moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Operacje praktycznie "od ręki"! Gnieźnieńska ortopedia "stanęła na nogi"!

Wtorek, 15 października 2019
 • Operacje praktycznie

Gnieźnieńska ortopedia przeszła w ostatnim czasie wiele zmian. Dyrekcja zatrudniła nowych lekarzy, wykonywane są operacje wstawiania endoprotez, czas oczekiwania skrócił się z kilku lat do maksymalnie kilku miesięcy. Rozmawialiśmy na ten temat z lek. Jędrzejem Gierszewskim, ordynatorem oddziału ortopedii.

Najważniejsza zmianą jest skrócenie kolejki pacjentów oczekujących na operacje. Jak udało się tego dokonać?
Kolejka w szpitalu sięgała do tej pory do 2027 roku. Sytuacja pacjentów była dramatyczna. Od jakiegoś czasu mamy nowy zespół lekarski, bardzo fajny. Tak naprawdę połączyliśmy siły z tym zespołem, który był. Między innymi dzięki temu udaje się tą kolejkę skracać. Kolejka do protez kolan sięgała do 2014 roku. Na chwilę obecną okres oczekiwania wynosi maksymalnie kilka miesięcy. Było to możliwe dzięki weryfikacji kolejki. Do tej pory tego nie było. Po prostu każdy pacjent, który był kierowany przez jakiegokolwiek lekarza, rzucał skierowanie, wychodził i czekał. Kolejka non stop rosła. Na chwilę obecną wezwaliśmy praktycznie wszystkich pacjentów z tej kolejki protezowej i okazało się, że część pacjentów albo się gdzieś zoperowała, część miała błędnie napisane skierowane i tak naprawdę nie nadawali się do operacji. Na chwilę obecną wzywamy pacjentów telefonicznie lub listownie i dzięki temu z wieloletniej kolejki okres oczekiwania do protez skrócił się do kilku miesięcy. Tak wygląda sytuacja jeżeli chodzi o endoprotezy. Osobna kolejka jest do drobnych zabiegów. Jesteśmy w trakcie jej weryfikacji, więc myślę, że z 2027 roku znacznie się ona skróci. W chwili obecnej pacjent, który przychodzi ze skierowaniem do prostego zabiegu ma konkretnie wyznaczony termin, bardzo bliski, mamy wolne miejsca jeszcze na ten rok. Wcześniej ze względu na brak weryfikacji kolejki zdarzało się tak, że sala operacyjna stała pusta. Teraz tego nie ma. Jest wiele takich sytuacji, że pacjenci z terminem wyznaczonym na 2025 rok są operowani w ciągu dwóch - trzech tygodni. Jest to często pozytywne zaskoczenie.

Jak wygląda zespół lekarski? Ilu ortopedów pracuje na oddziale?
Na chwilę obecną mamy 9 specjalistów. Nowy zespół składa się ze „starych” ortopedów, którzy byli tutaj na oddziale, plus nowy zespół. Część lekarzy pracowała do tej pory w szpitalu w Puszczykowie, jest także jeden ortopeda ze Słubic, który ma rodzinę w Gnieźnie i chciał się tutaj przenieść.

W ostatnich tygodniach pojawiły się informacje o tym, że szpital planuje wykonywać nowe operacje, między innymi endoprotezoplastyk. Czy to prawda?
Oprócz weryfikacji kolejki bardzo ważne jest także poszerzenie zakresu zabiegów i to dzieje się na bieżąco. Zdecydowanie więcej robimy endoprotezoplastyk. Wprowadzamy też nowe operacje, których do tej pory nie było. W ubiegłą sobotę zrobiliśmy pierwszą endoprotezę barku. W naszym szpitalu do tej pory tego nie było. Operacja się udała, pacjentka jest zadowolona, po kilku dniach wyszła do domu. Jeszcze w tym tygodniu będą kolejne takie operacje. Powoli zaczynamy planować protezy połowiczne, na przykład endoprotezy kolan dla osób młodszych. Staramy się wprowadzać dużo nowoczesnej ortopedii.

Co jest potrzebne, aby ortopedia mogła działać jeszcze sprawniej? Czy oddanie do użytku nowego budynku szpitala byłoby w tej kwestii istotne?

Dużym krokiem milowym byłaby przeprowadzka do nowego obiektu. Wąskim gardłem jest oddział ze względu na warunki lokalowe. Sam oddział - mimo swoich lat - jest bardzo zadbany, wspaniała oddziałowa, super zespół pielęgniarek, świetni fizjoterapeuci. Przychodziłem tutaj „z duszą na ramieniu”, nie wiedziałem czego mam się spodziewać, ale jestem bardzo pozytywnie zaskoczony. Brakuje trochę sprzętu jak łóżka elektrycznego, sprzętu do rehabilitacji, natomiast jest to rekompensowane tym, że na przykład w większych szpitalach mamy jednego fizjoterapeutę, a tu jest codziennie trzech. Praca tych ludzi rekompensuje braki sprzętu. Jeżeli chodzi natomiast o sprzęt na sali operacyjnej, to jest to sprzęt naprawdę najwyższej jakości. Oczywiście dużo by nam ułatwił dostęp do nowego bloku operacyjnego, ale tutaj wiem, że dyrekcja bardzo prężnie działa i być może w przyszłym roku już uda nam się wykonać tam pierwsze operacje.

