moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

W piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

Środa, 27 listopada 2019
  • W piątek Młodzieżowy Strajk Klimatyczny

W piętek o godz. 10.30 na placu przed Teatrem Fredry w Gnieźnie odbędzie się Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.

Kryzys klimatyczny musi być priorytetem parlamentu, bez względu na jego skład - z tego powodu nawet świeżo po wyborach, oczekujemy od jego nowych członków natychmiastowych i zdecydowanych działań. Po wrześniowej mobilizacji praktycznie wszystkie partie tworzące nowy parlament podpisały nasze postulaty, jednocześnie zobowiązując się do ich realizacji. Tak jak zapowiadaliśmy - nie wystarczą nam obietnice i puste słowa. Będziemy naciskać na tych, którzy zdecydowali się nas reprezentować, dopóki słowa nie będą odzwierciedlone w działaniu.

Polska jest jednym z największych trucicieli w Europie, a mimo to nadal nie ma wystarczająco ambitnych planów na wyzerowanie (netto) emisji gazów cieplarnianych. Tydzień po proteście, 6 grudnia, odbędzie się kolejny szczyt - COP25 w Madrycie, jednak co z tego, że podpisywane będą coraz to nowe umowy międzynarodowe, jeżeli zawarte w nich ustalenia nie będą realizowane?

W jednym z podpisanych postulatów politycy zobowiązali się do prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o stanowisko nauki, które mówi jasno - konieczne jest osiągnięcie przez wszystkie kraje świata neutralności klimatycznej do 2050 roku. Trzeba zmusić władze do faktycznego działania, dlatego znów wyjdziemy na ulice, żeby przypomnieć politykom i polityczkom o ciążącej na nich odpowiedzialności!

Data strajku zbiega się też z dniem wielkich wyprzedaży w sklepach - Black Friday.
Ponieważ przemysł przyczynia się do emisji dużej ilości gazów cieplarnianych do atmosfery, ten dzień jest symbolem destrukcyjnej działalności człowieka, która dąży jedynie do chwilowego zysku. Niestety odmówienie udziału w tym dniu, nie rozwiąże kryzysu, z którym się mierzymy. Potrzebne są zmiany na poziomie systemowym, dlatego najlepsze, co możecie zrobić, to przyjść na protest.

29 LISTOPADA PRZYJDŹ NA PROTEST, aby pokazać politykom i polityczkom, że patrzymy im na ręce: DOSYĆ SŁÓW, TERAZ CZYNY!

A oto NASZE POSTULATY, do których realizacji zobowiązali się politycy:
1. Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC) powołanego przez ONZ.
Oczekujemy, że sugerowane przez środowisko naukowe rozwiązania będą wdrażane niezwłocznie we współpracy międzynarodowej.

2. Wzywamy parlament polski, by oficjalnie uznał katastrofę klimatyczną poprzez ogłoszenie stanu kryzysu klimatycznego.
Kwestia kryzysu nie może być przedmiotem ideologicznych sporów - w obliczu katastrofy musimy mówić wspólnym głosem, ponad podziałami.

3. Domagamy się zawarcia kompleksowej i aktualnej wiedzy o mechanizmach kryzysu klimatycznego w podstawie programowej na wszystkich szczeblach edukacji, przy zapewnieniu kadrze nauczycielskiej obowiązkowych szkoleń w tym zakresie.
Jednocześnie edukację klimatyczną w pełnym zakresie swoich kompetencji powinny zapewniać samorządy lokalne.

4. Żądamy przyjęcia przez parlament RP ustawy powołującej ekspercką i niezależną Radę Klimatyczną, której zadaniem będzie opracowanie strategii osiągnięcia neutralności klimatycznej Polski do roku 2040 oraz kontrola realizacji tej strategii.
Ustawa ta musi być stworzona przy aprobacie środowiska naukowego, maksymalnej transparentności i przy szerokich konsultacjach społecznych.

5. Oczekujemy podjęcia natychmiastowych kroków prowadzących do przeprowadzenia sprawiedliwej transformacji gospodarki w celu redukcji emisji gazów cieplarnianych.
Wymagamy by respektowano prawa i potrzeby wszystkich których dotkną skutki transformacji, szczególnie osób zatrudnionych w sektorach energetyki, rolnictwa, przemysłu i transportu.  
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(3)

  • 28.11.2019 11:10  Odpowiedz na komentarz

    Ciekawe czy organizatorzy tego strajku, którzy chcą realizacji postulatu: "Żądamy prowadzenia polityki klimatycznej w oparciu o aktualne stanowisko nauki wyrażone w najnowszych raportach Międzynarodowego Zespołu ds. Zmian Klimatu (IPCC)" przeczytali te raporty? Wątpię w to. Ja zacząłem czytać. To lanie wody, brak konkretnych rozwiązań, same sugestie, których realizacja ma niepewny efekt. Ogólne jakieś proponowane działania bez określenia skutków i metod ani technologii. Po prostu ktoś wykorzystuje te raporty, aby nimi straszyć i jeszcze na tym zarabiać. Do tego angażuje się w to młodzież.

  • 28.11.2019 10:32  Odpowiedz na komentarz

    Te postulaty są zbyt ogólne. Gdzie konkrety? Pewnie są zbyt radykalne, aby się nimi chwalić. Do tego widzę powoływanie jakichś nowych organów, czyli nowe stanowiska i skok na kasę. Zresztą w tym wszystkim chodzi tak naprawdę o pieniądze. Do tego lewaki wykorzystają sytuację, aby promować weganizm. Ciekaw jestem ilu młodych ludzi się na to nabierze?

  • 27.11.2019 06:36  Odpowiedz na komentarz

    Zmiana klimatu nie zależy od wyprodukowanego co2 po prostu się tak dzieje, że co ileś tysięcy lat klimat się zmienia i to aż 500 naukowców udowodnilo. Dlaczego kraje unii tylko rabatu na na co2? A takie potężne Chiny, USA wyśmiewany się z pakietu co2? Japonia po tragedii z elektorów ia postanowiła wybudować nowe Ale węglowe. Inni nie widzą zagrożenia tylko chora Unia. Jak myślicie o co chodzi? Nie wiesz to właśnie chodzi o kasa i robienie ludzie w bambuko

PODOBNE TEMATY
Strefa Bezpieczeństwa Compensy w Gnieźnie W niedzielę 26 czerwca na Rynku w Gnieźnie odbył się piknik rodzinny "Strefa Bezpieczeństwa Compensy".... Poniedziałek, 27 czerwca 2022
Ponad 5 tysięcy uczniów szkół podstawowych rozpoczęło wakacje Dla 5 253 uczniów nadszedł czas zakończenia miejskiego roku szkolnego. Prezydent Tomasz Budasz wspólnie... Niedziela, 26 czerwca 2022
Gmina Gniezno gotowa na bezpieczne wakacje! Wszystkie szkoły z terenu Gminy Gniezno przeprowadziły akcję "Bezpieczne wakacje w Gminie Gniezno".... Sobota, 25 czerwca 2022
Dzieci ze Szkoły Milenium poznawały różne zawody W świetlicy szkolnej numer 1, z inicjatywy nauczycielki Katarzyny Żeleźniak, odbył się cykl spotkań... Sobota, 25 czerwca 2022