moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Akcja zima 2019/2020! Serwis Szpot zaprasza na wymianę opon

Środa, 13 listopada 2019
  • Akcja zima 2019/2020! Serwis Szpot zaprasza na wymianę opon

Opony są jednym z najbardziej aktywnych narzędzi bezpieczeństwa w samochodzie, w końcu to jedyny element, który bezpośrednio styka się z powierzchnią drogi i to na stosunkowo niewielkiej przestrzeni. Nowoczesne samochody są wyposażone w szereg systemów, które poprawiają bezpieczeństwo i asystują kierowcy.

Wiele mówi się o wspomaganiu siły hamowania, napędach na wszystkie koła czy kontroli trakcji. Jednak wszystkie te nowinki nie są w stanie działać poprawnie i skutecznie, jeśli opony naszego samochodu nie będą w dobrej kondycji - mówi nam Kierownik Serwisu Firmy Szpot w Swarzędzu. Duża część wypadków samochodowych spowodowanych stanem technicznym pojazdu, ma związek z kondycją lub przyczepnością ogumienia.

Wyższa świadomość kierowców
Coraz większa ilość kierowców uświadomiło sobie, jak właściwe opony mogą wpłynąć nie tylko na ich bezpieczeństwo, ale również na komfort jazdy. Samochód osobowy waży średnio 1,5 tony, dodając do tego moc silnika często przekraczającą 100 KM oraz różne warunki pogodowe charakterystyczne dla naszego klimatu, przymus posiadania dobrej jakości opon jest zrozumiały.

Opony letnie a zimowe
Opony w trakcie eksploatacji zużywają się i tracą swoje właściwości. Kiedy się zużywają, bardzo pogorsza się ich przyczepność oraz odporność na warunki atmosferyczne. Dlatego już prawie wszyscy kierowcy rozumieją potrzebę posiadania opon dedykowanych do odpowiedniego sezonu. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu, kiedy hitem były opony całoroczne nasze samochody wyglądały zgoła inaczej. Były lżejsze, mniej bezpieczne, mało komfortowe i co najważniejsze - nie rozwijały dużych prędkości na drogach szybkiego ruchu. Stąd wzrost przeciętnej masy samochodów sprawił, że pojawiła się konieczność stworzenia dwóch rodzajów opon: letnich i zimowych. Obecnie całoroczne opony nie są w stanie zapewnić optymalnego poziomu przyczepności tak ciężkich i mocnych pojazdów, dlatego każdy samochód powinien posiadać dwa komplety opon sezonowych.

Jak dobrać odpowiednie opony?
Odpowiedni bieżnik i właściwe ciśnienie powietrza w oponach są podstawowymi czynnikami odpowiadającymi za funkcjonalność opon. Niedostateczne ciśnienie może w ekstremalnych sytuacjach powodować wybuch opony ale na co dzień wpływa znacząco na komfort jazdy. Natomiast zbyt duże ciśnienie wielokrotnie zwiększa ryzyko poślizgu na mokrej nawierzchni. Opony przeznaczone do jazdy w zimowych warunkach atmosferycznych, różnią się od opon letnich składem mieszanki gumy i rzeźbą bieżnika. Warto pamiętać o wysokości bieżnika, najlepszy to ten, który ma minimum 3mm dla opony letniej i 5mm dla opony zimowej - wskazuje Kierownik Działu Części Firmy Szpot.

Gdzie zakupić odpowiednie opony?
Na bezpieczeństwo jazdy, nawet przy zastosowaniu odpowiedniego ogumienia składa się wiele czynników dotyczących między innymi pracy układu zawieszenia. Dlatego tak ważne jest aby minimum dwa razy w roku, udać się do profesjonalnej stacji diagnostycznej nie tylko celem zakupu nowych opon sezonowych, ale również by sprawdzić wszystkie inne czynniki, które mogą mieć wpływ na prawidłowe funkcjonowanie auta. W wielu modelach nowoczesnych samochodów, założenie innych kół niż tych, które polecane są przez producenta, może skutkować wyświetleniem komunikatu o niewłaściwym ciśnieniu w oponach. Zatem niezwykle istotne jest, aby dokonać zakupu w profesjonalnej stacji kontroli pojazdów. Taką usługę oferuje autoryzowany dealer samochodowy Szpot w Swarzędzu przy ul. Wrzesińskiej 174, Wrzesińskiej 191 oraz przy ul. Kaliskiej 2 w Poznaniu. Można tam zakupić nie tylko nowe opony prawie wszystkich wiodących marek, ale również mieć pewność, że pochodzą ze sprawdzonego źródła. Dodatkowo profesjonaliści autoryzowanego serwisu sprawdzą wszystkie układy, które odpowiadają za bezpieczeństwo kierowcy no i prawidłowo wyważą koła.
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Nocna Jazda rozpoczęła sezon motoryzacyjny! Na Rynku pojawiły się niesamowite samochody! W niedzielę na Rynku Pierwszej Stolicy odbyło się motoryzacyjne rozpoczęcie sezonu zorganizowane przez... Poniedziałek, 16 maja 2022
Czy warto kupić opony wielozesonowe? Opony wielosezonowe zaczynają cieszyć się coraz większą popularnością wśród polskich kierowców. Z czego... Niedziela, 15 maja 2022
W niedzielę motoryzacyjne rozpoczęcie sezonu Drodzy motomaniacy, Nocna Jazda Samochodem Bez Celu Gniezno wspólnie z Dynamic Strong Klub Sportowy... Środa, 11 maja 2022
Turystyczny rajd samochodowy Wiosna 2022 - Zielono Mi przeszedł do historii W sobotę miłośnicy 4 kółek z Gniezna i okolic przyjęli zaproszenie gnieźnieńskiej delegatury Automobilklubu... Niedziela, 24 kwietnia 2022