moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Wieczory wyborcze Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej w Gnieźnie

Niedziela, 13 października 2019
 • Wieczory wyborcze Prawa i Sprawiedliwości oraz Koalicji Obywatelskiej w Gnieźnie

Według pierwszych sondaży exit poll Prawo i Sprawiedliwość zebrało 43,6% głosów, Koalicja Obywatelska 27,4%, Lewica 11,9%, PSL 9,6%, Konfederacja 6,4%.

W Gnieźnie mandat poselski z PiS-u najprawdopodobniej utrzyma Krzysztof Ostrowski. Parlamentarzysta spodziewał się jednak lepszego wyniku. Jest to wynik, który daje nam samodzielne rządzenie, a to był plan minimum - mówi Krzysztof Ostrowski. Myślę, że w tej chwili nie ma chyba alternatywy dla rządów Prawa i Sprawiedliwości. To jest dobrze nie tylko dla PiS-u, ale także dla Polski, że jest taki wynik. Nie ukrywam, że spodziewałem się większego wyniku w granicach 50% i uważam, że za tą tytaniczną pracę, którą wykonaliśmy, za sukcesy gospodarcze, społeczne czy na arenie międzynarodowej społeczeństwo powinno ocenić nas wyżej. To jest dowód tego, że mamy jeszcze problem z przekazem, że mamy problem przekonać tych nieprzekonanych. Ludzie nadal często głosują emocjami nie patrząc na argumenty - to też jest wyzwanie dla nas na najbliższe lata, żeby starać się to zmienić. To wymaga nowego spojrzenia, pokory, bo sporo wyborców na nas nie głosowało.

Koalicja Obywatelska także jest zawiedziona wynikiem, ponieważ według sondaży PiS zgarnie większość mandatów w Sejmie. Niemniej politycy nie tracą nadziei. Swój mandat utrzyma najprawdopodobniej posłanka Paulina Hennig-Kloska. Te wyniki dają mi nadzieję, ponieważ pamiętajmy, że są to dane sondażowe i do rana może się wydarzyć wiele - mówi Paulina Hennig Kloska. Dzisiaj rzecz rozbija się o 9 mandatów, gdzie sam błąd statystyczny może dać zupełnie inny wynik ostateczny. Czekamy do rana. Jestem wciąż pełna nadziei, że opozycja będzie rządzić. Proszę zobaczyć, że opozycja wygrała wspólnie wybory z PiS-em. Problem polega na systemie D’Hondta, który promuje największego niestety. Procentowo Koalicja Obywatelska, Lewica i PSL wygrały z PiS-em. To pokazuje, że większość jest po naszej stronie.

Frekwencja w wyborach parlamentarnych wyniosła 61,1% i jest najwyższa od 1989 roku kiedy do urn poszło 62,7% Polaków.

Według sondaży Koalicja Obywatelska wygrała tylko w województwach pomorskim i lubuskim. Wahają się natomiast wyniki w województwie zachodniopomorskim.

Podział mandatów w Sejmie:
 • PiS - 239
 • KO - 130
 • SLD - 43
 • PSL - 34
 • Konfederacja - 13

W głosowaniu do Senatu szanse obu wiodących kandydatów z Gniezna na godz. 22.45 są bardzo wyrównane. Według pierwszych informacji w miejscowości Piekary Paweł Arndt zebrał 592 głosy, natomiast Robert Gaweł 492. Godz. 23.30: po zliczeniu głosów z 25 komisji w Gnieźnie Paweł Arndt ma 9 842 głosy, a Robert Gaweł 6 456. Niemalże pewne jest, że to przedstawiciel KO zdobędzie mandat. Godz. 00.15: Paweł Arndt ponad 12 000 głosów, Robert Gaweł ponad 8 000. Godz. 00.45: Gniezno bez 4 komisji Paweł Arndt 15 167, Robert Gaweł 9 852.

