moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Paulina Hennig-Kloska wyśle nietypową "kartkę świąteczną" Zbigniewowi Dolacie

Środa, 4 grudnia 2019
 • Paulina Hennig-Kloska wyśle nietypową

Posłanka Paulina Hennig-Kloska wyśle w tym roku nietypową "kartkę świąteczną" posłowi Zbigniewowi Dolacie. Dlaczego?

Zamiast kartki świątecznej poseł Dolata otrzyma ode mnie w tym roku analizę, z której wynika, że pod względem kondycji finansowej powiat gnieźnieński ma najtrudniejszą sytuację z wszystkich powiatów w Polsce - mówi Paulina Hennig-Kloska. Podobne przesyłki trafią do wszystkich radnych klubu PiS zasiadających w radzie powiatu gnieźnieńskiego. Wszystko po to, by pan Poseł i państwo radni nigdy już nie mówili publicznie, że zostawili starostwo powiatowe w Gnieźnie w dobrej kondycji finansowej.

Z analizy, do której odnosiła się gnieźnieńska parlamentarzystka wynika, że powiatowi gnieźnieńskiemu jako jedynemu w Polsce grozi w 2020 roku ujemna nadwyżka operacyjna brutto, co oznacza, że przyszłoroczne wydatki bieżące przewyższą przyszłoroczne dochody i bez cięcia kosztów zarząd nie będzie w stanie przygotować i uchwalić budżetu na rok przyszły zgodnego z ustawą o finansach publicznych. Z czego ta sytuacja wynika? Zdaniem posłanki do takiego stanu rzeczy doprowadziła polityka poprzedniego zarządu koalicji PiS-PSL-ZG pod kierownictwem starosty Beaty Tarczyńskiej, który rozdmuchał w powiecie koszty stałe i zwiększył lawinowo zadłużenie. Musimy pamiętać, że cała dotychczasowa polityka finansowa starostwa powiatowego w Gnieźnie to efekt pracy poprzedniego zarządu, włącznie z tegorocznym budżetem, który przez poprzedni zarząd był przygotowywany. Problem pogłębił rząd realizując swoje obietnice wyborcze w ciężar samorządów. Dziś widzimy, że obniżka o 1% podatku dochodowego i ulga dla młodych zostały zrealizowane kosztem samorządów, którym spadające przychody nie zostały przez rząd uzupełnione. Prawdą jest więc to co mówi starosta Piotr Gruszczyński, aby do starostwa nie wkroczył komisarz, zarząd musi ograniczyć koszty stałe funkcjonowania. O środkach na większe inwestycje w powiecie na razie możemy zapomnieć, gdyż jeszcze gorzej wygląda sytuacja nadwyżki operacyjnej brutto. Według wspomnianej przez mnie analizy powiatowi brakuje, w tym momencie, środków na spłatę zapadających rat kredytowych i wykup obligacji. Wierzę jednak, że opracowywany program ostrożnościowy i polityka cięcia kosztów postawi finanse powiatu na nogi i do żadnych problemów z płynnością finansową powiatu nie dojdzie - podkreślała Hennig-Kloska.

Warto podkreślić, że analiza, do której odnosiła się posłanka Paulina Hennig-Kloska została sporządzona dla całego kraju przez niezależne źródło, czyli zespół analityczny gazety „Rzeczpospolita”, na podstawie prognoz Ministerstwa Finansów dotyczących wpływów z PIT w 2020 roku oraz prognoz budżetowych samorządów z sierpnia br.

link: https://regiony.rp.pl/finanse/22470-szykuje-sie-wielkie-ciecie-wydatkow?fbclid=IwAR1cGCx7P7hdKrjHNgXERUAXjcOoth6mD99tmNU-JO3RMrzM6NBQN9vlUO8
 

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(12)

 • 06.12.2019 15:00  Odpowiedz na komentarz

  I słusznie. Niech DOLAta wie . Przecież to poprzedni zarząd tak narobił.

 • TO NIECH NAPISZE DO GRUCHY KUPUJĄCEGO SAMOCHÓD ZA 200 BANIEK, ŻE WCZEŚNIEJ POWINIEN DOSTAĆ SŁUŻBOWĄ TACZKĘ NA KTÓREJ ZOSTANIE WYWIEZIONY ZE STOŁKA DO KTÓREGO NIE DORÓSŁ NIE TYLKO WZROSTEM !!!

