moje-gniezno.pl

PORTAL INFORMACYJNY POWIATU GNIEŹNIEŃSKIEGO

Zainaugurowano I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej

Sobota, 28 września 2019
  • Zainaugurowano I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej

W sobotę, 21 września, zainaugurowano "Wielką i małą literaturę Gniezna. I Całoroczny Festiwal Literatury Gnieźnieńskiej", festiwal przygotowany przez Gnieźnieński Klub Literacki oraz Miejski Ośrodek Kultury wg koncepcji Dawida Junga.

Festiwal rozpoczął się otwarciem wystawy na dziedzińcu Starego Ratusza pt. Poczet kasztelanów i starostów gnieźnieńskich I Rzeczypospolitej. Wśród zapomnianych dziś gnieźnieńskich kasztelanów i starostów przypomniano m.in. kasztelana Jana Czarnkowskiego (w 1430 r. zatrzymał poselstwo cesarza Zygmunta Luksemburskiego wiozące koronę dla Witolda, wielkiego księcia Litwy), kasztelana Dobrogosta Ostroroga (w 1440 r. poseł do sułtana Amurata), starostę Ambrożego Pampowskiego (odsprzedał w 1501 r. starostwo gnieźnieńskie za kwotę 3930 florenów weneckich i 385 grzywien Zygmuntowi Jagiellończykowi, późniejszemu królowi znanemu jako Zygmunt I Stary) czy kasztelana Erazma Kretkowskiego, dzięki któremu zadebiutował Jan Kochanowski.

Na wystawie obecni byli urzędujący starosta gnieźnieński Piotr Gruszczyński oraz były starosta, Dariusz Pilak, który odniósł się do dziedzictwa I Rzeczypospolitej. Po wystawie, w ramach wspólnego spaceru, oprowadzał ubrany w sarmacki żupan Dawid Jung, autor wystawy.

Następnie publiczność udała się do „Sali Poetów Gnieźnieńskich” w Starym Ratuszu, gdzie odbyła się druga część inauguracji festiwalu pt. Sarmacja po gnieźnieńsku. Gnieźnianie w staropolskiej poezji XVI i XVII w.

Wiersze interpretowały Zuzanna Chełek oraz Ola Banaszak, uczestniczki Gnieźnieńskiego Klubu Literackiego działającego przy Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie (obecnie jest to najstarszy funkcjonujący w Polsce klub literacki prowadzony przez Wojciecha Grupińskiego i Dawida Junga, wcześniej jego instruktorami byli m.in. Krzysztof Szymoniak, Tomasz Wincenty Rzepa i Sławomir Kuczkowski).

W trakcie prezentacji poezji tworzonej dla staropolskich gnieźnian lub przez samych mieszkańców Grodu Lecha, można było posłuchać również dawnych pieśni bitewnych Litwinów, Tatarów, Kozaków i Turków.  

Festiwal odbywa się w każdą trzecią sobotę miesiąca, już w październiku Gnieźnieński Klub Literacki oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zapraszają na wydarzenie pt. Gnieźnianin Kazimierz Filip Wize – tłumacz genialny, czyli: o przekładzie z 1913 r. dwudziestu sześciu wierszy Emila Verhaerena. Prelekcji oraz wierszy będzie można posłuchać w interpretacji uczestników GKL-u.

Organizatorem „Wielkiej i małej literatury Gniezna. I-go Całorocznego Festiwalu Literatury Gnieźnieńskiej” jest Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie, festiwal objęty jest honorowym patronatem: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i „Zeszytów Poetyckich”.

