moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Legenda o piastowskiej królowej, która rządziła wikingami

Piątek, 18 października 2019
  • Legenda o piastowskiej królowej, która rządziła wikingami

Czy tajemnicza córka Mieszka I i Dobrawy była jedną z najpotężniejszych kobiet swoich czasów? Królową trzech krajów? Matką trzech królów - w tym Knuta Wielkiego, panującego w Skandynawii i Anglii, jednego z najważniejszych władców wczesnego średniowiecza? Na te pytania odpowie kolejna wystawa Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów”, bo taki jest tytuł najnowszej wystawy gnieźnieńskiego muzeum opowiada o legendarnej Świętosławie/Sygrydzie-Storradzie, jednej z najważniejszych kobiet przełomu I i II tysiąclecia. Jej życie, związane ze Skandynawią, to ciągła walka kobiety o pozycję w zdominowanym przez mężczyzn świecie wczesnego średniowiecza. To historia jak z dobrego hollywoodzkiego filmu - są w niej: miłość, zdrada, wielka polityka i bitwy, a przede wszystkim dramatyczne zwroty akcji. Nic dziwnego, że losy tej postaci stały się inspiracją do powstania jednej z poczytniejszych polskich powieści historycznych naszych czasów autorstwa Elżbiety Cherezińskiej. Jednak czy Świętosława/Sygryda-Storrada rzeczywiście istniała? Czy może jest to późniejsza legenda powstała wokół historycznie potwierdzonej, ale nieznanej z imienia córki Mieszka I i Dobrawy?

Wystawa nie jest typową muzealną ekspozycją z zabytkami. To wystawa mobilna - składająca się ze ścian materiałowych, na których prezentowane są różne zagadnienia związane z tytułową postacią. Ważnym elementem projektu jest film animowany z elementami LIVE Action przedstawiający legendę Świętosławy/Sygrydy-Storrady. W rolę królowej wcieliła się Gosia Koszkur, youtuberka, popularyzatorka archeologii. W realizacji całości uczestniczyli uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Gnieźnie, dzięki którym treść i forma są dostosowane do gustów i estetyki młodszych odbiorców.

„Legenda o piastowskiej Matce Królów” została tak skonstruowana, aby można ją było prezentować np. w szkołach, domach kultury czy bibliotekach w mniejszych miejscowościach - w miejscach oddalonych od muzeów. Istotne znaczenie ma również element multimedialny projektu w postaci filmu. Dzięki jego prezentacji w internecie (również w wersji anglojęzycznej) poszerzy się grono odbiorców „Legendy...”.

Pierwsza prezentacja wystawy odbędzie się 21 października 2019 r. w Szkole Podstawowej nr 2 im. św. Kingi w Kamionce Wielkiej w woj. małopolskim. Jeszcze w tym roku ekspozycja odwiedzi: Ośrodek Kultury w Białowieży (woj. podlaskie), Muzeum Regionalne w Wolinie (woj. zachodniopomorskie) oraz Zakład Karny w Pobiedziskach (woj. wielkopolskie).

Wystawa jest drugą, po „Legendzie o św. Wojciechu z drzwi gnieźnieńskich”, ekspozycją mobilną prezentującą ciekawe postacie z okresu początków państwa polskiego. Tegoroczny projekt dofinansowany został ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z „Funduszu Promocji Kultury” oraz środków Województwa Wielkopolskiego.
 

źródło: MPPP

Napisz komentarz

Komentarze(1)

PODOBNE TEMATY
Dlaczego fantastyka w książkach jest tak popularna? Czytanie książek staje się coraz mniej popularne. Ludzie wolą oglądać filmy czy seriale i w ten sposób... Piątek, 8 października 2021
Już w niedzielę Obóz Ćwiczebny Wojsk Wielkopolskich w Dziekanowicach W niedzielę, 26 września, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym w Dziekanowicach odbędzie się Obóz Ćwiczebny... Sobota, 25 września 2021
Wystawa "Poznański Czerwiec 1956" także w Gnieźnie 65 lat temu stolica Wielkopolski znalazła się na ustach całego wolnego świata. Zdesperowani mieszkańcy... Piątek, 10 września 2021
Pożegnanie lata na Lednicy W niedzielę, 12 września, w Wielkopolskim Parku Etnograficznym odbędzie się 22. edycja cyklicznej imprezy... Sobota, 4 września 2021