moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zakup samochodu bez ubezpieczenia OC

Wtorek, 17 grudnia 2019
  • Zakup samochodu bez ubezpieczenia OC

Zawarcie umowy sprzedaży pojazdu wymaga dopełnienia kilku obowiązków, zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Zanim jednak zainteresowany kupnem zdecyduje się na dany pojazd, powinien sprawdzić, czy auto jest sprawne i czy na pewno spełnia jego oczekiwania. Jedną z ważnych kwestii jest również weryfikacja tego, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC.

Samochód nie ma OC
To, czy samochód jest ubezpieczony, możesz sprawdzić na kilka sposobów. Sprzedający powinien mieć potwierdzenie zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeń, ale najlepszym rozwiązaniem jest samodzielna weryfikacja tej kwestii. Obecnie nie ma z tym problemów. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
  • Sprawdzić ubezpieczenie na dany dzień w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: tutaj. Musisz znać jedynie numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN, zatem do weryfikacji nie potrzebujesz nawet dowodu rejestracyjnego.
  • Skorzystać z https://historiapojazdu.gov.pl/ - to narzędzie, które szczególnie powinno się przydać, jeśli jesteś zainteresowany zakupem danego pojazdu, gdyż daje ci ono bardzo duże możliwości weryfikacji samochodu. Możesz m.in. sprawdzić, kiedy auto przechodziło badania techniczne oraz jaki wówczas miało przebieg. W ten sposób łatwo można wykryć cofnięcie licznika (stan licznika gromadzony jest w bazie od 2014 roku). W tym przypadku potrzebujesz numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji.

Co, jeśli sprzedający pojazd nie miał zawartej umowy ubezpieczenia OC? Właściwie zmienia się jedynie to, że będziesz musiał zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu np. w AXA Direct w dniu przeniesienia praw własności do pojazdu. Nie odpowiadasz za to, że sprzedający korzystał z pojazdu bez ubezpieczenia - te konsekwencje może ponieść wyłącznie on. Jakie? Kary za brak OC może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To, że posiadacz sprzedał samochód, nie powoduje, że za okres bez OC nie zostanie obciążony karą. Zdecydowana większość kierowców przyłapanych na braku OC zostaje wskazana bez bezpośredniego kontaktu z posiadaczem pojazdu - za pomocą narzędzia o nazwie wirtualny policjant, które m.in. porównuje datę rejestracji pojazdu z datą zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Kary te uzależnione są od długości przerwy w OC i w 2019 roku, w przypadku samochodu osobowego, wynoszą:
  • 900 zł - do 3 dni,
  • 2250 zł - od 4 do 14 dni,
  • 4500 zł - powyżej 14 dni.

Jeśli umowę OC zawrzesz w dniu przeniesienia praw własności do pojazdu, to UFG nie będzie mieć podstaw do nałożenia kary. Warto pamiętać jednak o tym, żeby w umowie bardzo dokładnie określić, kiedy nastąpiło przekazanie pojazdu kupującemu. Dzięki temu unikniesz odpowiedzialności za szkodę, którą sprzedający mógł spowodować na godzinę przed przekazaniem pojazdu.

W przypadku zakupu samochodu bez polisy OC najgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z niego bez ubezpieczenia. Kary za brak OC nie są wysokie, biorąc pod uwagę konsekwencje, jakie czekają na nieubezpieczonego sprawcę wypadku. Jeśli jako nieubezpieczony spowodujesz szkodę, to odszkodowanie poszkodowanym wypłaci zakład UFG. Jednak na drodze regresu zwróci się on do ciebie po zwrot tych środków. Wówczas może się okazać, że, w przypadku poważnych szkód, będziesz musiał spłacić nawet miliony złotych odszkodowania. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych w dalszym ciągu spłaca regresy za szkody spowodowane w latach 90. XX wieku.

Co jeśli sprzedający miał OC?

W przypadku gdy pojazd był ubezpieczony, możesz korzystać z polisy sprzedającego aż do zakończenia umowy, ale masz też możliwość jej wypowiedzenia. Pamiętaj jednak o zawarciu wówczas nowej umowy ubezpieczenia tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC. Jeśli wybierzesz dalszą współpracę z tym samym TU, to bierz pod uwagę, że zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki na OC w dowolnym dniu trwania umowy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Fani czterech kółek zakończyli sezon Ponad 2 700 złotych oraz ok 250 kilogramów nakrętek zebrano w sobotę podczas zakończenia sezonu samochodowego... Poniedziałek, 18 października 2021
Samochodowe zakończenie sezonu już w sobotę! W sobotę na gnieźnieńskim Rynku odbędzie się zakończenie sezonu fanów "czterech kółek" połączone z akcją... Czwartek, 14 października 2021
Karol Pawlak zalicza kolejny udany sezon! W miniony weekend odbyła się ostatnia runda Mistrzostw Strefy Polski Zachodniej w Motocrossie. Zawodnicy... Czwartek, 30 września 2021
Motocykliści zakończyli sezon W niedzielę na gnieźnieńskim Rynku oraz przy Muzeum Techniki odbyło się zakończenie sezonu motocyklowego... Niedziela, 26 września 2021