moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Starosta i Wojewoda podarowali Miastu blok w zamian za grunt pod Szkoła Muzyczną i ...?

Poniedziałek, 4 listopada 2019
 • Starosta i Wojewoda podarowali Miastu blok w zamian za grunt pod Szkoła Muzyczną i ...?

Wojewoda Wielkopolski i Starosta Gnieźnieński zgodzili się na propozycję Miasta Gniezna dotyczącą zamiany nieruchomości. Blok po zlikwidowanej Spółce GTBS wróci do miasta kosztem gruntu pod Szkołą Muzyczną przy ul. Mieszka I.

Już 6 sierpnia informowaliśmy o tym, że Prezydent Tomasz Budasz, przy współpracy z posłem Zbigniewem Dolatą, prowadzi rozmowy z Wojewodą Wielkopolskim dotyczące zamiany nieruchomości. Chociaż wówczas wydawało się, że starosta nie przychyli się do planów Miasta, stało się jednak inaczej. Wiele osób może być zaskoczonych tym faktem, ale kiedy bardziej zagłębimy się w sytuację, okaże się, że powiat może znacznie zyskać na podarowaniu Miastu  bloku przy Liliowej. Jak można się spodziewać, za przychylenie się do wniosku Tomasza Budasza złożonego u Wojewody Wielkopolskiego, starostwo ma podobno otrzymać inną nieruchomość. Może to w pewien sposób rozwiązać problem Pogotowia Ratunkowego w Gnieźnie. Mam zarządzenie Wojewody Wielkopolskiego, które dotyczy budynku GTBS-u - mówi prezydent Tomasz Budasz. Historia polegała na tym, że po likwidacji Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sąd odmówił wpisania jako właściciela Miasta Gniezna. My się z tym nie zgadzamy, aczkolwiek wyroki Sądu szanujemy, dlatego też mamy skargę kasacyjną w Sądzie Najwyższym i tą drogą - mimo tych pozytywnych informacji, które mamy - będziemy szli. Udało nam się - tutaj ogromne podziękowania dla pana Wojewody Wielkopolskiego, Zbigniewa Hoffmana oraz Starosty Gnieźnieńskiego, Piotra Gruszczyńskiego, który przychylił się również do mojego wniosku i też będzie wykonawca tego zarządzenia Wojewody Wielkopolskiego, ponieważ pan wojewoda zgodził się na zamianę nieruchomości. Nieruchomość ta będzie zamieniona na grunt, na którym znajduje się Szkoła Muzyczna przy ul. Mieszka I. Wyceny tych nieruchomości dokonane przez biegłego są na 1,7 mln zł jeżeli chodzi o blok po TBS-ie oraz 1,2 mln zł jeżeli chodzi o szkołę muzyczną. Zamiana nastąpi bez obowiązku dopłaty. Ta procedura już się rozpoczęła. Miasto Gniezno ma możliwości prawne sprzedaży mieszkań na rzecz dotychczasowych najemców z bonifikatą 90-procentową, natomiast Pan Wojewoda nie ma takich możliwości prawnych i ewentualna sprzedaż byłaby znacznie niżej. W związku z powyższym przystępujemy do realizacji tego, co obiecałem mieszkańcom. Mieszkańcy w najbliższym tygodniu otrzymają stosowną informację odnośnie tego jak będzie przebiegał proces i myślę, że w ciągu kilku najbliższych miesięcy staną się właścicielami tych mieszkań.

Przyjęta wycena jest według tzw. wyceny czynszowej i według tego blok przy ul. Liliowej jest wart 1,7 mln zł. Warto zaznaczyć, że wycena czynszowa (dochodowa) nijak się ma do rzeczywistej wartości nieruchomości.

Jeżeli Sąd Najwyższy przychyli się do wniosku Miasta Gniezna i uzna rację magistratu, okaże się, że Miasto niepotrzebnie straciło grunt, na którym znajduje się Szkoła Muzyczna. Wówczas roszczenie będzie bezpodstawne, ponieważ zamiana została dokonana. Może więc warto było poczekać do decyzji SN skoro prezydent od początku był przekonany o swojej racji? Decyzja o zamianie może więc dowodzić, że włodarz wie o tym, że przy likwidacji popełniono błąd, chociaż podczas konferencji prasowej podkreślał, że to Sąd popełnił błąd, który nie skorzystał z przepisu, na który powoływał się likwidator Spółki GTBS, tylko z innego.

