moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rozpoczęła się 12 akcja "Likwidacji wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego"

Wtorek, 3 marca 2020
  • Rozpoczęła się 12 akcja

Powiat Gnieźnieński kontynuuje coroczną akcję likwidacji azbestu. Dofinansowanie dla mieszkańców powiatu wynosi 100% i dotyczy rozbiórki (demontażu) azbestu z dachu budynku i/lub unieszkodliwiania wytworzonych odpadów, czyli w praktyce ich wywiezienia na składowisko.

Procedura przyznania środków jest bardzo prosta. Zainteresowane osoby składają wniosek do właściwego ze względu na miejsce położenia nieruchomości urzędu gminy. Wzór wniosku dostępny jest na stronie internetowej starostwa powiatowego: www.powiat-gniezno.pl w zakładce „Dla Mieszkańca” oraz w urzędach gmin. Do wniosku winien być dołączony tytuł prawny do znajdującej się na terenie powiatu nieruchomości lub jej części. Wnioskodawcy prowadzący działalność związaną z produkcją, przetwarzaniem i obrotem produktami rolnymi usuwający azbest z budynków niemieszkalnych zobowiązani są ponadto do załączenia oświadczenia o otrzymaniu pomocy de minimis w rolnictwie.

Termin przyjmowania wniosków na finansowanie ustala indywidualnie każda gmina, jednak nie może być on dłuższy niż do 20 września 2020 r. O przyznaniu dofinansowania decyduje kolejność złożenia wniosków. Akcja usuwania azbestu potrwa do 30 listopada 2020 r. 

W 2020 roku kwota dofinansowania przedsięwzięcia z WFOŚiGW wynosi 631tys. zł brutto. W budżecie Powiatu Gnieźnieńskiego zarezerwowano na ten cel kwotę 80 tys. zł. Udział gmin wynosi łącznie 264 tys. zł. Wykonawcą usługi jest AM TRANS PROGRES Sp. z o.o. z siedzibą w Złotnikach. Warto odnotować, iż obecnie koszt demontażu i unieszkodliwienia 1 tony azbestu wynosi 420 zł.

Od 2008 roku z terenu powiatu gnieźnieńskiego usunięto ponad 6,5 tys. ton  azbestu z blisko 3 tys. nieruchomości. Pomimo, że obowiązek usunięcia azbestu przypada na rok 2032, pamiętać należy, że jest on odpadem niebezpiecznym, który przy mechanicznym uszkodzeniu może być szkodliwy dla zdrowia, dlatego nie należy zwlekać z decyzją o jego likwidacji.

Przedsięwzięcie pn.: “Likwidacja wyrobów zawierających azbest na terenie Powiatu Gnieźnieńskiego” dofinansowane jest przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu (przy udziale Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie) oraz ze środków pochodzących z budżetu Powiatu Gnieźnieńskiego, Miasta Gniezna i gmin powiatu gnieźnieńskiego.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Starosta podziękował szczypiornistkom za historyczny sukces Mistrzowsko Polski Juniorek Młodszych oraz awans do Superligi Kobiet to tegoroczne, historyczne osiągnięcia... Środa, 15 czerwca 2022
Kolejne porozumienie podpisane! Uczniowie z powiatu gnieźnieńskiego mają coraz lepsze perspektywy W auli Zespołu Szkół Ekonomicznych odbyło się uroczyste podpisanie umowy o współpracy pomiędzy Piotrem... Środa, 15 czerwca 2022
Dyskutowali o funkcjonowaniu spółek wodnych Egzekwowanie i niska opłacalność składek właścicieli gruntów rolnych na rzecz spółek, a także status... Środa, 15 czerwca 2022
Najlepsi rolnicy w wielkoposce pochodzą z powiatu gnieźnieńskiego Państwo Magdalena i Bartosz Przybylscy z gminy Niechanowo oraz Izabela i Zbigniew Stajkowscy z gminy... Wtorek, 14 czerwca 2022