moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Trzech kierowców na "podwójnym gazie"

Wtorek, 11 lutego 2020
  • Trzech kierowców na

Pomimo policyjnych akcji i zaostrzonych kar zdarzają się jeszcze tacy, którzy decydują się na jazdę po alkoholu. W miniony weekend na terenie powiatu zatrzymano 3 kierujących samochodami, którzy wcześniej spożywali alkohol. W przypadku jednego z nich było to obywatelskie zatrzymanie. Niebawem za swoje zachowanie odpowiedzą przed sądem.

W ubiegłą sobotę, po godz. 17.00, na ul. 17 Dywizji Piechoty w Gnieźnie doszło do obywatelskiego zatrzymania 66-letniego kierowcy Mazdy. Badanie alkomatem przez wezwanych na miejsce policjantów wykazało 0,5 promila alkoholu w organizmie.

Tego samego dnia na ulicy Warszawskiej w Witkowie, 20-letni mieszkaniec powiatu konińskiego kierował Audi mając 1,5 promila alkoholu w organizmie. Mężczyzna został zatrzymany do kontroli drogowej przez miejscowych funkcjonariuszy.

W niedzielę rano policjanci wydziału ruchu drogowego na ul. Wrzesińskiej w Gnieźnie zatrzymali do kontroli drogowej kierującego Citroenem. Okazało się, że w jego organizmie było 0,27 promila alkoholu. Policjanci zatrzymali prawo jazdy należące do 40-letniego mieszkańca Nakła Nad Notecią. Jego auto zabezpieczono na parkingu depozytowym.

Prowadzenie pojazdu w stanie po użyciu alkoholu (od 0,2, do 0,5 promila) to wykroczenie i grozi za nie grzywna w wysokości od 50 zł do 5 tys. zł lub areszt do 30 dni, zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Za jazdę w stanie nietrzeźwości (powyżej 0,5 promila) grozi kara do 2 lat więzienia, minimum 5 000 złotych grzywny oraz zatrzymanie prawa jazdy.

PAMIĘTAJMY! Nietrzeźwi kierowcy stwarzają zagrożenie nie tylko dla siebie, ale również dla innych użytkowników dróg. Pijani kierowcy mogą być przyczyną tragicznych w skutkach wypadków drogowych. Picie alkoholu przez kierowcę stwarza realne zagrożenie dla życia i zdrowia wszystkich uczestników ruchu, ponieważ alkohol:
  • zmniejsza szybkość reakcji
  • ogranicza pole widzenia
  • powoduje błędną ocenę odległości i szybkości,
  • powoduje błędną ocenę własnych możliwości, znacznie obniża samokontrolę i koncentrację,
  • powoduje rozproszenie uwagi oraz senność.

Tak niewiele trzeba, aby doszło do tragedii. Jazda w stanie nietrzeźwości niesie za sobą nie tylko konsekwencje prawne, ale przede wszystkim ryzyko spowodowania tragicznego wypadku, którego skutki są nieodwracalne.
 

źródło: Policja

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zgubiono portfel 26 października zgubiono różowy portfel, prawdopodobnie koło marketu Biedronka na ul. Witkowskiej w... Czwartek, 28 października 2021
Internetowy oszust usłyszał 23 zarzuty Policjanci z gnieźnieńskiej komendy zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zakończyli... Czwartek, 28 października 2021
Wypadek między Mielżynem a Brudzewem We wtorek ok. godz. 11.00 służby ratunkowe otrzymały zgłoszenie o wypadku drogowym na drodze wojewódzkiej... Środa, 27 października 2021
Znak STOP przy SP nr 8 zniknął na stałe Znak STOP przy przejeździe kolejowym znajdującym się na ul. 17 Dywizji Piechoty w Gnieźnie został usunięty... Środa, 27 października 2021