moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Ostatni nabór do WOT

Piątek, 29 listopada 2019
  • Ostatni nabór do WOT

Ponad 70 osób postanowiło jeszcze przed końcem roku zmienić swoje życie i zostać żołnierzem 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej. W piątek kandydaci przekroczą bramę jednostki wojskowej.

Dokładnie 74 rekrutów za moment rozpocznie swoją przygodę z mundurem. To ostatni w tym roku nabór w Wielkopolsce. Przyszli terytorialsi muszą stawić się przed bramą 33. Bazy Lotnictwa Taktycznego w Krzesinach wczesnym rankiem. Spędzą tam jednak tylko jeden dzień, bo tyle wystarcza na pobranie podstawowego żołnierskiego wyposażenia. Rekruci będą musieli pobrać mundury i niezbędny sprzęt (karimata, hełm, śpiwór, plecak piechoty). Tego dnia instruktorzy z 12 WBOT sprawdzą również, w jakiej formie rekruci przekraczają próg jednostki. Każdy kandydat musi przystąpić do egzaminu z wychowania fizycznego.

Przyszli żołnierze zasilą bataliony lekkiej piechoty w Śremie oraz w Lesznie, zanim jednak to nastąpi, muszą odbyć szesnastodniowe szkolenie podstawowe (tzw. „szesnastka”). Dla większości z przyszłych żołnierzy to duże wyzwanie. Każdy dzień to kilkanaście godzin intensywnego szkolenia. Przyszli terytorialsi będą uczyć się bezpiecznego i efektywnego posługiwania bronią, taktyki, topografii i udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Ostatniego dnia czeka ich egzamin sprawdzający stopień wyszkolenia rekrutów czyli tzw. „pętla taktyczna”.

Ci, którzy podołają temu wyzwaniu, złożą uroczystą przysięgę wojskową 14. listopada na placu jednostki w Śremie. Oczywiście szkolenie podstawowe to dopiero początek służby w WOT, bo szkolenie zasadnicze trwa trzy lata. Wówczas żołnierze przechodzą certyfikację  i osiągają gotowość do walki.

Ochotnicy, którzy nie zdążą wraz z końcem roku zrealizować swoich planów związanych ze służbą wojskową, mogą już po nowym roku wstąpić w szeregi wielkopolskiej brygady OT. Pierwsza taka okazja to szkolenie podstawowe zaplanowane w dniach 11-25.01.2020r., które zakończy się wyjątkową przysięgą z okazji drugich urodzin brygady oraz uroczystego nadania jednostce sztandaru. Żołnierze będą przysięgać służbę Ojczyźnie na poznańskim Placu Wolności.

Druga możliwość odbycia szkolenia podstawowego to ukłon głównie w stronę uczniów i studentów. Aby nie tracić dni nauki, wielkopolska brygada proponuje szesnastodniowe ćwiczenia  w ramach projektu „Ferie z WOT” (25.01 - 08.02.2020r.). W ubiegłych edycjach program okazał się strzałem w dziesiątkę i cieszył się bardzo pozytywnym odbiorem.

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
"Telewizja kłamie" w Gnieźnie - fotorelacja W poniedziałek na scenie I LO wystąpili aktorzy znani ze szklanego ekranu. Tym razem do Gniezna przyjechał... Wtorek, 19 października 2021
Poszukiwany sprawca kradzieży z włamaniem Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie prowadzą postępowanie w sprawie kradzieży z włamaniem. Wtorek, 19 października 2021
Wypadek w Woźnikach! Sprawca wjechał w auto stojące na czerwonym świetle! Dzisiaj ok. godz. 14.00 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku na skrzyżowaniu w Woźnikach.... Wtorek, 19 października 2021
Co zrobić w przypadku potrącenia dzikiego zwierzęcia? Aura jest coraz chłodniejsza, dni są krótsze, a zwierzyna łowna o tej porze migruje w poszukiwaniu pożywienia.... Wtorek, 19 października 2021