moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 walczy o bezpieczne przejście dla pieszych

Wtorek, 5 listopada 2019
 • Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 walczy o bezpieczne przejście dla pieszych

Rada Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8 w Gnieźnie, mieszczącej się na os. Grunwaldzkim, domaga się bezpiecznego przejścia dla pieszych. Zebrano już 458 podpisów pod wnioskiem o zamontowanie sygnalizacji świetlnej na przejściach przez ul. Grunwaldzką i 17 Dywizji Piechoty. Rodziców wspiera posłanka Paulina Hennig-Kloska.

Poniżej treść wniosku złożonego przez Radę Rodziców na ręce Starosty Powiatu Gnieźnieńskiego:

Szanowny Panie Starosto,
jako przewodniczący Rady Rodziców Szkoły Podstawowej nr 8, podjąłem intensywne starania o poprawę bezpieczeństwa na ulicach przylegających do terenu tej szkoły.
W opinii rodziców uczniów uczęszczających do SP nr 8 a także pozostałych członków Rady Rodziców, wzmożony ruch kołowy na okolicznych ulicach, ograniczona widoczność wynikająca z usytuowania zakrętów oraz brak sygnalizacji świetlnej, to poważne zagrożenia dla bezpieczeństwa uczniów uczęszczających samodzielnie do tej szkoły.
Rodzice podkreślają, że Szkoła Podstawowa nr 8 przy ul. Pawła Cymsa to najliczniejsza szkoła podstawowa w Gnieźnie. Kształci dzieci zamieszkałe w południowej części miasta. Obejmuje zasięgiem najbardziej rozległy obwód szkolny w naszym mieście. (Wystarczy spojrzeć na mapę okręgów szkolnych, publikowaną na stronie Urzędu Miasta, by się o tym przekonać.)
Uczniowie dojeżdżają do ww. Szkoły Podstawowej komunikacją miejską. Z oddalonych osiedli są dowożeni przez rodziców. Najbliżej zamieszkali, dochodzą do szkoły piechotą, niejednokrotnie samodzielnie - w tym samym czasie, w którym ruch w tej okolicy jest bardzo intensywny.  Bowiem w pobliżu szkoły znajduje się zajezdnia MPK, stacja kontroli pojazdów, usytuowane są zakłady pracy, obiekty handlowe i usługowe, także przychodnia, stacja paliw, cmentarz, przedszkole oraz nowo wybudowane osiedle mieszkaniowe.
Jako rodzice niejednokrotnie jesteśmy świadkami niebezpiecznych sytuacji w okolicach przejść dla pieszych, zwłaszcza przy ul. 17 Dywizji Piechoty oraz ul. Grunwaldzkiej. Ponadto, naszym zdaniem oferta MPK nie może być w tej sytuacji w pełni wykorzystana. Nie ma bowiem możliwości bezpiecznego dojścia na przystanki autobusowe zwłaszcza po zakończeniu zajęć. Przejście dla pieszych od strony ul. 17 Dywizji Piechoty znajduje się blisko ostrego zakrętu, co ogranicza widoczność zarówno kierowcom jak i dzieciom. Ponadto kierowcy przejeżdżający tamtędy bardzo często łamią przepisy przekraczając dozwoloną prędkość oraz parkując na zakazie zatrzymywania się i postoju.  W przeszłości zdarzały się już wypadki zagrażające życiu dzieci. Pan Starosta jako osoba odpowiedzialna za zapewnienie bezpieczeństwa na drogach będących w zarządzie powiatu gnieźnieńskiego nie może czekać z podjęciem działam do czasu tragicznego zdarzenia, w efekcie którego śmierć poniesie któryś z uczniów lub grupa dzieci. Brak sygnalizacji świetlnej w pobliżu przejść dla pieszych czy też osoby odpowiedzialnej za bezpieczne przeprowadzenie dzieci przez jezdnię sprawia, że są to miejsca niebezpieczne. Dodatkowym utrudnieniem od strony ul. 17 Dywizji Piechoty jest tłok w czasie, kiedy rodzice podjeżdżają po swoje pociechy pod szkołę.
Proszę Pana Starostę o przychylne zaopiniowanie wniosku rodziców w sprawie montażu sygnalizacji świetlnej na przejściach dla pieszych przy ul. Grunwaldzkiej oraz ul. 17 Dywizji Piechoty w bezpośrednim sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 8 im Mikołaja Kopernika w Gnieźnie i wpisanie inwestycji do planów inwestycyjnych Starostwa Powiatowego w Gnieźnie w roku 2020. Wniosek osobiście poparło 458 rodziców, których podpisy załączamy do wglądu Pana Starosty.
Z poważaniem
Rafał Kośmicki
Przewodniczący Rady Rodziców
Szkoła Podstawowa nr 8 im. Mikołaja Kopernika w Gnieźnie
Przejścia przy szkole faktycznie są niebezpieczne. Ze względu na jednomyślność rodziców i poparcie parlamentarzystki są duże szanse, że powiat wygospodaruje środki na zamontowanie sygnalizacji świetlnej przy tej placówce.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Mapy Google

Napisz komentarz

Komentarze(8)

 • 07.11.2019 08:54  Odpowiedz na komentarz

  Może jeszcze kładkę nad ulicą zrobić? Jest dobrze widoczne przejscie dla pieszych świeżo po inwestycji poszerzenia łuku. Nie przesadzajcie i nie róbcie z dzieciaków mało rozgarniętych. Zrobicie sygnalizacje a one i tak będą przechodzić 20m dalej... Ja jestem za nie!

