moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Czy w Urzędzie Gminy Gniezno zabraknie pieniędzy na wypłaty dla pracowników?

Środa, 20 listopada 2019
 • Czy w Urzędzie Gminy Gniezno zabraknie pieniędzy na wypłaty dla pracowników?

Z wypowiedzi Skarbnik Gminy Gniezno podczas XVI sesji Rady Gminy Gniezno wynika, że może zabraknąć pieniędzy na wypłaty dla pracowników. Okazuje się jednak, że to wina poprzedniego włodarza.

Poprosiliśmy urząd  o komentarz w tej sprawie. Poniżej odpowiedź, którą otrzymaliśmy: 

Szanowny Panie Redaktorze,

pracownicy Urzędu Gminy otrzymają wynagrodzenia w terminie, w wysokości objętej odpowiednimi umowami. Jednocześnie wyjaśniam, że  jako jednostka samorządowa zobowiązani jesteśmy do wydatkowania środków zgodnie z zapisami budżetu uchwalonego na dany rok budżetowy.
Ważną informacją jest to, że obejmując urząd pod koniec listopada 2018 roku, w urzędzie gminy zatrudnionych było 32 pracowników, pomimo, że  uchwała budżetowa na rok 2019 przewidywała  28 etatów.
W budżecie gminy przygotowanym przez mojego poprzednika na kolejny rok budżetowy 2019, nie zostały także uwzględnione pieniądze na przewidziane prawem wypłaty: odprawy emerytalnej, pracowniczej nagrody jubileuszowej oraz wypłat ekwiwalentów za urlop odchodzącym pracownikom.
Mając na uwadze liczbę mieszkańców załatwiających sprawy w urzędzie, kluczowym rozwiązaniem stało się  zwiększenie liczby etatów.
Koniec roku budżetowego wyzwala konieczność przeszacowania budżetu i korekty dochodów i wydatków. Jest to jednocześnie szansa na pokrycie ewentualnej luki finansowej, która często ujawnia się w różnych obszarach i wynika z niedoszacowania potrzeb w planowanym budżecie.
Z poważaniem
Maria Suplicka
Wójt Gminy Gniezno

Urząd Gminy Gniezno prawdopodobnie upora się z finansami w stopniu takim, że pracownicy nie muszą martwić się o swoje wynagrodzenia. Nie zmienia to jednak faktu, że poprzedni wójt źle zaplanował budżet na kolejną kadencję.

tekst: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(22)

 • W budżecie na 2019r zostało zaplanowane 28 etatów, zmiana stażu plus dodatkowe jeśli dobrze pamiętam 2 lub 3 etaty zaznaczone w dziale 900 rozdział 90002 - GKiOŚ (razem 32 etaty). Mnie zastanawiają wydatki na PR'owca i artykuły sponsorowane w któryh wybiela się pani wójt za nasze pieniądze. A skoro ludzie w gminie "pierdzieli w stołek" to po co kolejnych 6 pracowników ???

 • Proszę jeszcze sprawdzić w projekcie budżetu na 2020 rok dział administracji publicznej, rozdział 75095, paragraf 4300 i to co jest napisane drobnym drukiem czyli artykuły sponsorowane na stronach internetowych. Naprawdę warto przeglądać dokumenty. A aktualna rada może się właśnie czepia dlatego że ma powód. Wójt obiecał w kampanii rozsądne wydawanie pieniędzy a okazuje się że wydaje ponad miarę na rzeczy zbędne, również przez pół roku gmina płaciła za osobę od PR około 2800 brutto miesięcznie...

 • W projekcie budżetu na 2019 rok jest zapisane tak: wynagrodzenia dla 28 pracowników urzędu, zmiana stażu, zaplanowano 2 nagrody jubileuszowe za 35 lat pracy, 3 odprawy emerytalne, nagrody 6% od funduszu płac oraz 1 nowy etat. Czyli wychodzi że były zaplanowane pieniądze na 30 etatów plus 2 etaty z gospodarki komunalnej ktore wypłacane są z innego paragrafu. Czyli w sumie 32 pracowników. W artykule występuje przekłamanie. Proszę mieszkańców aby śledzili na BiPie szczególnie uchwały budżetowe i zmiany do niej.

 • Liczba pracowników jest większa o 5 osób w stosunku do kwoty planu na 2019r. Dodatkowo na niektórych stanowiskach nastąpiły zwolnienia z koniecznością wypłacenia odpraw i ekwiwalentow - czego rowniez budżet nie zakładał. Mimo posiadanej wiedzy wojt gminy prowadziła i wciaz prowadzi rozdmuchana polityka zatrudnienia. A moze oprocz lekkiej ręki do zwalniania i zatrudniania, co wiąże się z dodatkowymi niezaplanowanymi kosztami , pani wojt WYPŁACIŁA jeszcze nagrody pracownikom? Pani Wójt nie przyjmuje do wiadomości że nie wszystkie zachcianki są do zrealizowania

  22.11.2019 12:43

  Trudno się dziwić że były zwolnienia jak kilka kobiet siedziało, pierdziało w stołki, spijało kawki, plotkowało z koleżankami i po 30 minut wisiało na telefonie zamiast pozyskiwać fundusze unijne. Dawno powinny być zwolnione. Pytanie co robiły byłemu wójtowi że je trzymał na stołeczkach.

 • 22.11.2019 10:35  Odpowiedz na komentarz

  A Pan od promocji ile zarabia ?

 • 22.11.2019 05:22  Odpowiedz na komentarz

  nie ma pojęcia o źądzeniu to się zwala na poprzedników podobnie jest w Niechanowie

  22.11.2019 11:10

  Ty za to nie masz pojęcia o poprawnej pisowni :D

 • Gdyby nie było zmiany wójta to przez kolejne lata gmina tak by się pogrążyła że sięgnęłaby dna. Ile spraw było zamiatanych pod dywan? Jak były podrabiane podpisy? Niech się wypowiedzą byli pracownicy! Wójtowi nie chciało się ruszyć poza swój gabinet gdzie spijał kawki z kolegami.

