moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zakup samochodu bez ubezpieczenia OC

Wtorek, 17 grudnia 2019
  • Zakup samochodu bez ubezpieczenia OC

Zawarcie umowy sprzedaży pojazdu wymaga dopełnienia kilku obowiązków, zarówno przez sprzedającego, jak i kupującego. Zanim jednak zainteresowany kupnem zdecyduje się na dany pojazd, powinien sprawdzić, czy auto jest sprawne i czy na pewno spełnia jego oczekiwania. Jedną z ważnych kwestii jest również weryfikacja tego, czy pojazd posiada ubezpieczenie OC.

Samochód nie ma OC
To, czy samochód jest ubezpieczony, możesz sprawdzić na kilka sposobów. Sprzedający powinien mieć potwierdzenie zawarcia umowy z zakładem ubezpieczeń, ale najlepszym rozwiązaniem jest samodzielna weryfikacja tej kwestii. Obecnie nie ma z tym problemów. Możesz to zrobić na dwa sposoby:
  • Sprawdzić ubezpieczenie na dany dzień w bazie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego: tutaj. Musisz znać jedynie numer rejestracyjny pojazdu lub numer VIN, zatem do weryfikacji nie potrzebujesz nawet dowodu rejestracyjnego.
  • Skorzystać z https://historiapojazdu.gov.pl/ - to narzędzie, które szczególnie powinno się przydać, jeśli jesteś zainteresowany zakupem danego pojazdu, gdyż daje ci ono bardzo duże możliwości weryfikacji samochodu. Możesz m.in. sprawdzić, kiedy auto przechodziło badania techniczne oraz jaki wówczas miało przebieg. W ten sposób łatwo można wykryć cofnięcie licznika (stan licznika gromadzony jest w bazie od 2014 roku). W tym przypadku potrzebujesz numeru rejestracyjnego, numeru VIN oraz daty pierwszej rejestracji.

Co, jeśli sprzedający pojazd nie miał zawartej umowy ubezpieczenia OC? Właściwie zmienia się jedynie to, że będziesz musiał zawrzeć umowę ubezpieczenia samochodu np. w Uniqa w dniu przeniesienia praw własności do pojazdu. Nie odpowiadasz za to, że sprzedający korzystał z pojazdu bez ubezpieczenia - te konsekwencje może ponieść wyłącznie on. Jakie? Kary za brak OC może nałożyć Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. To, że posiadacz sprzedał samochód, nie powoduje, że za okres bez OC nie zostanie obciążony karą. Zdecydowana większość kierowców przyłapanych na braku OC zostaje wskazana bez bezpośredniego kontaktu z posiadaczem pojazdu - za pomocą narzędzia o nazwie wirtualny policjant, które m.in. porównuje datę rejestracji pojazdu z datą zawarcia umowy ubezpieczenia OC. Kary te uzależnione są od długości przerwy w OC i w 2019 roku, w przypadku samochodu osobowego, wynoszą:
  • 900 zł - do 3 dni,
  • 2250 zł - od 4 do 14 dni,
  • 4500 zł - powyżej 14 dni.

Jeśli umowę OC zawrzesz w dniu przeniesienia praw własności do pojazdu, to UFG nie będzie mieć podstaw do nałożenia kary. Warto pamiętać jednak o tym, żeby w umowie bardzo dokładnie określić, kiedy nastąpiło przekazanie pojazdu kupującemu. Dzięki temu unikniesz odpowiedzialności za szkodę, którą sprzedający mógł spowodować na godzinę przed przekazaniem pojazdu.

W przypadku zakupu samochodu bez polisy OC najgorszym rozwiązaniem jest korzystanie z niego bez ubezpieczenia. Kary za brak OC nie są wysokie, biorąc pod uwagę konsekwencje, jakie czekają na nieubezpieczonego sprawcę wypadku. Jeśli jako nieubezpieczony spowodujesz szkodę, to odszkodowanie poszkodowanym wypłaci zakład UFG. Jednak na drodze regresu zwróci się on do ciebie po zwrot tych środków. Wówczas może się okazać, że, w przypadku poważnych szkód, będziesz musiał spłacić nawet miliony złotych odszkodowania. Jak informuje UFG, wielu nieubezpieczonych w dalszym ciągu spłaca regresy za szkody spowodowane w latach 90. XX wieku.

Co jeśli sprzedający miał OC?

W przypadku gdy pojazd był ubezpieczony, możesz korzystać z polisy sprzedającego aż do zakończenia umowy, ale masz też możliwość jej wypowiedzenia. Pamiętaj jednak o zawarciu wówczas nowej umowy ubezpieczenia tak, żeby nie dopuścić do przerwy w OC. Jeśli wybierzesz dalszą współpracę z tym samym TU, to bierz pod uwagę, że zakład ubezpieczeń może dokonać rekalkulacji składki na OC w dowolnym dniu trwania umowy.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Zakup samochodu HDS czy wynajem? Porównujemy oba rozwiązania Hydrauliczny dźwig samochodowy (w skrócie - HDS) to nic innego jak samochód który na wyposażeniu posiada... Czwartek, 2 czerwca 2022
Nocna Jazda rozpoczęła sezon motoryzacyjny! Na Rynku pojawiły się niesamowite samochody! W niedzielę na Rynku Pierwszej Stolicy odbyło się motoryzacyjne rozpoczęcie sezonu zorganizowane przez... Poniedziałek, 16 maja 2022
Czy warto kupić opony wielozesonowe? Opony wielosezonowe zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Z czego... Niedziela, 15 maja 2022
W niedzielę motoryzacyjne rozpoczęcie sezonu Drodzy motomaniacy, Nocna Jazda Samochodem Bez Celu Gniezno wspólnie z Dynamic Strong Klub Sportowy... Środa, 11 maja 2022