 • 06.11.2019 23:04  Odpowiedz na komentarz

  Po ukończeniu tej szkoły ponad 20 lat temu nikt by nie pisał petycji itp o światła a na przeciwko szkoły był salon gier i jakoś bezpiecznie było a teraz z dzieci robicie nieszczęśliwych wszędzie rodzice samochodem do szkoły itp poprostu śmiech na sali pozdrawiam

 • 06.11.2019 21:51  Odpowiedz na komentarz

  Utrudnienia w ruchu to wina ludzi dowożących dzieci do szkoły, ale nie zawsze. Jednak w wielu przypadkach ludzie ci ograniczają płynność ruchu. Zamiast zatrzymać się, wysadzić dziecko i podjechać, to stoją dłużej niż trzeba. Wypytują dziecko czy wszystko zabrało, chcą rozmawiać z nauczycielami, chociaż od tego są zebrania i konsultacje, to niepotrzebne spowalnianie. Dziecko ma być przygotowane w domu, a do szkoły tylko pójść. Minuta na postów, dziecko wysiada, auto odjeżdża i ruch płynniejszy.

 • Rada rodziców powinna wystosować list otwarty do...rodziców przede wszystkim. To jest skandal co rodzicie,dziadkowie,opiekunowie odwalają autami pod szkołą. Najlepiej poobserwować to wtedy zobaczycie co się tam wyprawia. Jak byście otworzyli bramę to wjadą na boisko a nawet do szkoły. Żadne światła nie pomogą. Szkoda pieniędzy. Trzeba tam patroli policji i karać. To SAMo przed trójką,na orła białego,kazimierza,na staszica,w zasadzie jak ktoś napisał pod każdą szkołą,przedszkolem i żlobkiem. Karać tylko karać.

 • A dlaczego umieściliście w artykule stare zdjęcie sprzed paru lat? Obecnie jest droga poszerzona, przejście dla pieszych jest przesunięte i w rzeczywistości wszystko wygląda zupełnie inaczej i z chwilą przebudowy tej drogi bezpieczeństwo się poprawiło.

 • 06.11.2019 07:38  Odpowiedz na komentarz

  Sprawa parkowania przy szkołach jest katastrofalna przy wszystkich placówkach oświatowych. Radni juz dawno powinni sie tym problemem zając. Przy wszystkich szkołach, żłobkach i przedszkolach powinny być zatoki, w których był by dozwolony postój do 5 minut !! Wszyscy kierowcy którzy pozostawiali by tam samochody na dłużej powinni sie liczyć z ich odholowaniem.

 • A może by starczyło, by poparli ich radni z tego osiedla ! Mało ich jest ? Czyż to nie oni mają bezpośredni kontakt z prezydentem naszego miasta ?

 • 06.11.2019 00:37  Odpowiedz na komentarz

  Popieram w pełni tę inicjatywę. Ale część rodziców odwożąca swe pociechy sama stwarza realne zagrożenie parkujac auta na przejściu dla pieszych od strony ul 17 dywizji. A na ul grunwaldzkiej Parkująna w Zatoce autobusowej

PODOBNE TEMATY
Plac zabaw w Skrzetuszewie ponownie zarósł pokrzywami! Ucierpiały dzieci! Czy koszenie trawy przerasta możliwości sołectwa? Plac zabaw w Skrzetuszewie ponownie zarósł chwastami. Obiekt praktycznie nie nadaje się do użytku. O... Czwartek, 19 maja 2022
Uczniowie z Gniezna w walce o Złotą Kotwicę Uczniowie z podstawówek nr 3 i 10 będą walczyły, reprezentując Pierwszą Stolicę Polski, o Złotą Kotwicę... Czwartek, 19 maja 2022
Ponad 800 tegorocznych absolwentów z powiatu przystąpiło dziś do matury Dokładnie 844 abiturientów z 8 powiatowych szkół ponadpodstawowych tuż przed majówką, w piątek (29 kwietnia)... Środa, 4 maja 2022
Zakończenie roku szkolnego klasy maturalnej Liceum Milenium W piątek odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla tegorocznych maturzystów Akademickiego... Poniedziałek, 2 maja 2022