Wynik Lewicy w wyborach do Sejmu w naszym okręgu może oscylować w granicach 22%. Największe poparcie miał Tadeusz Tomaszewski, ale co ciekawe - Kacper Parol (najmłodszy kandydat w Polsce) zbiera podobną liczbę głosów do Pauliny Nowak - "jedynki" na liście SLD. Z trzech komisji w Jankowie Dolnym, Kłecku i Piekarach Tomaszewski na godz. 23.45 zebrał 422 głosy.
Godz. 00.05: Gniezno 7 z 39 komisji: 1. Paulina Nowak 181 głosów, 2. Tadeusz Tomaszewski 1 175 głosów, 11. Kacper Parol 158 głosów

Jednym z większych przegranych w naszym okręgu jest Dariusz Pilak. Mimo poparcia prezydenta Tomasza Budasza nie uzyskał oczekiwanego wyniku. W tym wypadku kampania wyborcza poprowadzona była raczej słabo i z wieloma błędami, co odbiło się na liczbie głosów. Najlepszy wynik  w okręgu i to ze wszystkich list zapowiada się u Pauliny Hennig-Kloski (KO). Dobrą kampanię zrobił także Paweł Arndt z KO, który w znacznej części współpracował właśnie z parlamentarzystką. Również Krzysztof Ostrowski (PiS) był widoczny w strategicznych punktach okręgu. Zbigniew Dolata "zaplakatował" nasz okręg, co także powinno znaleźć odzwierciedlenie w ostatecznym wyniku. Tadeusz Tomaszewski (SLD) od wielu lat ma grono wyborców, którzy go popierają. I tym razem zdeklasował rywali ze swojej listy.

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Rafał Jurke, Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(6)

 • 14.10.2019 20:19  Odpowiedz na komentarz

  pIs - OWI W Gnieźnie, ZABRAKŁO KOBIECEJ TWARZY NA PLAKATACH. sami MĘŻCZYŹNI W OBECNYCH CZASACH JUŻ NIE WYGRYWAJĄ . nIE MAJĄ WYŁĄCZNOŚCI NA POLITYKOWANIE. kobiety, NIE WAŻNE JAK MYŚLĄCE, CHCĄ TEŻ MIEĆ PRZEDSTAWICIELA SWOJEJ PŁCI W SEJMIE. i NA TEJ ZASADZIE pani kLOSKA ( KTÓRA BARDZO ŁADNIE WYSZŁA NA PLAKATACH) , PO RAZ KOLEJNY ZOSTAŁA POSŁEM. taki TO PROSTY POLITYCZNY BŁĄD pIS -U SROGO SIĘ NA NIM ZEMŚCIŁ ! może W KOLEJNYCH WYBORACH pIs OWCY ZMĄDRZEJĄ ! ZOBACZYMY ?

 • 14.10.2019 15:30  Odpowiedz na komentarz

  to wybory wygrywa się zaplakatowaniem? więc PHK powinna wystartować w wyborach prezydenckich

  15.10.2019 12:07

  o dolacie piszesz?

 • I chyba dobrze, że pan Pilak nie zostanie posłem i będzie musiał sam dokończyć rozpoczęty przez siebie remont i rozbudowę MOK u. To byłoby nie fer, gdyby pozostawił to komuś innemu, jeżeli wszystko zaplanowane jest według jego wizji !

 • 14.10.2019 08:31  Odpowiedz na komentarz

  pani Hennig - kloska powiedziała .. " Proszę zobaczyć, że opozycja wspólnie .....wygrała wybory z Pis em" . " To pokazuje , że większość jest po naszej stronie"!! Czy ma to oznaczać że pani Henning nalezy nie tylko do partii PO, ale także do partii PSL , SLD i Konfederacja ?? Obawiam się, że ta ostatnie partia raczej nie chciała by mieć NIC WSPÓLNEGO z Panią Henning - Kloską !!

 • 14.10.2019 00:56  Odpowiedz na komentarz

  Pilak dostal sie do sejmu z 3-4 wyNikiem

PODOBNE TEMATY
Radny Artur Kuczma przechodzi do partii Szymona Hołowni Artur Kuczma, radny Rady Miasta Gniezna, poinformowało dzisiaj na swoim fanpage'u, że opuszcza szeregi... Poniedziałek, 12 kwietnia 2021
PiS nie zgadza się ze słowami starosty. Jak zdaniem radnych opozycji wygląda budżet powiatu? Marcin Makohoński wypowiedział się na temat stanu finansów powiatu gnieźnieńskiego. Zdaniem radnego... Czwartek, 8 kwietnia 2021
4 mln zł dla SP nr 3! Niezrozumiała "miłość" prezydenta Budasza i posła Dolaty? Szkoła Podstawowa nr 3 w Gnieźnie otrzymała 4 mln zł na budowę hali sportowej. Środki pochodzą z budżetu... Niedziela, 4 kwietnia 2021
List Zbigniewa Dolaty do Redakcji portalu moje-gniezno.pl W piątek 12 marca 2021 r. ukazał się artykuł pt. "Irracjonalne zachowanie posła Dolaty! Nagrywał spotkanie... Środa, 17 marca 2021