moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

W piątek kolejna akcja Policji!

Czwartek, 5 marca 2020
  • W piątek kolejna akcja Policji!

6 marca 2020 roku Policja przeprowadzi ogólnopolskie działania kontrolno-prewencyjne pn. "Kaskadowy pomiar prędkości". Działania mają na celu zapewnienie szeroko rozumianego bezpieczeństwa, dlatego funkcjonariusze będą reagować, poza wykroczeniami w postaci przekroczenia prędkości, również na inne naruszenia przepisów ruchu drogowego.

W 2019 roku kierujący pojazdami spowodowali ponad 26 tys. wypadków drogowych z czego prawie 6 300 powstało z powodu nadmiernej prędkości. Zdarzenia drogowe, którym towarzyszy zbyt duża szybkość pojazdu najczęściej kończą się tragicznie. Mimo tego, że główną przyczyną powstawania wypadków w poprzednim roku było nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu to najwięcej osób zginęło w wyniku niedostosowania prędkości do warunków ruchu - w 2019 roku z tego powodu śmierć poniosło 770 osób.

Należy pamiętać, że nawet najbardziej bezpieczny samochód nie daje gwarancji na przeżycie kierowcy i pasażerom przy dużych prędkościach.

Policjanci, w ramach działań, będą prowadzić pomiary prędkości zarówno statycznie, jak i dynamicznie.

Szczególną rolę będą mieć policjanci z Zespołów pn. „SPEED”, których głównym zadaniem jest przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drodze takim jak m.in. przekraczanie prędkości. W służbie będą używali najnowszych pojazdów wyposażonych w wideorejestrator, a także ręcznych mierników prędkości z wizualizacją.

Największym nadzorem zostaną objęte m.in. miejsca, gdzie najczęściej dochodzi do wypadków drogowych, których przyczyną jest nadmierna prędkość.

Ponadto przypominamy, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości o ponad 50 km/h w obszarze zabudowanym skutkuje zatrzymaniem prawa jazdy.

Apelujemy do kierujących, aby przestrzegali dozwolonych limitów prędkości, a także zmniejszali szybkość w miejscach, gdzie przepisy i zdrowy rozsądek wymagają zachowania szczególnej ostrożności. Taka wzmożona czujność niezbędna jest m.in. w okolicach przejść dla pieszych, przejazdów dla rowerzystów oraz w rejonie skrzyżowań.

Pamiętajmy! Bezpieczna prędkość to taka, która zapewnia kierującemu całkowite panowanie nad pojazdem oraz dostosowana do natężenia ruchu, obowiązujących ograniczeń prędkości, warunków atmosferycznych, stanu nawierzchni i własnych umiejętności.

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 06.03.2020 10:06  Odpowiedz na komentarz

    Zająć to się należy kierowcami, którzy nie potrafią ruszać gdy zapali się zielone, a skrzyżowanie mają wolne, albo tymi co jak ruszą to 50 metrów jadą 10 km/h na drodze gdzie mogą do 50 km/h i spowalniają innych. Do tego kierowcy, którzy nie włączają kierunkowskazów powinni być skontrolowani, a także ci, co chcą skręcać, ale zamiast wykonać ten manewr to się zatrzymują przed skrętem, zmieniają bieg i dopiero skręcają. Przecież skręca się bez zatrzymywania, a biegi zmienia się wcześniej, też bez zatrzymywania się w miejscu.

  • 05.03.2020 20:59  Odpowiedz na komentarz

    Witamproszę zwrócić uwagę na drodze s5 kierunek gniezno-poznań codziennie jadę tamtędy busem do pracy i widzę młodą blondynkę prowadzącą forda fieste w godzinach porannych między 05:00-06:00 która gna 180 km/h !!! śmierć na drodze przez takie osoby ! proszę aby Policja kontrolowała częściej rejon drogi s5

PODOBNE TEMATY
Tysiąc złotych mandatu za wyprzedzanie na skrzyżowaniu Widzieliście kogoś kto wyprzedza na skrzyżowaniu drugie auto? Gnieźnieńscy policjanci niestety tak. Sobota, 22 stycznia 2022
Lód na drodze pokonał ciężarówkę i autolawetę W czwartek ok. godz. 19.00 służby ratunkowe otrzymały informację o samochodzie ciężarowym, który wpadł... Piątek, 21 stycznia 2022
Zezwolnie na przejazd było, ale nieważne Zezwolenie rosyjskiego przewoźnika było źle wypełnione. Zabrakło wpisanych numerów rejestracyjnych ciągnika... Piątek, 21 stycznia 2022
Przesunięte półtusze świń powodem zatrzymania do kontroli Źle zabezpieczone półtusze przesunęły się do tyłu chłodni i spowodowały przekroczenie nacisku osi na... Piątek, 21 stycznia 2022