 • 21.11.2019 23:09  Odpowiedz na komentarz

  Kilku pracowników wyleciało bo oprócz gadania przez telefon i picia kawy właściwie nic nie robili. Fundusze unijne w gminie leżały. Nie pozyskiwano środków w najlepszych latach dotacji. Wiele na tym gmina straciła i tego już się nie nadrobi. Nie ma się co dziwić, że nowa wójt ma takie problemy skoro nie przewidziano pieniędzy nawet na odprawy i ekwiwalent. wolna amerykanka na całego.

  22.11.2019 21:12

  To nie zwalnia z prowadzenia działań zgodnie z przepisami !

 • LEman był wójtem przez kilkanaście lat i teraz po zmianie władzy wychodzą wszystkie brudy i zaniedbania. Dlatego dwukadencyjność jest prawidłowym rozwiązaniem.

 • Z tego co się orientuję zatrudniła Zastępcę wójta, nową panią sekretarkę, następnego informatyka, pana od promocji Gminy Gniezno. To pieniędzy na wypłaty ZABRAKŁO. To są cztery nowe etaty.

 • Dlaczego nikt nie pilnował wójta i pracowników nad ilością urlopów. Urlopy się nagromadziły niektórzy z stołka zlecieli inni sami się zwolnili lub uciekli a koszty urosły odpraw. Część rady jest poprzedniej kadencji i co teraz krzyczą ze coś nie tak a wcześniej tego nie widzieli może brak szkoleń wyjazdowych lub integracji pracowniczo-radnych

 • 21.11.2019 14:13  Odpowiedz na komentarz

  W Gminie przybywa mieszkańców, to i ludzi więcej potrzeba, co nie zmienia faktu, że poprzednia rada srodze się pomyliła uchwalając taki budżet na 2019 rok.

 • Czy to są treści sponsorowane? po raz kolejny zrzucanie winy na byłego Wójta zaczyna się robić zabawne. Zarówno Pani Wójt jak i Radni nowej kadencji uchwalali budżet, jeśli coś było niejasne lub błędne należało to zmienić dawno temu (zatrudnienie leży w gestii Włodarza Gminy). Ilość pracowników wzrasta z 32 do 38 czyżby była to praca ochotnicza ? Za dyscyplinę finansową gminy odpowiada Wójt, który urzęduje a nie urzędował. Wiązałem spore nadzieje ze zmianą na tym stanowisku, niestety patrząc na dotychczasowe poczynania włącznie z budową drogi ?pod nosem? na początku kadencji oceniam słabo

 • 21.11.2019 14:08  Odpowiedz na komentarz

  Do Tomasz i Balala.
  zapytajcie poprzedniego Wójta jak to się stało, że przez kilka ostatnich lat nie był na urlopie i jaki wziął z tego tytułu ekwiwalent.

 • Rok 2020 zweryfikuje prace wójt i rady gminy czy dobrze wybraliśmy.rok 2019 wiadomo budżet po byłym wojcie i tylko go wykonać i ciężko coś zrobić nowego. Narazie co można powiedzieć to brak jedności rady i dzielenie gminy na mieszkańców i rolników. Nikt nie może zrozumieć ze gmina z wiejskiej wsi robi się powoli malym miasteczkiem z dużą ilością domów jednorodzinnych gdzie prawa wiejskie zmieniają się powoli w miejskie ze zamiast świetlic zlat 80-90 chcemy drogi szkoły chodniki kanalizację gazyfikacje. mamy XXI wiek a nie średniowiecze.

 • 21.11.2019 13:10  Odpowiedz na komentarz

  A jak pani Wójt zatrudniała zastępcę to twierdziła , że pieniędzy starczy.

 • 21.11.2019 10:02  Odpowiedz na komentarz

  Mam pytanie czy poprzedni wójt odpowiada za stan gminnych finansów czy może ponieść jakieś konsekwencje??? Widzę ,że nasza gmina goni Niechanowo. Gdzie można sprawdzić aktualne zadłużenie gminy????

  25.11.2019 22:12

  Nie wierz w bajki jakie opowiadają lecz radzę mieć swój rozum. Niechanowo jest jedną z mniej zadłużonych gmin w powiecie, ale jak słuchacie tych co dużo krzyczą to się nie dziwię że macie fałszywe informacje

  22.11.2019 15:59

  Na BIP w urzędzie gminy

PODOBNE TEMATY
Ulica Pułkowa jest nieprzejezdna! Mieszkańcy więli sprawy w swoję ręce! Ze względu na panującą pogodę ulica Pułkowa (droga gruntowa), łącząca ulicę Wrzesińską z Grunwaldzką,... Czwartek, 27 stycznia 2022
Przebudowa drogi krajowej nr 15 już w 2023 roku! Ruszył pierwszy przetarg! Ruszył przetarg na dokumentację projektową dla rozbudowy drogi krajowej nr 15 na odcinku Gniezno - Czeluścin.... Poniedziałek, 10 stycznia 2022
Kolejny etap rozbudowy ul. Wolności rusza na początku roku Miasto Gniezno, jako inwestor zadania "Rozbudowa ul. Wolności w Gnieźnie" informuje, że od 3 stycznia... Poniedziałek, 3 stycznia 2022
Zimowe pejzaże Niechanowa uchwycone podczas spaceru Najzimniejsze Święta w XXI wieku i niesamowite pejzaże - tak w skrócie można podsumować ostatnie 2 dni.... Niedziela, 26 grudnia 2021