moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy prywatne pożyczki to dobre rozwiązanie?

Wtorek, 3 grudnia 2019
 • Czy prywatne pożyczki to dobre rozwiązanie?

Na udzielenie kredytu przez bank wpływa historia kredytowa potencjalnego pożyczkobiorcy, jego zdolność, dochody, ilość członków w gospodarstwie domowym oraz wiele innych czynników.

Niestety nie spełnienie nawet jednego wymogu, może wiązać się z odmową zaciągnięcia kredytu. W takich sytuacjach wiele osób korzysta z pożyczek od osób prywatnych. Czy prywatne pożyczki to dobre rozwiązanie?

Czym są pożyczki prywatne?
Pożyczka prywatna to rodzaj finansowania, który dostaje się od osoby prywatnej, a nie za pośrednictwem banku czy firmy pożyczkowej.

W związku z tym pożyczkę może udzielić np. członek rodziny, przyjaciel, sąsiad lub osoba obca, która nie prowadzi działalności gospodarczej, ale udziela tego rodzaju pożyczek. Taką osobę nazywa się inwestorem.

W zamian za pożyczenie danej kwoty, może zażądać prowizji. Umowa zawierana jest zgodnie z obowiązującym prawem, a dokładnie Kodeksem Cywilnym. Musi być ona zawarta ustnie lub pisemnie. Jeżeli kwota pożyczki przekracza 500 złoty, sporządzona jest umowa z warunkami pożyczki. Powinny się w niej znaleźć następujące dane:
 • dane pożyczkodawcy i pożyczkobiorcy,
 • okres trwania umowy sposób przekazania i spłacenia pożyczki,
 • kwota pożyczki,
 • oprocentowanie i ewentualne koszty dodatkowe i prowizje,
 • kary umowne.

Czy prywatne pożyczki to dobre rozwiązanie?

Chwilówki prywatne cechują się możliwością indywidualnych ustaleń pomiędzy pożyczkodawca, a pożyczkobiorcą. Dzięki temu warto spróbować wynegocjować korzystną umowę. Wymogi, które należy spełnić, aby uzyskać pieniądze, są o wiele mniejsze niż w banku czy w przypadku firm pożyczkowych.

Pożyczkobiorca nie ma obowiązku wykazania swoich dochodów, ilości osób przypadających na gospodarstwo domowe. Dzięki temu rozpatrzenie wniosku jest o wiele szybsze. W przypadku tego modelu finansowania, nie ma znaczenia zdolność kredytowa, która często negatywnie wpływa na proces ubiegania się o kredyt.

Ponadto, do głównych zalet tego typu finansowania zalicza się:
 • brak sprawdzana baza BIK i BIG,
 • brak konieczności wykazywania źródła i wysokości dochodu,
 • brak weryfikacji zdolności kredytowej,
 • brak sprawdzenia historii kredytowej,
 • minimum formalności.

Kto może wziąć prywatne pożyczki?

Prywatną pożyczkę może wziąć tak naprawdę każdy. Nie wymagają one przedstawienia tak dużej ilości dokumentów, jak banki czy firmy pożyczkowe. Ponadto, prywatni pożyczkobiorcy nie sprawdzają bazy BIK i nie jest dla nich ważna zdolność kredytowa ani historia kredytowa.

Dzięki temu mogą je zaciągnąć osoby, które nie uzyskały kredytu w banku. To również świetna opcja dla osób, których dochód jest zbyt mały, aby starali się o udzielenie finansowania w tradycyjnym banku. W przypadku tego rodzaju finansowania nie jest ważne również źródło jak i wysokość dochodu.

Decydując się na taki rodzaj finansowania, pamiętaj aby dokładnie przeczytać umowę. Zwłaszcza wtedy, gdy zawierana jest ona z osobą obcą.
 

Napisz komentarz

Komentarze(3)

 • 17.11.2020 08:05  Odpowiedz na komentarz

  Każdy powinien dostać szansę

 • 24.12.2019 09:21  Odpowiedz na komentarz

  Zgadzam się, też mi to kiedyś uratowało skórę, jak mi się samochód popsuł na kilka dni przed wyjazdem

 • 23.12.2019 15:24  Odpowiedz na komentarz

  Jakiś czas temu zachorował mi pies, a z racji nieprzewidzianych wydatków byłem bez pieniędzy na leczenie, a do wypłaty jakiś tydzień. Gdyby nie taka krótkoterminowa pożyczka zostałbym bez przyjaciela. Pożyczki można brać. Tylko z głową :)

PODOBNE TEMATY
Masz kredyt we frankach? Umów się na bezpłatne spotkanie i dowiedz się jak go unieważnić! Z uwagi na spore zainteresowanie uczestnictwem w konferencjach dotyczących kredytów frankowych, Kancelaria... Wtorek, 8 czerwca 2021
Jak używać Przelicznik Kryptowalut Przelicznik kryptowalut to platforma, gdzie możesz wymieniać kryptowaluty na wielkie światowe waluty... Poniedziałek, 29 marca 2021
Gdzie mogę sprawdzić kurs wymiany oraz opłacalnie wymienić walutę? Chcesz sprawdzić aktualne kursy wymiany walut lub wymienić walutę na najkorzystniejszych warunkach?... Środa, 17 marca 2021
Jesteś posiadaczem kredytu we frankach szwajcarskich? Zapraszamy na bezpłatne spotkanie, by dowiedzieć się jak go unieważnić! Kancelaria Radcy Prawnego Marii Kapelińskiej zaprasza na spotkanie kredytobiorców posiadających zobowiązania... Piątek, 5 marca 2021