 
PROGRAM 2019/2010

WIELKA I MAŁA LITERATURA GNIEZNA
I CAŁOROCZNY FESTIWAL LITERATURY GNIEŹNIEŃSKIEJ
Koncepcja artystyczna: Dawid Jung

PAŹDZIERNIK 2019
GNIEŹNIANIN KAZIMIERZ FILIP WIZE - TŁUMACZ GENIALNY,
czyli: o przekładzie z 1913 r. dwudziestu sześciu wierszy Emila Verhaerena 
Wiersze w interpretacji uczestników GKL

LISTOPAD 2019

GNIEŹNIEŃSKIE ZADUSZKI POETYCKIE,
czyli: Najwięksi lirycy Gniezna XX w. - Anna Piskurz, Tomasz W. Rzepa i Sławek Kuczkowski
Wiersze w interpretacji uczestników GKL + wspomnienia przyjaciół i znajomych literatów

GRUDZIEŃ 2019
PIEŚŃ NAJPRZEDNIEJSZA Z PIEŚNI SALOMONOWYCH,
czyli: Daniel Mikołajewski (zm. 1633 r. pod Gnieznem), jeden z najsłynniejszych tłumaczy biblijnych w historii
Wiersze w interpretacji uczestników GKL

STYCZEŃ 2020
URODZINY GNIEŹNIANINA - WERNERA ALBERTIEGO!
Ulubieniec europejskich kompozytorów, śpiewak operowy i poeta, w 157. rocznicę urodzin.
Prelekcja i wiersze w interpretacji uczestników GKL

LUTY 2020
1) JOLENTIANA W LEGENDACH I ANONIMOWEJ POEZJI GNIEŹNIEŃSKIEJ
Bł. Jolenta, córka króla Węgier Beli IV, żona księcia Bolesława Pobożnego,
jej potomkami byli cesarze i królowie: Polski, Niemiec, Austrii, Czech, Węgier, Francji, Anglii, Szkocji, Irlandii, Portugalii, Hiszpanii, Danii, Norwegii, Szwecji, Włoch, Brazylii, Meksyku i in.
Wiersze w interpretacji uczestników GKL

2) Wystawa: CESARSCY I KRÓLEWSCY POTOMKOWIE BŁ. JOLENTY NA TRONACH EUROPY, AFRYKI, AMERYKI PÓŁNOCNEJ I POŁUDNIOWEJ
Przygotowanie i kustosz wystawy: Dawid Jung

MARZEC 2020
GNIEZNO, MIASTO DZIADOWSKIE
Wątki dziadowskie w anonimowej poezji gnieźnieńskiej
Wiersze w interpretacji uczestników GKL

KWIECIEŃ 2020

JAN ALBERTRANDI (1731-1808) - ZAPOMNIANY GNIEŹNIANIN,
POETA I PUBLICYSTA, PRZYJACIEL OSTATNIEGO KRÓLA POLSKI
Prelekcja i fragmenty poezji oraz prozy w interpretacji uczestników GKL

MAJ 2010
HEINRICH HEINE W GNIEŹNIE
Geniusz niemieckiego romantyzmu o Polakach i Gnieźnie
Fragmenty z pamiętników i wiersze w interpretacji uczestników GKL

Patronaty honorowe:

Stowarzyszenie Pisarzy Polskich w Warszawie o. w Łodzi
Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich w Warszawie o. w Poznaniu
„Zeszyty Poetyckie”
 

tekst: Informacja prasowa

Napisz komentarz

Komentarze(0)

PODOBNE TEMATY
Dawid Jung uhonorowany Krzyżem Św. Jana Pawła II Dawid Jung, muzyk i pisarz działający czynnie w Gnieźnie, niedawno nominowany do Bydgoskiej Nagrody... Niedziela, 23 maja 2021
Abolicja w Bibliotece Biblioteka w maju łaskawszym okiem spojrzy na zapominalskich. Świętując XVIII Tydzień Bibliotek zaprasza... Wtorek, 4 maja 2021
Dyskusyjny spacer z książką Skoro można rozmawiać spacerując, można też spróbować przenieść kilkuosobową dyskusję w przestrzeń bardziej... Poniedziałek, 28 grudnia 2020
"Dzieje gnieźnieńskiego rzemiosła cechowego" - monografia wydana w ważną rocznicę W jubileuszowym roku 600-lecia nadania przez króla Władysława Jagiełłę pierwszego statutu gnieźnieńskiemu... Piątek, 11 grudnia 2020