moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Automatyzacja spawania

Czwartek, 3 października 2019
  • Automatyzacja spawania

Spawanie jako proces technologiczny, polegający na łączeniu jednej lub większej ilości elementów w jedną, funkcjonalną całość, zazwyczaj kojarzy nam się z pracą, którą należy wykonywać ręcznie. Faktem jest, że do tej pracy potrzeba dobrze wykwalifikowanych pracowników.

Jednakże przywilejem życia w XXI wieku jest to, że dostępne jest również spawanie robotem. Dlaczego może okazać się bardziej wydajną formą spawania? Na czym polega automatyzacja spawania?

Zrobotyzowane spawanie
Zrobotyzowane spawanie, z definicji ustalonej przez Robotic Industries Association (RIA), oznacza "sterowanie automatyczne, programowalne wielofunkcyjnym manipulatorem programowalnym w trzech kierunkach, albo więcej, które mogą być zamocowane na stałe do zastosowania w automatyzacji przemysłowej".

Zależnie od ich budowy, wyróżniamy roboty: przegubowe, spolaryzowane (sferyczne), kartezyjskie, cylindryczne oraz cara. Przy każdej z tych kategorii najważniejsze są ilość stopni swobody danego robota, czyli jego możliwość poruszanie się w wybranym kierunku oraz zakres pracy w przestrzeni, czyli obszar możliwych ruchów, które można wykonać na końcu uchwytu spawalniczego.

Dostępne na rynku są również roboty wykorzystujące konwencjonalne metody spawania, tj. MIG/MAG, TIG oraz takie, które wykorzystują do spawania różnego typu i zastosowania źródła laserowe.

Korzyści ze spawania robotem
Ten rodzaj usprawnienia przemysłu niesie za sobą wiele wymiernych korzyści, które możemy podzielić na dwie grupy, tj. korzyści ekonomiczne i operacyjne. Do tej pierwszej zdecydowanie zalicza się fakt, że robot spawalniczy ogranicza koszt uszkodzeń obiektów i urządzeń. Poza tym zmniejsza koszty produkcji i eksploatacji obiektów przemysłowych.

Do korzyści operacyjnych należy fakt, że po wdrożeniu zrobotyzowanego spawania możliwa jest zdalna obsługa obiektów, a nawet samoobsługowe obiekty. Nawet kwestia programowania danego robota może przebiegać dużo sprawniej, dzięki dostępnej niekiedy symulacji, która pozwala na zidentyfikowanie trajektorii ruchu i oceny jej sprawności, nawet w trybie offline.

W przypadku wystąpienia jakichkolwiek usterek, robot jest w stanie precyzyjnie zdiagnozować miejsce ich powstania oraz szybko obsłużyć daną awarię. Niezgodności w kalibracji pomiędzy wirtualnym światem, czyli programowaniem wirtualnym, a światem rzeczywistym są korygowane przez próby, z wykorzystaniem odpowiednich czujników komputera.

Robot spawalniczy pozwala na uzyskanie elementów spełniających najwyższe wymagania pod względem jakościowym, jednocześnie gwarantując bardzo dużą wydajność.
 

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Wraca Królewski Festiwal Artystyczny Letnie dni i długie wakacyjne wieczory wypełnione po brzegi muzyką, literaturą, teatrem, fotografią,... Piątek, 11 czerwca 2021
Kuźnia Liderów Wielkopolskich werbowała młodzież z Gniezna W sobotę i niedzielę młodzież z Gniezna uczestniczyła w warsztatach zorganizowanych w ramach projektu... Niedziela, 24 listopada 2019
Nabór do studia artystycznego w Gnieźnie! Improv to artystyczne studio rozwoju. Naszą misją jest zapewnienie każdemu uczestnikowi jak najlepszych... Poniedziałek, 12 sierpnia 2019
Archeologia Gniezna w Poznaniu Wystawa ukazuje historię badań archeologicznych w Gnieźnie od ich początku aż do dzisiaj. Ta historia... Środa, 6 lutego 2019