moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Gniezno o krok od podium

Czwartek, 30 stycznia 2020
  • Gniezno o krok od podium

Według statystyk jazda na rowerze należy do ulubionych sportów Polaków. Z całą pewnością potwierdzają to mieszkańcy Gniezna, których aktywność zagwarantowała miastu 4. pozycję w rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski.

Aż 38% Polaków zadeklarowało w badaniach ARC Rynek i Opinia, że to właśnie podróżowanie na jednośladzie jest preferowaną przez nich aktywnością. Głosy te przeważały w grupie osób powyżej 25 roku życia, a poniżej tej granicy częściej wybierano m.in. bieganie oraz chodzenie na siłownię. Biorąc pod uwagę te dane, tym bardziej nie dziwi fakt, że to rower jest najchętniej kupowanym akcesorium sportowym w naszym kraju. Swoje własne dwa kółka, jak podaje Główny Urząd Statystyczny, posiada 72% gospodarstw domowych.

Choć ten procent wydaje się duży, to na tle innych europejskich państw pod tym względem nie wypadamy najlepiej. Wzorcowe są oczywiście Niderlandy, które kojarzą się z wiatrakami, tulipanami i rowerami właśnie. Tam na 17 milionów mieszkańców przypadają aż 23 miliony jednośladów. Ten wynik robi wrażenie, ale i Polska ma się czym pochwalić. Znajdujemy się bowiem w czołówce producentów w Europie - tylko w 2018 roku wyprodukowaliśmy 1,1 mln rowerów. Co ważne, polskie firmy stawiają nie tylko na ilość, ale i jakość, czego przykładem jest marka Kross, posiadająca fabrykę karbonowych ram.

Aby jeszcze lepiej poznać polskich rowerzystów, portal CentrumRowerowe.pl przeprowadził ankietę, której wyniki mogą być nieco zaskakujące. Co najciekawsze, w naszym raczej nizinnym kraju prym wiodą rowery górskie - użytkuje je aż 58% pytanych. Niewiele mniej osób wybiera jazdę miejską oraz kolarstwo szosowe. Okazuje się także, że krótkie dystanse to dla nas za mało. Ponad jedna trzecia ankietowanych zadeklarowała, że tygodniowo pokonuje więcej niż 100 kilometrów, choć popularnością cieszyły się też odpowiedzi 51-100 km oraz 21-50 km.

Rower jest świetnym sposobem na spędzanie wolnego czasu, formą treningu oraz codziennym środkiem transportu - tak wskazały osoby biorące udział w badaniach CentrumRowerowe.pl. Nie można też zapomnieć o ewidentnych korzyściach zdrowotnych, jakie niesie za sobą pedałowanie. Obniżanie poziomu złego cholesterolu, ochrona przed miażdżycą czy otyłością, to tylko niektóre z nich.
Na osoby chcące zmierzyć się z innymi czeka długa lista oficjalnych zawodów rowerowych odbywających się na terenie całego kraju. Tylko w województwie wielkopolskim wybierać można spośród 14 tego typu imprez, w tym z aż 9 o charakterze szosowym. Uwagę spragnionych większej ilości wrażeń przyciągnie na pewno sąsiednie województwo dolnośląskie, w którym organizowane są 33 imprezy, w tym głównie mtb.

Rowerowe współzawodnictwo nie jest jednak przeznaczone tylko dla profesjonalnych kolarzy. W zeszłorocznej rywalizacji o tytuł Rowerowej Stolicy Polski powalczyli mieszkańcy 23 miast, z których zarejestrowani uczestnicy w ciągu miesiąca przejechali ponad milion kilometrów. Gnieźnianie byli o włos od podium, a przed nimi szansa na rewanż -organizatorzy zapowiedzieli II edycję projektu.
 
Więcej informacji, na temat tego jak Polacy jeżdżą na rowerach, znajdziesz w artykule.

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Kolejny dobry występ zawodników GTT Diament Gniezno 18 czerwca Klub GTT Diament Gniezno wziął udział w organizowanych w Soplicowie, w zawodach crossduathlonie... Środa, 22 czerwca 2022
Prawie 60 rowerzystów pojechało w Rajdzie Bibliotekarza Około 60 osób wzięło udział w Rajdzie Bibliotekarza, który odbył się w minioną sobotę. Trasa wiodła... Czwartek, 16 czerwca 2022
GST w Triathlonie Lwa W minioną sobotę triathloniści GST TriEagle Team startowali w Lusowie, w Triathlonie Lwa. Wtorek, 14 czerwca 2022
Kolejny Bieg Królika za nami! W niedzielę na terenie Stada Ogierów w Gnieźnie odbył się kolejny Bieg Królika. Impreza zgromadziła... Środa, 8 czerwca 2022