Czy weryfikacja kolejki oznacza, że pacjenci mogą bez obaw rejestrować się na operacje i zabiegi?
Zapraszamy pacjentów, którzy potrzebują pilnych operacji. Mieliśmy do czynienia z fikcyjną kolejką. Teraz terminy są naprawdę bardzo krótkie.
 

tekst: Andrzej Bukowski
foto: Andrzej Bukowski

Napisz komentarz

Komentarze(26)

 • 29.09.2021 10:43  Odpowiedz na komentarz

  Jako emerytowany ortopeda pragnę wypowiedzieć się na temat opieki i fachowosci na wspomnianym oddziale .
  Odwiedzając siostrę będącą po operacji na ortopedii w gnieźnie , mialem okazję przysłuchać się rozmowie pana ordynatora z członkiem rodziny innego pacjenta....
  Zarówno poziom kultury " wizytówki " tego oddziału , jak i wiedza medyczna na Bardzo niskim poziomie ! Po fakcie żałuję ze moja krewna trafiła w to miejsce.

 • 22.09.2021 12:36  Odpowiedz na komentarz

  Zdecydowanie nie polecam.
  Szczególnie pan ordynator nie wzbudził mojego zaufania swoją arogancką i lekceważącą postawą wobec pacjenta i jego rodziny .

 • Niedawno miałam operacje na odział ortopedycznym i jestem bardzo Zadowolona. Bardzo dobra opieka pielegniarska i lekarska.

 • 24.11.2020 11:12  Odpowiedz na komentarz

  Ja również złego słowa nie mogę powiedzieć o ortopedi, oczekiwanie na antroskopie kolana 4 miesiące, czyli bardzo krótko w porównaniu z innymi szpitalami, przrdewstykim serdeczne podziękowania dla sekretarki medycznej na ortopedi NIe znam imienia, bardzo skromna osoba ,mila uczynna miły kontakt osobisty i telefoniczny, takich osób juz coraz mniej jednak ona traktuje swoją pracę z powołania a NIe z obowiązku .pozdrawiam krystyna

 • Byłam u Ortopedy w marcu 2020,operacja wyznaczona na czerwca, przez wirusa przesunięto na 1sierpnia więc terminy ok, bardzo miła obsługa na ORTOPEDI! Dziękuję!

 • Nie wypowiem się na temat jakości operacji mojej nogi bo się na tym nie znam, choc ciągły silny ból kilka tygodni po chyba nie jest normą ?. ale może tak musi być. Nie mogę natomiast przemilczeć postawy człowieka który jest szefem tego oddzialu. To człowiek zadufany w sobie , nie potrafiący szanować ludzi, zwykły prostak, któremu się wydaje że jest nie wiadomo kim.
  Domyslam się ze również w zyciu jest taki sam dlatego wspolczuje tym którzy musza z nim przebywać na codzien. Panu jedrzejowi tez wspolczuje, bo wygląda na bardzo nieszczęśliwego.
  Troche pokory ?.

 • 02.11.2019 00:28  Odpowiedz na komentarz

  Wiem ,ze operacja to nie wyscigi ale czas operacji Siwadczy o sprawnosci operatora .podbno zabiegi , ktorE robił dr Bogielczyk trwaŁy 40 minut a obecnie 2,5 godziny . To niepokoi . Podobna zmiane jakosciowa wprowadzili chirurdzy dr sowiera i co z tego wyszlo moze nie kazdy Wie , ale za wyjaTkiem tego ,ze byli uprzejmi to za nieliczNymi wyjatkami - docent murawa - pozytek byl z nich waTpliwt .

 • 14.10.2019 11:27  Odpowiedz na komentarz

  Przy takiej osobie na stanowisku wizytowki oddzialu wlasciwIe od razu mozna oddzial zamknac . Lekarz bez kompetencji , wiedzy , ale przede wszystkim bez podstawowej kultury , zarozumialy i butny.OperacJa meza tam to kompletna porazka

  17.10.2019 11:02

  Skoro ma Pani takie zdanie to proszę opisać co nie wyszło. Ma Pani prawo iść z tym do prokuratury chyba że jest Pani trollem ortopedycznym bo tym pachnie na odległość.

 • Bardzo fachowe PODEJŚCIE do pacjenta, jestEm wdzięczna panu doktorowi za mojĄ udanĄ operacjĘ i życzę powodzenia i Wytrwałości.

