybór jednego z programów do zarządzania osobistymi finansami. Szybko zauważysz, gdzie „rozchodzą się” Twoje pieniądze. Regularna kontrola wydatków naprawdę się sprawdza.

Zero waste - sposób na oszczędności

Ograniczaj nie tylko wydatki, ale też wysokość rachunków. W jaki sposób? Porównaj taryfy u różnych dostawców prądu i Internetu, sprawdź oferty na telewizję i telefon komórkowy. Jeżeli w większość dnia spędzasz poza domem, dobrym wyborem będzie taryfa dzień/noc, co wiąże się z obniżeniem rachunków za prąd.

Poza tym nie marnuj żywności - żyj w duchu zero waste, a zadbasz zarówno o planetę, jak i swój portfel. Wybieraj też produkty na wagę, warzywa i owoce kupuj od lokalnych dostawców. Zrezygnuj z wody w plastikowych butelkach - lepsze będą wielorazowe pojemniki.
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

  • Opłaca się oszczędzać na przykładzie Banku Spółdzielczego w Gnieżnie, właśnie otrzymałem pismo o obniżkach oprocentowania oszczędności od 1 czerwca. Np.z 1.4% na 0.9%, z1.6% na 1.1%, z 1.7% na1.2% itd. O obniżce oprocentowania kredytów ani słowa. To się nazywa parszywa pomoc w dobie panowania korono-wirusa, bank na zarazie musi zarobić.

PODOBNE TEMATY
Wielkopolanie polubili e-PITy Rozliczenie PIT za 2021 rok dobiegło końca, przynosząc kolejny rekord w liczbie e-PIT-ów. W całej Polsce... Środa, 1 czerwca 2022
Uwaga na fałszywe SMS-y dot. zadłużenia w urzędzie skarbowym Ostrzegamy przed fałszywymi SMS-ami w sprawie rzekomego zadłużenia w urzędzie skarbowym. Niedziela, 15 maja 2022
Uwaga na fałszywe SMS-y dotyczące nadpłaty lub niedopłaty PIT Krajowa Administracja Skarbowa nie wysyła do podatników żadnych wiadomości SMS ws. nadpłaty lub niedopłaty... Środa, 6 kwietnia 2022
Wielkopolska KAS zwróciła już podatnikom niemal 275 mln zł nadpłaconego podatku Podatnicy otrzymywali zwrot średnio po 10 dniach od złożenia swojego zeznania. Złożenie PIT w formie... Wtorek, 22 marca 2022