moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Trzech kierowców na "podwójnym gazie"

Wtorek, 11 lutego 2020
  • Trzech kierowców na

Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. W miniony weekend na terenie powiatu zatrzymano 3 kierujących samochodami, którzy wcześniej spożywali alkohol. W przypadku jednego z nich było to obywatelskie zatrzymanie. Niebawem za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

W ubiegłą sobotę, po godz. 17.00, na ul. 17 Dywizji Piechoty w Gnieźnie doszło do obywatelskiego zatrzymania 66-letniego kierowcy Mazdy. Badanie alkomatem przez wezwanych na miejsce policjantów wykazało 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia na ulicy Warszawskiej w Witkowie, 20-letni mieszkaniec powiatu konińskiego kierował Audi mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej przez miejscowych funkcjonariuszy.

W niedzielę rano policjanci wydziału ruchu drogowego na ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Citroenem. Okazało się, że w jego organizmie było 0,27 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do 40-letniego mieszkańca Nakła Nad Notecią. Jego auto zabezpieczono na parkingu depozytowym.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz zatrzymanie prawa jazdy.

PAMIĘTAJMY! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Jechali na mecz piłki nożnej! Jak przebiegła kontrola WITD? Wielkopolscy inspektorzy skontrolowali autobus w ramach akcji "Bezpieczny autokar - ferie 2022". Byli... Piątek, 28 stycznia 2022
Oszukał seniorkę metodą "na COVID" Przestępca po raz kolejny oszukał seniorkę z Gniezna, tym razem wykorzystał legendę "na koronawirusa".... Piątek, 28 stycznia 2022
Potrącenie pieszej na Winiarach! 68-letnia kobieta trafiła do szpitala Gnieźnieńscy policjanci wyjaśniają okoliczności dzisiejszego potrącenia o godzinie 5:20 na ul. Biskupińskiej... Piątek, 28 stycznia 2022
Tysiąc złotych mandatu dla rowerzysty! Od 1 stycznia weszły w życie zmiany przepisów prawa o ruchu drogowym, które zwiększyły wysokość grzywien... Czwartek, 27 stycznia 2022