 • 10.10.2019 23:32  Odpowiedz na komentarz

  Polakowi i tak nikt nie dogodzi nawet jak chce mu polepszyć powiedzmy przyspieszyć operację za 3 Miesiace , to i tak bedzie zle czemu nie za miesiąc ?! widzac te KOMENTARZE, to aż mnie krew zalewa.

 • 10.10.2019 08:07  Odpowiedz na komentarz

  Dr BOgielczyk na tym stanowisku to zupelnie co innego ale ten mlody Nadęty bUfon tEraz to jakies nieporozumienie !
  RadzĘ Omijać szerokiem łukiem !

 • 09.10.2019 21:08  Odpowiedz na komentarz

  przedwyborcze bajki. Zwiekszył się skład osobowy to i pojawiły się dodatkowe godziny do operowania i MOZna ludzi wezwać wcześniej. kolejka to tylko szacunek oparty na ilości wykonywanych operacji w tygodniu i ilości ludzi do zoperowania. zatrudniając 3x więcej lelarzy można tę kolejkę skrócić o 2/3 w ciągu jednego dnia. tyle że za kilka miesięcy okaże się że terminy się WYDŁUŻą.

 • 09.10.2019 05:59  Odpowiedz na komentarz

  Skąd wam dO głowy przychodzą takie bajki o sprawnym funkcjonowaniu ORTOPEDII ? W. Poniedziałek kolega został zarejestrowany do Ortopedy na ...koniec stycznia 2020 !
  Nie kpijcie sobie z pacjentów .

  09.10.2019 13:45

  Szanowny PACJEncie, PRAGNĘ ZAUWAŻYĆ że artykuł dotyczy przyjęć do szpitala na zabiegi planowe, a nie do poradni. Jezeli Twoj komentarz dot. Zabiegu planowego to, pamiętaj PROSZĘ ze wcześniejsze terminy były na rok 2024, 2025 a nawet 2026 - wiec nawet te 3 miesiące to nie są 3 lata. Wiecej wyrozumiałości! Naprawde polecam.
  A co do szpitala i organizacji to brawo-widac w końcu zmiany. Oby tak dalej!

 • 08.10.2019 14:32  Odpowiedz na komentarz

  Podpisuję się pod poprzednim komentarzem. OPeracja mojego brata kompletnie nieudana a ordynator oddziału chyba pomylił kierunki, ma się za niewiadomo kogo a widać że słoma wystaje z butów, zwykły prostak bez wychowania z wybujałym ego. Nie polecam zdecydowanie

  15.10.2019 12:07

  wreszcie zaczynają robić operacje jak w Europie, a nie ze złamaniem chory 3 tyg leżał.

  08.10.2019 14:56

  Kiedy była ta operacja?

 • 08.10.2019 14:12  Odpowiedz na komentarz

  Przy okazji operacji nogi mojej mamy miałem wątpliwą przyjemność rozmowy z panem ordynatorem oddziału... człowiek bez kultury, obycia , naburmuszony i przemądrzały...
  radzę ten oddział omijać z daleka !!!

  15.10.2019 12:05

  to chyba były ordynator te posty pisze, bo z niego to był buc, krzyczał na cały oddział i preferował pacjentów ze swgo gabinetu. I te komenty to do niego podobne.

  08.10.2019 15:24

  Kiedy to było?

 • Ludzie cuda w szpitalu w Gnieźnie , ale tydzień przed wyborami !
  Po wyborach bez ZMIAN.Czekaj tatka KATka. Czemu robicie z ludzi wariatów ?

 • Czy przeszczepy nerwów też robicie mam stopę opadającą i jestem po przeszczepie który się nie przyjął

 • 07.10.2019 13:42  Odpowiedz na komentarz

  Słucham?
  To jakiś żart?
  Ja mam operację wyznaczona na lipiec 2026.
  Faktycznie-kilka miesięcy.

  08.10.2019 15:25

  Dokładnie. Ja miałem termin na 2024. Byłam dzisiaj po przeczytaniu tego artykułu i wyznaczyli mi termin na początek grudnia :)

  07.10.2019 18:47

  Idź kobieto tam i się zapytaj.

PODOBNE TEMATY
Gnieźnieński szpital w czołówce "dawców narządów"! "Akcja Serce" zawsze ma bardzo pozytywny wydźwięk. W czwartek pisaliśmy o organie pobranym od dawcy... Sobota, 27 listopada 2021
Tragiczne potrącenie rowerzystki w Myślęcinie Dzisiaj po godz. 18.00 służby ratunkowe otrzymały informację o wypadku w Myślęcinie (droga Gniezno -... Piątek, 26 listopada 2021
Przeładowany kontener trafił na parking depozytowy Za dużo było części samochodowych w kontenerze, co wykazały wagi inspektorów z Wielkopolski. Naruszone... Piątek, 26 listopada 2021
Wieźli serce z Gniezna do Wrocławia! Karetkę pilotowała Policja Pacjent Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu nie mógł już dłużej czekać, a jedynym ratunkiem... Piątek, 26 listopada 2021