 • 06.12.2019 05:46  Odpowiedz na komentarz

  Czy p kłoska wyśle zapytanie do gruchy o zakup auta za 200000zl

 • Te Kloska !!! może jakiś kolejny donosik do prokuratury ? Każdy prokurator to już chybe pęka ze śmiechu kiedy dostaje kolejny "merytoryczny" donosik :-) Kobieto ośmieszasz siebie i funkcję którą pełnisz ! Wy z nowoczesnej chyba robicie to specjalnie żeby nikt mądry nie pełnił funkcji posła !?

 • 05.12.2019 13:44  Odpowiedz na komentarz

  Ciekawe co pani poseł powie za 4 lata?

 • 05.12.2019 08:59  Odpowiedz na komentarz

  ponawiam pytanie gdzie przez cały ten czas była Skarbnik powiatu, na pewno małych pieniędzy nie przytula. na początku powinna zostać dyscyplinarnie za to zwolniona. Z informacji uzyskanych ta pani piastuje to stanowisko przez kilkadziesiąt lat. Czy Pan Starosta jest tak niewidomy by nie widzieć tego problemu? chyba, że to nie on sprawuje pieczę nad powiatem. Do redakcji apeluję aby zbadać tę sprawę, wyciągnąć na światło dzienne informacje dla mieszkańców!

 • 04.12.2019 23:23  Odpowiedz na komentarz

  Przecież te wystapienia Dolaty i człowieka bez kręgosłupa są nie do przyjęcia. Gdzie w tym wszystkim jest Tarczyńska? Czyżby powiatem rządził Dolata a Tarczyńska wykonywała jego polecenia i Posiadała jedyną zaletę - lojalność wobec Dolaty?

 • 04.12.2019 20:42  Odpowiedz na komentarz

  O większych inwestycjach możemy Zapomnieć? To oczywiste, kiedy w starostwie zasiada po.

 • 04.12.2019 20:18  Odpowiedz na komentarz

  A co robili przez całe kadencje inni radni powiatowi ??? Jest kilku takich !!! Powinni alarmować gdzie się tylko da. Siedzą cichutko a dietka leci. Pani ma uczulenie na pis ????

 • 04.12.2019 19:55  Odpowiedz na komentarz

  A który inny polski powiat buduje nowoczesny szpital dwa razy. Dwa razy bo władza "po" I "SLD" jak miała władzę nie potrafiła wybrać odpowiednich ludzi do nadzoru nad budową szpitala !

 • 04.12.2019 19:51  Odpowiedz na komentarz

  pANI kLOSKA NIECH SIĘ LEPIEJ PRZYJRZY ZADŁUŻENIU JAKIE CIĄGLE ZWIĘKSZA SIĘ W MIEŚCIE gNIEźNIE. tU DOPIERO LAWINOWO ZWIĘKSZA SIĘ KOSZTY EKSPLOATACJI MIASTA ! bO ZBUDOWAĆ COŚ Z KREDYTU TO KAŻDY POTRAFI. aLE POTEM TO UTRZYMAĆ TO JEST DOPIERO NIE LADA SZTUKA !! a MIASTO gNIEZNO MUSI UTRZYMAĆ KOLEJNE NOWE STADIONY, KOLEJNE SALE GIMNASTYCZNE I WIDOWISKOWE, KOLEJNE ULICE, KOLEJNE MUZEA KOLEJNE SKWERY I PARKI, KOLEJNE POMNIKI. a ZA CO ? zA KOLEJNE KREDYTY ?

 • 04.12.2019 17:04  Odpowiedz na komentarz

  Pani poseł jedno pytanie. No dwa. Gdzie przez cały ten czas była Skarbnik powiatu i jej fantastyczny wydział analiz. Czy wszystkie te panie poniosą odpowiedzialność za stan finansów powiatu? Drugie pytanie. Ile osób zostało przyjęte do starostwa od początku kadencji?

PODOBNE TEMATY
Radny Artur Kuczma przechodzi do partii Szymona Hołowni Artur Kuczma, radny Rady Miasta Gniezna, poinformowało dzisiaj na swoim fanpage'u, że opuszcza szeregi... Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
PiS nie zgadza się ze słowami starosty. Jak zdaniem radnych opozycji wygląda budżet powiatu? Marcin Makohoński wypowiedział się na temat stanu finansów powiatu gnieźnieńskiego. Zdaniem radnego... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 mln zł dla SP nr 3! Niezrozumiała "miłość" prezydenta Budasza i posła Dolaty? Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie otrzymała 4 mln zł na budowę hali sportowej. Środki pochodzą z budżetu... Niedziela, 4 kwietnia 2021
List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl W piątek 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł pt. "Irracjonalne zachowanie posła Dolaty! Nagrywał spotkanie... Środa, 17 marca 2021