moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Automatyczne odnowienie OC - jak działa i czy się opłaca?

Poniedziałek, 23 grudnia 2019
  • Automatyczne odnowienie OC - jak działa i czy się opłaca?

Jeśli kupisz OC na 12 miesięcy i nie wypowiesz umowy, ta przedłuży się ono automatycznie na kolejny rok. Choć takie rozwiązanie z pewnością jest wygodne, nie zawsze się opłaca. Kiedy warto zrezygnować z ochrony i zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem? Podpowiadamy.

Komunikacyjne OC chroni portfele kierowców przed finansowymi skutkami zdarzeń drogowych. Jeśli spowodujesz wypadek, to nie Ty, lecz ubezpieczyciel wypłaci odszkodowania osobom poszkodowanym. Obowiązek zawarcia umowy OC spoczywa na każdym właścicielu pojazdu mechanicznego.

OC na 12 miesięcy
Okres trwania standardowej umowy OC wynosi 12 miesięcy. Jeśli kierowca nie zrezygnuje z ubezpieczenia, ochrona przedłuża się automatycznie na kolejny rok. Dzięki temu ryzyko przerwy w ochronie zostaje wyeliminowane.

Kiedy OC nie przedłuży się automatycznie?
Istnieje kilka sytuacji, w których OC nie przedłuża się automatycznie:
  • Korzystanie z OC poprzedniego właściciela pojazdu. Jeśli kupiłeś auto z drugiej ręki i korzystasz z OC poprzedniego właściciela, po zakończeniu ochrony umowa nie przedłuży się automatycznie. Aby uniknąć kar, musisz samodzielnie zawrzeć kolejną umowę.
  • Korzystanie z OC krótkoterminowego. Jeśli wykupiłeś OC na 30 dni, po upływie tego okresu ochrona nie odnowi się automatycznie.
  • Zaległości w płatnościach. Jeśli płacisz za OC w ratach, a w momencie zakończenia umowy na Twoim koncie figuruje zaległość, ochrona nie odnowi się automatycznie. Aby wyeliminować takie scenariusz, ustaw w swoim banku zlecenie stałe. Dzięki temu nie będziesz musiał pamiętać o terminach płatności składek.

Automatyczne odnowienie OC - jak to działa i czy się opłaca?

Automatyczne przedłużenie OC - wygodne, lecz nie zawsze opłacalne

Automatyczne odnowienie OC ma z szereg zalet. Taki tryb sprawia, że kierowca nie musi pamiętać o zakończeniu ochrony, szukać kolejnego ubezpieczyciela i dopełniać formalności związanych z zawarciem nowej umowy. Często zdarza się jednak, że kontynuując polisę w tym samych towarzystwie, słono przepłaca. Dlaczego?

Zakres komunikacyjnego OC jest określony prawem i identyczny dla wszystkich ubezpieczycieli. W parze z bliźniaczym zakresem nie idą jednak takie same stawki. Te w zależności od towarzystwa mogą się różnić o kilkaset, a nawet kilka tysięcy złotych rocznie.

Przedłużając umowę z tym samym towarzystwem, możesz więc przepłacać zupełnie nieświadomie.

Co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych kosztów?
Nawet jeśli Twoje OC wygasa dopiero za kilka miesięcy, sprawdź, jakie stawki zaproponują Ci inni ubezpieczyciele. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem, aby tego dokonać, jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi (więcej informacji na temat Mubi znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-oc/)

Jak działa porównywarka?
Porównywarka ubezpieczeń do złudzenia przypomina kalkulatory ubezpieczeniowe, dostępne na stronach poszczególnych towarzystw. Kiedy wypełnisz krótki formularz zawierający pytania na temat danych kierowcy i parametrów auta, to proste w obsłudze narzędzie przedstawi Ci jednak nie jedną, ale aż kilkanaście zróżnicowanych cenowo ofert wielu towarzystw ubezpieczeniowych. Dzięki temu w ciągu zaledwie kilku minut sprawdzisz, który ubezpieczyciel zaproponuje Ci najlepszą stawkę. Będziesz mógł także porównać ceny z tą, którą płacisz aktualnie. Taka analiza sprawi więc, że podejmiesz decyzję na podstawie konkretnych danych. Nawet jeśli zdecydujesz się kontynuować umowę u aktualnego ubezpieczyciela, będzie to świadomym wyborem, a nie kwestią przypadku.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Fani czterech kółek zakończyli sezon Ponad 2 700 złotych oraz ok 250 kilogramów nakrętek zebrano w sobotę podczas zakończenia sezonu samochodowego... Poniedziałek, 18 października 2021
Samochodowe zakończenie sezonu już w sobotę! W sobotę na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się zakończenie sezonu fanów "czterech kółek" połączone z akcją... Czwartek, 14 października 2021
Karol Pawlak zalicza kolejny udany sezon! W miniony weekend odbyła się ostatnia runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Zawodnicy... Czwartek, 30 września 2021
Motocykliści zakończyli sezon W niedzielę na gnieźnieńskim Rynku oraz przy Muzeum Techniki odbyło się zakończenie sezonu motocyklowego... Niedziela, 26 września 2021