moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Pierwszy plecak dla młodego ucznia - o czym warto pamiętać?

Czwartek, 13 lutego 2020
 • Pierwszy plecak dla młodego ucznia - o czym warto pamiętać?

Uczniowie pierwszych klas zwykle mocno przeżywają pierwsze szkolne chwile. Jak wybrać plecak dla dziecka, by stał się swoistym przyjacielem w tym czasie? Na co zwrócić szczególną uwagę, które aspekty będą najcenniejsze? Czy plecak pierwszoklasisty musi być duży? Sprawdź najważniejsze porady i wybierz model idealnie dopasowany do potrzeb Twojego dziecka.

Pomyśl o potrzebach dziecka
Pierwsza klasa. Nowa rzeczywistość, towarzystwo, obowiązki. Warto, by te chwile były jak najlepiej odbierane przez sześcio- czy siedmiolatków. O komforcie codziennej drogi do szkoły, jak i samym pobycie mogą decydować detale, dlatego postaraj się zadbać o wszystko, kupując właściwy plecak. Weź pod uwagę potrzeby i lubiane przez dziecko rzeczy - kolory, postacie z bajek czy hobby, ale to ty decyduj. Jednak by maluch mógł poczuć się ważny, kiedy wytypujesz kilka modeli, możesz to jemu pozwolić wybrać wśród nich.

Forma i wielkość plecaka
Niektórzy uważają, że kilkadziesiąt lat temu było o wiele łatwiej w kwestiach szkolnych. Plecaki, a właściwie tornistry były niemalże takie same dla wszystkich dzieci i nikt nie myślał o ergonomicznej formie, płynnych regulacjach, dodatkowych funkcjonalnościach czy wielkości dostosowanej do wieku. Teraz jednak wybierając dobrej jakości pierwszy plecak szkolny, można lepiej zadbać o dziecko. Upewnij się, że wybrany model jest:
 • lekki i nie posiada nadmiernej ilości dodatków obciążających niepotrzebnie dziecko,
 • komfortowy w noszeniu - anatomicznie ukształtowany tył, co najmniej lekko usztywniany,
 • wielkością dostosowany do zeszytów ćwiczeń czy podręczników pierwszoklasistów - plecaczki przedszkolne nie zdadzą egzaminu.

Wielu producentów posiada linie produktów dedykowane pierwszoklasistom, które najczęściej spełniają wszystkie te podstawowe wymagania. Oczywiście dla dziecka kształt, aplikacje czy kolorystyka są również bardzo ważne, dlatego warto rozeznać temat, a czasem wspólnie dokonać ostatecznego wyboru. Pamiętaj także, by zwrócić uwagę, czy plecak wyposażony jest w niezbędny zestaw odblasków, a jeżeli nie - dokupić je w postaci trwałych naklejek, zawieszek czy naszywek.

Jakie funkcjonalności będą kluczowe?
Przyzwyczajenie się dziecka, okres adaptacji w szkole może być szybki i bezproblemowy, a może też przebiegać dosyć długo. By ułatwić ten start, wybierz plecak, który będzie dla dziecka prosty w obsłudze. Zwróć uwagę na:
 • łatwy i trwały sposób zamykania i otwierania plecaka, niepozwalający na przypadkowe samoczynne otwarcie,
 • możliwość segregacji książek i zeszytów we wnętrzu - specjalne przegródki lub osobne kieszenie,
 • kieszonkę na napój umożliwiającą bezpieczne przenoszenie - najlepiej zewnętrzną,
 • jeżeli plecak wyposażony jest w zamki błyskawiczne - trwałość ich uchwytów oraz sposób wszycia, czy nie utrudnia otwierania lub zamykania,
 • obecność osobnej mniejszej kieszeni na drugie śniadanie czy przekąskę - noszenie jej razem z książkami nie jest najlepszym pomysłem.

To kilka z kwestii, na które nie zawsze zwraca się uwagę. Dla małego użytkownika mogą być one jednak niezwykle ważne. Niejednokrotnie nowy plecak jest pierwszym poważnym bagażem tego typu dla dziecka, więc komfort jego użytkowania, prostota i jakość będzie bardzo ważna.
 

Napisz komentarz

Komentarze(1)

 • 14.02.2020 06:31  Odpowiedz na komentarz

  Od lat plecaki są ciężarem dla uczniów bo nauczyciele każą dźwigać książkę, ćwiczenia, zeszyty itp

PODOBNE TEMATY
Poszukiwany Kustosz Biblioteki Instytutu Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie Instytut Kultury Europejskiej UAM w Gnieźnie poszukuje Kustosza / Kierownika Biblioteki. Szczegóły oferty... Środa, 8 grudnia 2021
Ponad 300 tysięcy na nowoczesny sprzęt do prowadzenia zajęć Miasto Gniezno otrzymało 305 700,00 złotych na zakupy inwestycyjne niezbędne do realizacji zajęć edukacyjno-profilaktycznych... Czwartek, 2 grudnia 2021
Stypendia dla studentów 4 listopada 2021 roku w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego prezydent Gniezna Tomasz... Piątek, 5 listopada 2021
Poznański Festiwal Nauki i Sztuki - gnieźnieńska odsłona w IKE Serdecznie zapraszamy na gnieźnieńską odsłonę Poznańskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, która odbędzie... Sobota, 30 października 2021