Warto nadmienić również, że prezydent skorzystał z uchwały, która daje mu możliwość zamiany nieruchomości bez udziału Rady Miasta Gniezna. Chociaż od momentu wprowadzenia w życie tego przepisu mówi się, że jest on niebezpieczny dla majątku Pierwszej Stolicy, radni nadal nic z tym nie robię. Już niebawem Miasto Gniezno może stracić kolejne grunty w ścisłym centrum, ale o tym w kolejnych artykułach. Jak można się domyślić, Starostwo Powiatowe na zamianie nieruchomości straciło przynajmniej kilka milionów złotych, dlatego można się spodziewać, że Miasto przekaże powiatowi inny grunt.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(5)

 • 05.11.2019 13:08  Odpowiedz na komentarz

  Mieszkania w gnieźnieńskim TBS otrzymali ludzie o wysokich dochodach, bo to dla takich osób było budowane. Podkreślić należy, że budynek TBS został wybudowany ze środków miasta Gniezna i pewnie jakiś dotacji państwowych. Mieszkania nie były na sprzedaż. Dzisiaj się dowiadujemy, że ci niebiedni mieszkańcy mają dostać w prezencie zajmowane przez siebie mieszkania. Tak w prezencie, bowiem "sprzedaż" z bonifikatą 90% to nie jest sprzedaż lecz rozdawnictwo miejskiego majątku. Jak pan Prezydent ma chęć obdarowywania mieszkańców Gniezna to niech im najpierw sprezentuje własny dom.

 • CZYTAĆ ZE ZROZUMIENIEM! Teren nie na dworcu ale przy ulicy mieszka i szkoła muzyczna stoi natym terenie - oddając grunt trzeba oddać ze szkołą ! od 1583 roku z przerwami na wojny i pożar na tym terenie była synagoga Dlaczego akurat ten teren ?

 • Miasto TRACI blok TBS wart 1,7 mln na rzecz starostwa później dokonuje zamiany za grunt wart 1,2 mln i jest zadowolone ze od ma dopłaty. Czy naprawdę z gnieźnian robi ktoś idiotów. Poprostu miasto jest w plecy 1.2,mln. Jeśli nie to ja raz w miesiącu chce robić takie interesy z miastem. Panie redaktorze draż pan temat kto odpowie za ponad bańkę w plecy.

 • 04.11.2019 07:19  Odpowiedz na komentarz

  nA TYM GRUNCIE POWSTANIE KOLEJNY PARKING PRZYDWORCOWY. I DOBRZE BO TAM TYCH PARKINGÓW CIĄGLE JEST ZA MAŁO !

 • 04.11.2019 01:38  Odpowiedz na komentarz

  To władze Gniezna już szkoły likwidują ? Ewenement ... Masakra !
  KOMU to jest potrzebny i na co, tak ATRAKCYJNY grunt w centrum miasta !

PODOBNE TEMATY
Rekordowy Budżet Obywatelski. Znamy już wyniki Aż 7 101 mieszkańców Gniezna zagłosowało w Budżecie Obywatelskim Miasta Gniezna na rok 2022. To najwyższa... Środa, 13 października 2021
Premierowy seans filmów z II Wojny Światowej już 23 października w Parowozowni! Czasami zdarza się, że "na dnie szafy" znajdziemy coś niezwykle cennego. Tak się złożyło, że jeden z... Piątek, 1 października 2021
Przebudowa ul. Gdańskiej - postęp prac Trwa przebudowa ul. Gdańskiej w Gnieźnie. Zobaczcie na jakim etapie są prace. Piątek, 1 października 2021
Wiadukt po próbach obciążeniowych! Wiadukt w Gnieźnie pozytywnie przeszedł już próby obciążeniowe. Na obiekt wjechały dwie ciężarówki 4-osiowe... Środa, 29 września 2021