moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Masz cofnięty licznik w samochodzie? Grozi Ci wysoka kara - nawet więzienie!

Sobota, 11 stycznia 2020
  • Masz cofnięty licznik w samochodzie? Grozi Ci wysoka kara - nawet więzienie!

W dniu 1 stycznia 2020 roku weszły w życie przepisy znowelizowanej ustawy - Prawo o ruchu drogowym. Od tego dnia policjanci mają obowiązek spisywania stanu licznika w kontrolowanych pojazdach. Informacje o odczycie przekazywane są do systemu "Centralnej Ewidencji Pojazdów".

Zgodnie ze znowelizowanym Prawem o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 roku kierowca będzie miał obowiązek umożliwić funkcjonariuszowi (Policji, Inspekcji Transportu Drogowego, Straży Granicznej, Służby Celno-Skarbowej oraz Żandarmerii Wojskowej) sprawdzenie stanu licznika. W praktyce oznacza to konieczność umożliwienia zajrzenia do wnętrza samochodu. Co więcej, będzie to obligatoryjny element towarzyszący każdej kontroli. (Wyjątek będą stanowiły akcje typu „trzeźwy poranek”). W przypadku pojazdów holowanych lub przewożonych na lawetach ministerstwo daje funkcjonariuszowi dowolność. To mundurowy zdecyduje, czy kontrolować wskazania drogomierza.

Zgodnie z nowymi przepisami właściciel pojazdu obowiązany jest zgłosić wymianę licznika w terminie 14 dni od tej wymiany. W tym celu właściciel pojazdu, pod rygorem odpowiedzialności karnej, musi złożyć w stacji kontroli pojazdów oświadczenie o wymianie licznika i przedstawić pojazd do wykonania czynności związanych z odczytem jego wskazania.

Od połowy lutego nowe dane dotyczące odczytów wskazania licznika w czasie kontroli drogowej, a także dokonanych po wymianie licznika będą widoczne w usłudze „Historia Pojazdu”, udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji.

Jak informuje portal motofakty.pl:
Do więzienia za cofanie licznika
Nowe przepisy składają się będą z dwóch części - części „administracyjnej” oraz części karnej. Część karna to wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa. Będzie to art. 306a Kodeksu karnego:
§1. Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.
§2. Tej samej karze podlega, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa w ust. l.
§3. W wypadku mniejszej wagi, sprawca czynu kreślonego w §1 lub §2, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Przewidziana sankcja jest bardzo wysoka. Co jednak najważniejsze - w przepisie wprost wskazano, że karze podlega równiż zlecający fałszowanie wskazań licznika. Ukróci to przemysł „cofania liczników” i oferowania tego typu usług na rynku.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(2)

  • 13.01.2020 12:17  Odpowiedz na komentarz

    Ile kasy pójdzie na te postępowania ! które, jak czuję, niewiele dadzą !

  • 11.01.2020 07:39  Odpowiedz na komentarz

    A ten co kupuję nie świadomie auto z cofniętym licznikiem to co też będzie odpowiadał? Już nie raz była taka historia, że nowe auta z salonu miały cofnięty licznik. Jedną z ostatnich lat tak głośna afera była w stajni ferrari gdzie to chcieli sprzedać auto z większym zyskiem

PODOBNE TEMATY
Tragiczne potrącenie rowerzystki w Myślęcinie Dzisiaj po godz. 18.00 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Myślęcinie (droga Gniezno -... Piątek, 26 listopada 2021
Przeładowany kontener trafił na parking depozytowy Za dużo było części samochodowych w kontenerze, co wykazały wagi inspektorów z Wielkopolski. Naruszone... Piątek, 26 listopada 2021
Wieźli serce z Gniezna do Wrocławia! Karetkę pilotowała Policja Pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu nie mógł już dłużej czekać, a jedynym ratunkiem... Piątek, 26 listopada 2021
Awantura w autobusie! Jechała z psem bez kagańca! Interweniowała Policja W czwartek po godz. 15.00 dyżurny gnieźnieńskiej Policji otrzymał zgłoszenie od kierowcy autobusu MPK,... Piątek, 26 listopada 2021